Sanal Gezi Turları

Zeugma Müzesi Sanal Tur Nasıl Yapılır?

Zeugma Müzesi Nerede?

Gaziantep’teki dünyanın en büyük ikinci müzesini gezmek isteyenlere müjdeli haber! Artık Zeugma Müzesi sanal tur ile Gaziantep’e gitmeden gezi yapmak mümkün!

Zeugma Müzesi Hakkında

Gaziantep’te bulunan Zeugma Müzesi’nin en önemli özelliği dünyanın en büyük 2. mozaik müzesi olmasıdır ve dünyaca ünlü olan Çingene Kızı mozaiğini de içerisinde barındırır. Bu ilginç müzeye kolayca ulaşabilmek için Zeugma Müzesi sanal tur özelliğinden faydalanabilirsiniz. Müze, 2011 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Müzenin ismi de bölgede bulunan antik kentten geliyor. Ayrıca teknolojik ve mimari açıdan dünyanın önde gelen müzeleri arasında adından söz ettirmeyi de başarmış. Dünyaca ünlü olduğunu söylediğimiz Çingene Kızı mozaiğinden söz etmek gerekirse, 19998-1999 yıllarında Belkıs harabeleri kurtarılınca villanın tabanında bulunan sütunun kaldırılmasıyla bulunmuş ve Gaziantep şehrinin simgesi haline gelmiştir.

Müze tasarlanırken 3 farklı bölüm oluşturulmuştur. İlk bölümde Zeugma Antik Kenti’nde yapılan kazılar sonucu çıkarılan mozaikler bulunuyor, ikinci bölümde Gaziantep ve çevresinde çıkarılan kilise mozaiklerini görmeniz mümkün. Son bölümde ise idari kısımlar ve konferans salonu bulunuyor. Kurulduğu dönem en büyük müze olma özelliğini taşıyordu fakat Hatay Mozaik Müzesinin kurulmasıyla birlikte bu unvanı kaybederek 2. sıraya düştü. Zeugma Müzesi sanal turu sırasında görecekleriniz müzeyi gidip yerinde görmek için sebeplerinizi arttıracak. Ayrıca Zeugma Gezisi ve Gaziantep Gezi Rehberi! yazımıza da bakabilirsiniz.

Zeugma Müzesi Sanal Turu

Tarihin perdesini bulunduğunuz yerden aralayabilirsiniz, tarihin tozlu sayfalarına bir gezinti yapmanızı sağlayan müzeleri evinizden ziyaret etmeye ne dersiniz? Zeugma Müzesi sanal tur ile bu mümkün. Müzenin her kısmını online olarak gezebileceğiniz bu fırsatı kaçırmamalısınız. Müzeyi gidip yerinde görene kadar sizi tatmin edecek bir yöntem olan sanal tur, kolaylıkla yapılabilir. Günümüzde pek çok müzenin kendine ait sanal bir müzesi daha var artık. Sanal tur, evinizde otururken boş zamanlarınızı değerlendirmenin en güzel yollarından biri. Boş zamanlarınızı böyle değerlendirmeye Zeugma Müzesi sanal tur ile başlamaya ne dersiniz?

Zeugma Müzesi Gezisi Nasıl Yapılır?

Gaziantep’te bulunan Zeugma Müzesi’ne farklı yollardan ulaşım sağlayabilirsiniz. Uçak ile gitmeyi tercih ederseniz, havaalanına vardıktan sonra müze ile aranızda 50 kilometrelik bir mesafe var. Otobüs ile gidecek olursanız ise Gaziantep’e geldikten sonra Nizip ilçesine gitmelisiniz. Müze yaz dönemi 09.00-19.00 saatleri arasında kış dönemi ise 09.00-17.00 saatleri arasında açık. Müzeye giriş ücreti ise, 30 TL ve müze haftanın her günü açık. Ayrıca müze kart ile yılda iki kez müzeyi ücretsiz olarak gezebilirsiniz. Bunun yanında Zeugma Müzesi sanal tur tercihiniz olacaksa, aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

 

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri