Sanal Gezi Turları

Efes Müzesi Sanal Tur Nasıl Yapılır?

Efes Müzesi Nerede?

Arkeolojik birçok buluntuyu online olarak 360 derece gezebileceğiniz bir platform olduğunu biliyor muydunuz? İşte Efes Müzesi sanal tur gezintisi için detaylar!

Efes Müzesi Sanal Tur Hakkında

İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alan müze, yakınlardaki birçok kazı alanındaki buluntulara ev sahipliği yapmaktadır. 1929 yılından itibaren müze için yapılan birçok çalışmanın ardından 2014 yılında bugünkü şeklini alan yeni teşhir düzeniyle ziyaretçilerine kapılarını açmıştır. Dilerseniz Efes Müzesi sanal tur gezisi ile de müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

Efes Müzesi sanal tur

Efes Müzesi, Efes Antik Kenti kazılarından, Belevi Mezar Anıtı’ndan, St. Jean Kilisesi’nden ve yakın yerde bulunan diğer birçok ören yerinden getirilen eserlerle koleksiyonunu oluşturmuştur. Ayrıca müze bünyesinde ‘’Hikmet Gürçay Sanat Galerisi’’ yer almaktadır. Geçici süreliğine çağdaş sanat eserleri bu kısımda sergilenmektedir.Efes Müzesi, zengin yerel bir arkeoloji müzesidir. MÖ 6000 yılına ait eserlerle birlikte Kalkolitik, Neolitik, Bronz, Miken, Arkalik, Klasik, Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait pek çok esere ev sahipliği yapmaktadır.

Tipolojik ve kronolojik sergileme yapmak yerine buluntu yerlerine göre eserler teşhir edilmektedir. Bilgilendirme Salonu, Çeşme Buluntuları, Yamaç Evler Buluntuları, Çağlar Boyu Efes, Sikkeler, Orta Bahçe, Artemis Tapınağı Buluntuları, Kybele Kültü, Efes Artemisi ve İmparator Kültü olarak müze düzenlenmesi yapılmıştır.

Efes Müzesi sanal turu sırasında Çeşme Buluntuları Salonu’nda Laecanius Bassus, Pollio ve Traian Çeşmesi etrafında bulunan heykeller ve portreler sergilenmektedir.

Efes’te bulunan, kentin yöneticilerinin ve rahiplerinin yaşadığı Yamaç Evler kompleksinde gerçekleştirilen kazılarda büstler, küçük eserler, heykeller ve portreler bulunmuştur. Yapılan kazılar sonucunda çıkan eserler, Yamaç Evler Buluntuları kısmında teşhir edilmektedir.

Efes’in Prehistorik, Arkaik, Klasik, Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerinden kalan buluntuları evinizden, Efes Müzesi sanal tur sırasında Çağlar Boyu Efes Salonu’nu detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Ayrıca tavsiye ettiğimiz bir sanal gezi de Anıtkabir Gezisi & Anıtkabir Müzesi Sanal Turları‘dir.

Efes ve İslami döneme ait sikkeleri Sikkeler bölümünde; sütun başlıkları, osthotekler, mezar stelleri, oyun masaları, lahitler ve heykelleri Orta Bahçe kısmında yer almaktadır. Kybele Kültü bölümünde Kybele adak stelleri bulunmaktadır ve bu buluntular Panayır Dağı’nda yapılan kazılarda ortaya çıkmıştır. Diğer bölümlerde sergilenen eserleri de Efes Müzesi sanal turu ile oldukça yakından inceleyebilir, geçmişe doğru keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Müzeye Basmane Tren İstasyonu’ndan trenle Selçuk’a giderek ulaşabileceğiniz gibi İZBAN ile Tepeköy İstasyonu’na ulaştıktan sonra Selçuk’a aktarma yapabilirsiniz. Yılın her günü ziyaret edebileceğiniz müzenin giriş ücreti yaklaşık 25 TL’dir. Efes Müzesi sanal tur sayesinde tek tıkla yukarıdaki butondan ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri