Sanal Gezi Turları

Mevlâna Müzesi Sanal Turu: Mevlâna Türbesi ve Dergâh

Mevlâna Müzesi Gezi Rehberi

Mevlâna Müzesi sanal turu ile ünlü mutasavvıfın yaşamını, temsil ettiklerini ve o kültürden kalan önemli eserleri görebilirsiniz!

Mevlâna Müzesi Hakkında

Mevlâna Müzesi, Konya’da bulunan yapıdır. Mevlâna Türbesi olarak da bilinen müze, 1926 yılında müze olmuştur. Burası eskiden ünlü Müslüman şair, fâkih, âlim, ilahiyatçı ve Sufi mutasavvıf Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’nin dergâhıydı.

Ünlü mutasavvıfın türbesini ve dergâhı görmek isterseniz müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Ve bunu evinizden yapmanız mümkün. Mevlâna Müzesi sanal turu sizi bekliyor.

Yapının olduğu yer, Selçuklu Sarayı’nın gül bahçesi olarak kullanılırken daha sonra Selçuklu hükümdarı Sultan Alâeddin Keykubat tarafından Mevlâna’nın babası olan Sultânü’l-Ulemâ Bâhaeddin Veled’e verilmiştir. Daha sonra Bâhaeddin Veled 1231 yılında ölünce naaşı türbedeki bugünkü yerine defnedilmiştir. Gül bahçesi kısmında yer alan mezar için türbe yaptırılmak istendiğinde Mevlâna’ya başvurulmuş ve ünlü mutasavvıf Bâhaeddin Veled’in severlerine: “Gök kubbeden daha iyi türbe mi olur?” diyerek cevap vermiştir.

mevlâna müzesi sanal turu

Daha sonraları Mevlâna, 1273’te Konya’da vefat edince oğlu Sultan Veled, babası için türbe yapılmasını kabul etmiştir. Yeşil Kubbe yani Kubbe-i Hadra adı verilen türbe dört kalın sütun üzerine inşa edilmiştir. Fakat Mevlâna’nın ölümü türbenin tamamlanması için yetmemiş 19. yüzyıla kadar birçok bölüm eklenmiştir.

Gül bahçesi olarak eklenen alan ve müze alanıyla beraber Mevlâna Müzesi, 18.000 metrekareye yakın bir alanı kapsamaktadır. Aynı zamanda müze, Topkapı’dan sonra en çok gelir getiren ve ziyaret edilen müze olmuştur. Daha sonra ücretsiz hale gelmesiyle beraber popülerliği daha da artmıştır. Artık evinizden de Mevlâna Müzesi sanal turu ile müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Mevlâna Müzesi Sanal Turu

2mevlâna müzesi sanal turu

Mevlâna, yalnızca İslam coğrafyasını değil dünyayı etkilemiş bir mutasavvıf, edebiyatçı ve düşünürdü. Öyle ki etkisi, UNESCO’nun 2007 yılını Mevlâna Yılı olarak ilan etmesini sağlamıştır. Mevlâna Müzesi sanal turu ile de Mevlâna’yı, temsil ettiği kültürü ve tarihini daha net bir şekilde anlayabileceksiniz.

Müzede Mevlevîliğe ait eserler, levhalar, musiki aletleri ve daha birçok eşyayı görebilirsiniz. Birçok el yazması da görebileceğiniz eserler arasındadır. Postnişin Mehmed Saîd Hemdem Çelebi tarafından 1854 yılında kurulan ihtisas kütüphanesi de müze içerisinde gezebileceğiniz yerlerden bir tanesidir.mevlâna müzesi sanal turu

Mevlâna’nın sandukası, pûşîde (Mevlâna’nın mezar örtüsü), Mesnevî, Nisan Tası gibi önemli eserler de müze içerisinde bulunan ve Mevlâna Müzesi turu ile beraber görebileceğiniz eserlerdendir.

İlginizi çekebilir: Mersin Arkeoloji Müzesi Sanal Turu ile Uygarlık Tarihine Bakış

Sanal Turlar Nasıl Yapılır?

Dijitalleşen dünyayla beraber sınırların ve mesafelerin ortadan kalktığını biliyoruz. Tüm bu gelişmelere istinaden evlerimizden kilometrelerce ötedeki hiçbir şeyi kaçırmadan yaşayabiliyoruz. Müzeler, sanala aktarılmaya başladığından beri birçok müzeyi evlerimizden ziyaret etmek mümkün. 

Bu içerikte Konya’da bulunan Mevlana müzesi ve türbesi hakkında gerekli olabilecek tüm bilgiler verilmiştir. Konya gezinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında yer almaktadır. Buna benzer daha birçok dini – kültürel geziler için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

İşte Mevlâna Müzesi gezisi:

muze butonu

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri