Sanal Gezi Turları

Etnografya Müzesi Sanal Tur Nasıl Yapılır?

Etnografya Müzesi Nerede?

Etnoğrafya Müzesi’ni gezmek ister misiniz? Artık ücretsiz olarak Etnoğrafya Müzesi Sanal Tur Gezisi yapabilirsiniz. İşte gezinin detayları!

Etnoğrafya Müzesi Hakkında

Ankara’da bulunan Etnoğrafya Müzesi’nin en önemli özelliği Türkiye Cumhuriyeti Dönemi’nde devletçe planlanarak faaliyete geçirilen ilk müze olmasıdır. Bu önemli müzeyi Etnografya Müzesi sanal tur özelliği sayesinde bulunduğunuz yerden ziyaret edebilirsiniz. Bu müzede Anadolu’nun farklı yerlerinden toplanmış yöresel kıyafetler, oyalar, kaseler, bohçalar ve daha çeşit çeşit bir sürü eşya bulunmaktadır. Türk milletinin karakterini geçmişten günümüze kadar sosyal yaşamını, kültürünü bize yansıtan bu müze geçmişimize ışık tutan en önemli müzelerden bir tanesidir. Müzenin tarihine bakacak olursa, 1925 yılında Ankara’nın Namazgah semtinde bağışlanan bir arazi üzerine kurulmuştur.

etnoğrafya müzesi sanal tur

5 yıllık bir hazırlık evresi geçirmiş ve 1930 yılında ziyarete açılmıştır. Müzede Selçuklu Dönemi’nden başlayarak bugüne kadar gelebilmiş eserler sergileniyor. Etnoğrafya müzesi içerisinde sanat tarihine ışık tutan birçok eserin koruma altında tutulduğu ihtisas kütüphanesini de barındırıyor. Bunu yanın sıra Mustafa Kemal Atatürk’ ün naaşı 1953 senesinde Anıtkabir’e nakledilene kadar Etnoğrafya Müzesi’nde kalmıştır. Naaşın kaldığı bu bölüm Mustafa Kemal Paşa anısına sembolik bir kabir olarak kullanılıyor. Bu önemli müzeyi yerinde ziyaret edene kadar Etnoğrafya Müzesi sanal tur aracılığıyla merakınızı bir nebze giderebilirsiniz. Ayrıca bir diğer sanal tur olan Efes Müzesi Sanal Tur Gezisi Nasıl Yapılır? yazımıza da bakabilirsiniz.

Etnoğrafya Müzesi Sanal Turu

Türk milletinin geçmişten bugüne bütün yaşantısını gözler önüne seren gerek kültürel gerek sosyal anlamda bize birçok ipucu veren eserlerin sergilendiği Etnoğrafya Müzesi kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında. Günümüzün imkanları doğrultusunda bunu internet ortamı aracılığıyla da yapmak artık mümkün. Müzenin o tarihi kokusunu bizzat giderek içinize çekmek elbette eşsiz bir deneyim fakat iş yoğunluğunuzdan veya başka birçok sebepten dolayı gidemiyorsunuz, Etnoğrafya Müzesi sanal tur sizleri bekliyor. Evinizden tarihin perdesini aralamaya ne dersiniz?

etnoğrafya müzesi sanal tur

Etnoğrafya Müzesi Gezisi Nasıl Yapılır?

Ankara’nın Sıhhiye semtinde ve Kızılay Ulus arasında birçok hastanenin de bulunduğu işlek  ve merkezi bir bölgede yer alan Etnoğrafya Müzesi’ ne Kızılay veya Ulus meydanından yürüyerek yaklaşık 20 dakikada varabilirsiniz. Özel aracınız veya toplu taşıma araçları ile de kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Müze, yaz dönemi 08.30-19.00 kış dönemi ise 08.30-17.30 saatleri arasında açık. Ayrıca müzeye giriş ücreti de 14 TL fakat müze kart ile bir yıl boyunca ücretsiz ziyaret edebilmeniz mümkün. Bunun yanında müzeyi ziyaret etmenin ikinci bir yolu olan online ziyaret yani Etnoğrafya Müzesi sanal tur için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

muze butonu

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri