Güneydoğu AnadoluŞanlıurfaYurtiçi Gezilerimiz

İbrahim Peygamber’in Düştüğü Kutsal Mekan – Balıklıgöl Gezi Rehberi

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Tarihi mekanları ziyaret etmek tam size göre mi? İşte birçok efsaneye sahip Şanlıurfa’nın en uğrak durağı: Balıklıgöl! Balıklıgöl gezi rehberi için önerilerimiz hazır.

Balıklıgöl Nerede? Balıklıgöl Hakkında Bilgi

Peygamberler şehri olarak anılan Şanlıurfa’nın güneybatısındaki Eyyübiye ilçesindeki Balıklıgöl, tarihi ve hakkındaki efsaneleri ile ziyaretçilerini derinden etkiliyor. Balıklıgöl gezi rehberi, Şanlıurfa’nın tarihi atmosferi ile sizi buluşturmaktadır.

Şanlıurfa gezisi

Âdem ile Havva’nın cennetten kovulduktan sonra geldikleri yer, tarım toplumuna ilk geçilen yer ve Hıristiyanlığın devlet dini olmasının kabul edildiği ilk yer Şanlıurfa’dır. Buradan anlaşılacağı üzere, Şanlıurfa’nın her kilometre taşı farklı bir hikayeye ev sahipliği yapmaktadır. Balıklıgöl de dillere destan bir hikayeyi ziyaretçileriyle paylaşmaktadır. Urfa Kalesi’nin önünde, Halil-ür Rahman Gölü’nün güneyinde bulunan Balıklıgöl misafirlerini eşsiz güzelliğiyle birlikte beklemektedir.

Balıklıgöl Hikayesi

Rivayete göre, Nemrut adında bu bölgede bir kral bulunmaktadır ve halkına eziyet etmektedir. Nemrut’un büyücüsü böyle bir dönemde, bu yıl içinde doğacak bir çocuğun hükümdarlığına son vereceğini Nemrut’a haber verir. Bunun üzerine Nemrut, Hz. İbrahim dışında o yıl doğan bütün çocukları öldürmüştür.

Hz. İbrahim büyür ve Nemrut ve putlara karşı bir mücadele verir. Bunun sonucunda cezası mancığına gerilmek ve büyük bir ateşte yakılmak olacaktır. Bunun üzerine Allah-u Teala ‘’Ey ateş! İbrahim’e karşı serin ve zararsız ol’’ diye buyurur. Artış ateş suya, odunlar balığa dönüşmüştür. Geçmişten günümüze ne bu göle ne de balıklara bu sebeple zarar verilmez.

Balıklıgöl’de Sizi Neler Bekliyor?

Her mevsim ziyaret edebileceğiniz Balıklıgöl, 150 metre uzunluğunda, 30 metre genişliğinde ve yaklaşık 3-5 metre derinliğindedir. Gölün içinde bulunan sazan türü balıklar kutsal sayılıyor ve avlanmasına izin verilmiyor. Sahip olduğu tarihi değeri ve hikayesi ile Balıklıgöl gezi rehberi, kültür turu yapmak istiyorsanız aradığınız fırsat olabilir.

Balıklıgöl platosunda üç semavi dinin atası kabul edilen Hz. İbrahim’in doğduğu mağara da yer alıyor. Bu mağaranın kapısında ‘’Edeple gelen, lütufla döner’’ yazısı ise durup biraz düşünmemizi sağlamaktadır. Yerli ve yabancı birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapan Balıklıgöl ve çevresi özellikle dini bayramlarda en yüksek ziyaretçi sayısına ulaşıyor. Aynı zamanda, dini alim olan Beddiüzaman Said Nursi vefat ettikten sonra ilk defnedildiği mezarı da mağaranın hemen yanında bulunmaktadır.

Balıklıgöl’ü gezerken hem balıklara yem atabilir hem de yerleşkedeki kutsal kabul edilen mekanları ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, Balıklıgöl, sahip olduğu ışıklandırma sistemi ile geceleri de ziyaretçilere ayrı bir manzara keyfi yaşatıyor.

Balıklıgöl yerleşkesinde yer alan Urfa Kalesi, tarihin ve günümüzde yapılan yapıların iç içe olduğunu görebileceğiniz geniş bir manzaraya sahiptir. Kalenin eteğindeki doğal mağaralarda kafeler oluşturulmuştur. Bu yöredeki kendine has lezzete sahip olan mırra (acı kahve) ve menengiç kahvesi Balıklıgöl gezi rehberi ile mutlaka tadılması gerekmektedir. Tarihi çarşı ve hanlarda da geçmişe yolculuk yapabilirsiniz. Buradaki esnaflar güler yüzlü ve sevecen tavırlarıyla buranın tarihini anlatmak için sizi bekliyor olacaktır.

Oldukça eski geçmişe sahip, Balıklıgöl’ü çevreleyen bir diğer yer ise Rızvaniye Camii’dir. Bu cami bir Osmanlı eseridir. Gölün kenarını süsleyen asırlık çınar ağaçları da burayı gölgelendiriyor.

Balıklıgöl gezi rehberi için ziyaret edilebilecek bir diğer cami ise Eyyubi eseri olan Halil İbrahim Camii’dir. Buranın hemen bitişiğinde bir dergâh yer alıyor. Hz. İsa’nın yüzünü sildiği mendilde oluşan tasviri ile yüz yıllardır saklandığı Meryem Kilisesi buradadır.

Balıklıgöl Çevresinde Gezilecek Yerler

Balıklıgöl gezi rehberi ile seyahat rotanıza Harran Ovası, Fırat Nehri, Göbekli Tepe’yi de ekleyebilirsiniz.

Harran Ovası

Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Birçok medeniyete başkentlik yapmış olan bu yer, isminin anlamı gibi yolların kesiştiği bir yerdir. Dünyanın ilk üniversitesi olduğu düşünülen Harran Üniversitesi, önemli alimlerin yetiştiği ünlü yerdir. Bu üniversiteyi de içinde barındırmıştır. Yöreye özgü kıyafetleri giyerek Harran’daki en dikkat çeken mimari yapılardan olan konik evlerini gezmek de çok eğlenceli olacaktır. Buraları gezerken fotoğraf çekmeyi de ihmal etmeyin.

Balıklıgöl gezisi

Fırat Nehri

Manzarası ile ziyaretçilerini büyüleyen Fırat Nehri, Birecik Kalesi’ne çıkarakkuş bakışı görebilirsiniz. Türkülere konu olan bu nehirde Birecik’in Kelaynak kuşlarına da rastlayabilirsiniz.

Balıklıgöl gezisi

Söz Birecik’e gelmişken Birecik Barajı’nın sular altında bıraktığı Halfeti’yi görmeden gitmemelisiniz.

Balıklıgöl gezisi

Göbekli Tepe

Dünyanın en eski tapınağıdır. Örencik Köyü yakınlarında bulunur. Kazılar halen devam etmektedir. Milattan önce 10000 yılına kadar uzanan Göbeklitepe’de yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkan tarih tüm bilgileri bize sorgulatacak gibi görünmektedir.

Balıklıgöl gezisi

Yöreye özgü türküler, lezzetli yemekler ile sıra gecesine katılmayı da Balıklıgöl gezi rehberi planına mutlaka eklemelisiniz. Söylenen türküler, karnınızın açlığını bir miktar unuttursa da sıra önünüzde yoğrulan çiğ köfteye gelince her şey çok daha mükemmel olacaktır. Burada yiyeceğiniz Urfa kebabı, ciğer kebabı, künefe daha önce yediklerinize hiç benzemeyecektir. Ayrıca, Harran Kalesi, Harran Kümbet Evleri, Harran Üniversitesi, Harran Höyüğü, kentteki tarihi camileri ve çarşıları, tarihi antik kentleri de gelmişken mutlaka gezmelisiniz.

Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri