Sanal Gezi Turları

Hattuşa Müzesi Sanal Turu Artık Ücretsiz!

Hattuşa Müzesi Nerede?

Binlerce yıllık tarihiyle Dünya Belleği Listesine girmiş Hattuşa’yı gezmek için yalnızca bulunduğu bölgeye gitmeniz gerekmiyor. Hattuşa Müzesi sanal turu yaparak ülkemizdeki çoğu ören yerini gezmeniz mümkün!

Hattuşa Müzesi Sanal Turu Hakkında

Hattuşa Ören yeri, Çorum’un Boğazkale ilçesinde yer almaktadır. Hattuşa, Çorum’a yaklaşık 80 km uzaklıkta bulunur. Ancak Hattuşa’yı gezmek için yalnızca Boğazköy’e gitmeniz gerekmiyor. Hattuşa Müzesi sanal turu ile baştan sona ören yerini gezebilir, sokaklarında dolaşıyormuşçasına bir sanal gezi yapabilirsiniz.

Hattuşa Müzesi sanal turu

 Ören yerine gitmek isteyen yerli ve yabancı turistler, genellikle araç kiralayarak seyahat etmektedir. Çünkü Hattuşa’ya toplu taşıma ile ulaşmak özellikle yaz aylarında daha zor olabilmektedir.

Hattuşa Ören yeri, Fransız arkeolog Charles Texier tarafından 1834 yılında keşfedilmiştir. “Bin Tanrılı Şehir” olarak da anılan Hattuşa, tarihin ilk büyük devletlerinden Hitit Uygarlığının başkentliğini yapmıştır. 1986 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine alınan şehrin, Hattuşa Müzesi sanal gezisi yaptığınız sırada “Aşağı Şehir” ve “Yukarı Şehir” olmak üzere iki bölümden oluştuğunu göreceksiniz.

Aşağı şehirde; dokunulduğunda dileklerin kabul olduğu rivayet edilen yeşil sunak taşı ile buradaki en büyük tapınak olan Büyük Tapınak bulunmakta. Hattuşa’da günümüze ulaşmış birçok yazılı tablet ve anıtsal kapılar vardır. Bunlardan en önemlileri Aslanlı Kapı, Kral Kapı ve Yerkapı. Bu kapılar ise yaklaşık 6 kilometrelik surlarla çevrili Yukarı Şehir’de bulunuyor.

Kral kapısının orijinali Anadolu Medeniyetleri müzesinde sergilenmektedir. Yer Kapı ise yaklaşık 70 metre uzunluğunda ve 3 metre yüksekliğinde bir tünel olmakla birlikte, adına potern de denilmektedir. Ayrıca Hattuşa Müzesi sanal gezisi yaparken de görebileceğiniz gibi, şehrin en yüksek noktasına çıktığınızda Sfenksli Kapı’yı görecek ve buradan tüm şehri izleyebileceksiniz.

Hattuşa Müzesi Sanal Turu

Hattuşa Müzesi sanal gezisi yaparken; giriş kapısından başlayarak ve 360 derecelik açıyla ilerlediğiniz alanı izleyerek ilerlemeye başlıyorsunuz. İlerlediğinizde tapınağı ve Aslanlı Kapı’yı sırayla göreceksiniz.

Hattuşa Müzesi sanal turu

Sanal müze turu yaptığınız esnada alt kısımda buluna oklar ve ilerlemeniz için yol gösteren oklar size rehberlik edecek ve kolaylıkla gezinizi tamamlayacaksınız. Giriş, Tapınak, Aslanlı Kapı, Yerkapı, Kral Kapı, Büyük Kale ve Büyük Kaya’dan oluşan sanal müze turu Büyük Kaya’yı da gezmeniz ile bitiyor.

Bu arada bir diğer sanal tur olarak Etnoğrafya Müzesi Sanal Tur Gezisi Nasıl Yapılır? yazımıza da bakabilirsiniz.

Hattuşa Müzesi Gezisi Nasıl Yapılır?

Hattuşa Yozgat’a yaklaşık 45 km, Çorum’a ise yaklaşık 80 km uzaklıkta ancak toplu taşıma ile ören yerine ulaşmak pek de kolay olmadığından; turistlerin çoğu araç kiralamayı ya da kendi araçlarıyla seyahat etmeyi tercih etmekte.

Müze  kış döneminde 08.00-17.00 saatleri arasında, yaz döneminde ise saat 08.00-19.00 saatleri arasında ziyarete açık. Müzeyi gezmek için 12 Türk Lirası giriş ücreti ödeyebilir ya da Müzekart ile giriş yapabilirsiniz.

muze butonu

Hattuşa Müzesi sanal turu için ise yapmanız gereken tek şey ise yukardaki butondan ilgili müzeyi ziyaret etmek!

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri