GaziantepGüneydoğu AnadoluYurtiçi Gezilerimiz

Zeugma Gezi Rehberi ve Gaziantep Gezilecek Yerler

Zeugma Gezi Rehberi

Son zamanlarda oldukça merak edilen Zeugma Mozaik Müzesi’ni ziyaret ettiniz mi? Eğer henüz gitmediyseniz Zeugma gezi rehberi ile Çingene Kızı’nı görmenin tam zamanı!

Zeugma Antik Kenti Nerede? Zeugma Hakkında

Gaziantep’in Nizip ilçesine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Belkıs mahallesi eteklerinde yer almaktadır. Zeugma gezi rehberi ile Fırat Nehri’nin kıyısında kültürel bir yolculuk yapabilirsiniz. Derin kültür yapısının izlerini sizler için gözler önüne serecek ve tarihiyle sizi büyüleyecek Zeugma Antik Kenti, yaklaşık 20 bin dönümlük bir arazi üzerine kurulmuştur. Fırat Nehri üzerinde ana geçiş noktasında yer alması sebebiyle Antik Yunan’da ‘’köprü’’ ya da ‘’geçiş’’ anlamına gelen Zeugma adını alır. Zeugma Antik Kenti, Türkiye’deki ziyaretçilerinden gördüğü yoğun ilginin yanı sıra dünyanın dört bir tarafından gelen ziyaretçilerinin de büyük ilgi odağı olmaktadır. Eğer buralara yolunuz düşmediyse mutlaka sizin de Zeugma gezi rehberi planı yapmanızı öneririz.

Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma gezi rehberi denilince akla ilk gelen yer Zeugma Mozaik Müzesi olmaktadır. Son yıllarda kültür ve tarih meraklılarının odağı haline gelmiştir. Gaziantep’i ziyaret etmek için tek başına bir zenginlik oluşturmaktadır. Dünyanın en büyük mozaik müzesi unvanına sahiptir. Zeugma Mozaik Müzesi, toplamda 2400 metrekareyi bulan mozaikleri barındırır. Sahip olduğu bu unvanın verdiği popülerlik ve koleksiyonların insanlarda uyandırdığı ilgi sebebiyle Gaziantep misafirleriyle oldukça hareketlenmiştir.

Zeugma gezi rehberi ile Orta Doğu’nun Mona Lisa’sı olarak anılan ‘’Çingene Kızı’’ mozaiği ile tanışma fırsatı yakalayabilirsiniz. Saç bandı ve halka küpelerinden dolayı Çingene Kızı adını almıştır. Müzenin yüzü haline geldiğini de ekleyebiliriz. Zeugma Mozaik Müzesi’nde bulunan bu ünlü mozaik için sıra bekleyenler arasında Anadolu’nun dört bir tarafından gelen ziyaretçilerin yanında uluslararası kültür sanat çevrelerinden önemli isimler de bulunmaktadır. Hafızalarda yer etmiş klasik müze atmosferinin ağır havasını alıp götüren bu müze, mimarisi ve sergi düzeniyle modern bir sanat müzesinden farksızdır.

Samsatlı Zosimos ustanın elinden çıkan ‘’Afrodit Denizde’’, ‘’Eros ve Psyke’’ adlı büyük taban mozaiği ve bir zamanlar Zeugma’da Poseidon villasındaki havuzun zeminini süsleyen ‘’Aşil’in Troya Savaşı’na Gidişi’’ isimli mozaiği de görmeniz ve hayran kalmanız için Zeugma gezi rehberi fikri daha cazip hale dönüşüyor.

‘’Dionysos’un Düğünü’’nü tasvir eden mozaik de müzenin en çok ilgi gören parçalarından birisini oluşturmaktadır. Ancak mozaiğin büyük bir bölümü çalındığından eksik kısımları lazerle tamamlanmıştır. Dönemin yaşantısına ve kültürüne dair ipucu taşıması, Erken Süryani ve Hristiyan sembollerine ve Geç Antik Dönem kiliselerine ait özellikleri barındırması müzeyi cazip hale getirmektedir. Sanatın ulaştığı zirvenin örneklerini gösteren mozaiklerin yanında Roma Dönemi’ne ait sütunlar, heykeller ve çeşmeleri de müzede görebilirsiniz.

Zeugma’da İçin Tavsiye Yerler

Zeugma gezi rehberi için bir diğer durak ise Zeugma Kazı Alanı’dır. Gaziantep’in Nizip ilçesinde bulunan bu yer, Zeugma Antik Kenti’nin kazısı tamamlanan kısımlarının açık hava müzesine dönüştürülmesiyle oluşturulmuştur. Yeni yerleşkelerin ve yeni yapıların bulunduğu kazı çalışmaları da açık hava müzesinin yakınında halen devam etmektedir. Hem korunaklı yapı sistemini hem de kazı sürecini görmek adına güzel bir fırsat olacaktır.

Zeugma Roma Evleri’ni görmeden Zeugma gezi rehberi tamamlanmayacaktır. Yaklaşık 600-800 metrekarelik bir alanı kapsamaktadır. Bu evler, avlulu kent villaları üslubundadır. Evleri önemli yapan nokta ise MÖ 253 yılındaki Sasani Yağması sırasında harap edilmesi ve terk edilmesidir. Ancak tüm buluntularıyla bozulmadan korunmuş ve günümüze kadar ulaşmıştır.

Antik Dönem Helenistik ve Semitik kültürlerinin birleşmesi ve bütünleşmesinden dolayı karma kültürün doğuşunun izlerini taşıyan Zeugma kenti büyük bir tarihi öneme sahiptir. Gezmeye doyamayacağız ve tarihiyle büyüleneceğiniz bir yer arıyorsanız Zeugma gezisi tam size göre! Ayrıca belki bir gün Doğu Anadolu Bölgesi’nde Tarih ve Doğanın Kesişim Noktası Gökkuşağı Tepeleri Gezisi‘de yapabilirsiniz.

Gaziantep’e gelmişken Bakırcılar Çarşısı’nı da görmeden gitmeyin. Birçok el sanatı esnafının üretim yaptığı yerdir. Taş döşenmiş sokakları, ahşap kaplamalı dükkanları ziyaretçilerine bambaşka bir dönemden kesitler sunmaktadır. Tarihi yapımı kesin olarak bilinmeyen Bakırcılar Çarşısı’nın 19. yüzyılda yapıldığı düşünülmektedir. Hanlar bölgesinde yer alır ve tek katlı dükkanları vardır. Zeugma gezisi sonrasında buraları hatırlatacak bir şeyler kalsın istiyorsanız bu çarşıya mutlaka uğramalısınız.

Gaziantep’e ve Gaziantep’te Ulaşım

Türkiye’nin birçok yerinden şehirler arası otobüsleri kullanarak Gaziantep’e ulaşabilirsiniz. Gün içinde birçok sefer yapıldığından kolay olacaktır. Aynı zamanda hava yolu ile de ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Havaalanından şehir merkezine gitmek için birçok servis bulunuyor.

Zeugma Gezisi Sizi Lezzetiyle de Büyüleyecek!

Zeugma gezi rehberi planını Antep fıstığı ve Antep baklavaları yemeden bitirmemelisiniz. Bu iki lezzet Gaziantep’in markalaşan unsurlarıdır.

Kahvaltı için akla ilk gelen ise ciğer kebaptır. Ancak iyi bir ciğer kebap yemek istiyorsanız saat altıda ciğercinin önünde sıraya girmiş olmanız gerekir. Yöreye özgü beyran çorbası da sabah saatlerinde denenmelidir. Öğleyi geçirmeden lezzetli ve el yapımı katmerin de tadına bakmalısınız.  Sabah saatleri geçmeden yemeniz gereken bu lezzetlerin yanında her saat ulaşabileceğiniz kebap diğer bir seçeneğinizdir. Onlarca kebap çeşidi mevsim sebzeleriyle birlikte masanıza gelecektir. Yöreye özgü ve afiyetle yenebilecek sarımsaklı ve fıstıklı lahmacun da bulunmaktadır. Kurutulmuş sebzelerden yapılan dolmaları da tabii ki unutmamanızı öneririz.

  • Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri