Festivaller

Sıcak Hava Balon Festivali 2021 Ne Zaman?

Sıcak Hava Balon Şenliği Nerede?

Kapadokya 2. Uluslararası Sıcak Hava Balon Festivali

Bu yıl ikincisi düzenlenen Kapadokya Uluslararası Sıcak Hava Balon Festivali, 11 ülkeden sıcak hava balon pilotu ve 20 farklı balonun katılımı ile gerçekleştirilecektir.

Balon Festivali 11 Ülke Katılımı İle Yapılıyor

Türkiye’de bulunan önemli bir turizm merkezi olan Kapadokya’da ilki geçen yıl gerçekleşen Balon Festivali yapılacaktır. Farklı ülkelerden sıcak hava balon pilotlarının katılımı ile başlayacak olan festival, gökyüzünde figürler sergileyen sıcak hava balonlarının uçuşları ile şenlenecektir.

Festival, Ürgüp Belediyesi’nin katkısı ve Pasha Balloons sponsorluğunda düzenlenecektir. Nevşehir Valisi İlhami Aktaş, düzenlenen festivalin, sıcak hava balonunda merkez olan yörenin tanıtımı için çok önemli olduğunun altını çizdi.

Sıcak Hava Balon Festivali
kapodakya sıcak hava balon festivali

Balon festivaline 11 farklı ülkeden sıcak hava balonu pilotu katılacak. Bu ülkeler şöyledir: İspanya, Meksika, İngiltere, Slovakya, Brezilya, Endonezya, İspanya, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Hollanda, Fransa, İsviçre.

Figürlü balon katılımıyla gerçekleştirilecek olan Sıcak Hava Balon Festivali kapsamında peribacalarının çok olduğu Paşabağı bölgesinde de uçuşlar yapılacaktır.

Balon festivali turizm artışı sağlıyor

Ürgüp Kaymakamı Mehmet Maraşlı, Kapadokya’nın son yıllarda oldukça dikkat çektiğini ve bu anlamda bölge turizminin önemli ölçüde arttığını kaydetti. Festivali ülke ve bölge turizmine fayda sağlaması için düzenlediklerini belirten Maraşlı, Ürgüp bölgesi ve Kapadokya’nın daha iyi tanıtımını, yerli ve yabancı turist sayısının artışını, gelen ziyaretçilerin kaliteli hizmet almasını hedeflediklerini önemle vurguladı.

Ürgüp Belediye Başkanı Mehmet Aktürk ise, Ürgüp Belediyesi olarak festivale konser ve yer bulma konusunda katkı yaptıklarını söyledi. Son yıllarda oldukça artan turist sayısına festivalinde katkı sağlayacağına inandığını da sözlerine ekledi.

Sıcak Hava Balon Festivali

Sıcak Hava Balon Festivali kapsamında açıklama yapan gezi haberleri, Türkiye’de henüz daha yeni olan Night Glow gösterileri, şovlar, konserler gibi etkinliklerle yapılacak olan festivalle Kapadokya ve Ürgüp’ün dünya genelinde tanınmasının da hedeflendiğini vurguladı.

Festivalin sponsoru olan Pasha Balloons’un Yönetim Kurulu Başkanı Halis Aydoğan ise yıllardır konuşulan ancak hayata geçirilemeyen bu festivale öncü olmaktan mutlu olduklarını ifade ederek bu festivalin dünyanın sayılı festivalleri arasında yer alacağını belirtti.

Festival haberleri bölgede halen uçuş yapmakta olan 150 sıcak hava balonunun festival kapsamında 6 farklı uçuş yapacağını doğruladı.

Sıcak Hava Balon Festivali
kapodakya sıcak hava balon festivali

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Nevşehir Valiliği, İl Sağlık Müdürlüğü, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Sıcak Hava Balon Festivali’ne kurumsal destek sağlanacaktır.

Sıcak Hava Balon Festivali başlama tarihi 28 Ağustos 2021 ve bitiş tarihi 30 Ağustos 2021.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri