Festivaller

Seferihisar Lavanta Festivali 2021 Ne Zaman?

Seferihisar Lavanta Şenliği

Seferihisar 5. Lavanta Festivali

Seferihisar’ın Turgut Köyü’nde düzenlenecek olan Seferihisar Lavanta Festivali festival katılımcıları ile birlikte yapılan lavanta hasatıyla başlayacak.

Lavanta Festivali Başlıyor

Seferihisar Belediyesi etkinlikleri kapsamında yapılan Seferihisar Lavanta Festivali, Turgut Köyü’nün açık alanında gerçekleştirilecektir. İlk kez 2016 yılında düzenlenen Seferihisar Lavanta Şenliği, 2015 yılında dikimi yapılan lavantanın hasatıdır. Lavanta hasatıyla festival başlatmanın bir gelenek haline geldiğini ve her sene tekrarlandığını kaydeden gezi magazin, bu kapsamda yapılan festivalin oldukça fazla ilgi gördüğünü de ifade etti.

Büyük bir coşkuyla kutlanan festivalde lavantalı ürün satışları da yapılmaktadır. Yöresel olan bu ürünler şöyledir: Lavanta çayı, lavanta yağı, taze lavanta demeti, lavantalı sabun, lavantalı hediyelikler.

seferihisar lavanta festivali

Seferihisar Lavanta Festivali konserler, Seferihisar Belediyesi Halk Dansları Topluluğu tarafından yapılan dans gösterileri ve Seferihisar Belediye Bando Ekibi ile şenlenecektir.

Gezi haberleri kapsamında yapılan açıklama da Turgut Köyü’nde yapılacak olan Lavanta Festivali’ne gelecek olanların öğleden sonra oluşan yoğunluk nedeniyle sabah erken saatlerde gelmesi de tavsiye edildi.

Seferihisar’ın Turgut Köyü’nün Lavanta turizminde çok yeni olduğuna dikkat çeken festival haberleri, bu köyün İzmir’in lavanta yetiştiren tek köyü olduğundan İzmir ve çevresinin lavanta festivaline yoğun ilgi gösterdiğini de kaydetti.

Tarım- çiçek kategorisinde olan Seferihisar Lavanta Festivali kapsamında Turgut Köyü evlerinin duvarlarına lavanta konulu resimler yapılmıştır. Köye gelen ziyaretçilerin oldukça ilgisini çeken bu renkli resimlerle fotoğraf çekimi yapılmaktadır.

Seferihisar Belediyesi tarafından bu sene beşincisi düzenlenecek olan Seferihisar Lavanta Festivali birbirinden güzeletkinlikler ile kutlanma hazırlıkları devam etmektedir. Bu sene yoğun bir katılım bekleniyor.

seferihisar lavanta festivali

Festivale katılan vatandaşların keyifli bir gün geçireceklerini belirten etkinlik rehberi, festivalin konserler, dans gösterileri ve bando ekibi ile renkleneceğini vurguladı.

Festival boyunca yöresel yiyecekler ve lavantalar kurulacak stantlarda satışa sunulacaktır. Festival etkinlikleri kapsamında Seferihisar Belediye Bandosu, yerel sanatçıların konserleri ve Seferihisar Belediyesi Halk dansları Topluluğu sahne alacaktır.

İlginizi çekebilir: İzmir Dragon Festivali 2021 Ne Zaman?

Turgut Köyü’nün Kaderi Değişti

Seferihisar Belediyesi tarafından üreticilere alternatif olarak sunulan lavantalar Turgut Köyü’nün kaderini değiştirmiştir. Lavanta üretimini ilk yıla göre 25 kat arttırdıklarının altını çizen Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, lavantanın değişik yan ürünlerini üreterek Seferihisar Lavanta Festivali sırasında satışa sunduklarını belirtti. Üreticinin arkasında olduklarını belirterek lavanta bayramını kutladı.

Festivalin tahmini başlama tarihi 27 Haziran 2021 ve tahmini bitiş tarihi de 27 Haziran 2021.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri