Kırklareli

Kırklareli Gezilecek Yerler: Kırklareli’nde Ne Yapılır?

Kırklareli'nde Nereler Gezilir?

Konumu sebebiyle tarih boyunca hem batının hem de doğunun etkisinde kalan Kırklareli, ideal gezi rotalarınızdan biri olabilir. Şehrin 7 ilçesi vardır ve her bir ilçesi gezip görmeye değer manzaralar sunmaktadır. Trakya gezisi planlıyorsanız Kırklareli’nden başlayabilirsiniz. Bununla birlikte Trakya’da gezip görebileceğiniz diğer önemli şehirler olan Edirne, Tekirdağ ve Çanakkale gibi yerleri daha önceki içeriklerimizde detaylandırmıştık. Kapsamlı bir Trakya gezisine çıkmayı düşünüyorsanız bu içeriklerimiz de size rehberlik edebilir. Peki Kırklareli gezilecek yerler bakımından çeşitlilik sunar mı, Kırklareli’nde ne yapılır? Şehir her ne kadar size küçük ve gezilecek yerler bakımından kısıtlı gelse de hiç öyle değildir. Emin olunuz ki Kırklareli gezisi sizi çok tatmin edecek ve bu geziden büyük bir keyif alacaksınız. İşte detaylı bir şekilde hazırlamış olduğumuz Kırklareli gezi rehberimiz…

Ali Rıza Efendi Kültür Evi

Kırklareli Gezilecek Yerler

Etnografya müzesi havası veren Ali Rıza Efendi Kültür Evi, Yayla Mahallesi sınırlarında bulunmaktadır. Bu mahallenin tarihi dokusu ve geleneksel mimarisi o kadar önemlidir ki mahalle sit alanı statüsü kazanmış ve burası koruma altına alınmıştır. Sadece bu sebep bile burayı ziyaret etmeniz için yeterli olabilir. Yayla Mahallesi’nde en dikkat çeken yerler kültür evleridir ve bunlardan bir tanesi de Ali Rıza Efendi Kültür Evi’dir. Peki bu kültür evinde ne var diye sorabilirsiniz. Kültür evi içerisinde Yunanistan, Karadağ ve Bulgaristan gibi balkan ülkelerinden gelen eşyalar sergilenmektedir. Bu evin tarihi 1800’lü yıllara uzanmaktadır. Her ne kadar günümüze gelene dek yıpranmış olsa da sayısız kez onarılmış ve yenilenmiştir. Kültür evinde 4 tane oda bulunmaktadır. Bu odalar Bulgaristan Odası, Yunanistan Odası, Karadağ Odası ve Türk Odası’dır. Odalar içerisinde sergilenen eşyalar kesinlikle dikkatinizi çekecektir. Burası şehir merkezinde Yayla Mahallesi’ne bağlı Laleli Sokak üzerinde bulunmaktadır. Pazartesi haricinde haftanın her günü açık olup saat 09.30 ile 17.30 arasında hizmet vermektedir. Girişler ücretsizdir.

Kastros Plajı

Kırklareli Gezilecek Yerler

Kıyıköy’den yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunan Kastros Plajı, Kırklareli gezilecek yerler içerisinde kısa bir tatil mahiyetinde vakit geçirebileceğiniz bir alandır. Plajın uzunluğu 500 metre olup yaklaşık 200 metre kadar bir genişliğe sahiptir. Denizi oldukça temizdir ve ince kumlu bir sahili bulunmaktadır. Ayrıca plajın kuzey ve güney cepheleri ormanlarla kaplıdır. Deniz sıcaklığı ağustos aylarında 26 dereceye kadar çıkmaktadır. Sıcak deniz sevenler için güzel bir seçenek olabilir. Ayrıca Kırklareli’nde kamp yapılacak yer arıyorsanız Kastros Plajı, kamp için çok uygun olanaklar sunmaktadır. Burada dilerseniz kumsalda, dilerseniz de ormanlık alan içerisinde keyifli bir kamp yapabilirsiniz. Plaj içerisinde ve çevresinde çay bahçesi, büfe, restoran, tuvalet gibi olanaklar da bulunmaktadır. Tekirdağ’a bağlı olsa da Kırklareli’nin Kıyıköy ilçesine oldukça yakın, sadece 15 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Aşağı Pınar Açık Hava Köy Müzesi

Kırklareli Gezilecek Yerler

Aşağı Pınar bölgesinde yapılmış olan kazı çalışmalarında, Avrupa medeniyetlerine ait çok sayıda eser bulunmuştur. Kazı çalışmalarının sayısıyla birlikte elde edilen eserler artmış ve haliyle buraya bir açık hava müzesi açma gereksinimi duyulmuştur. Aşağı Pınar Açık Hava Müzesi’ne neden gitmeliyim diye sorabilirsiniz. Eğer tarih öncesi yaşama dair ilginiz var ve söz konusu dönemi daha yakından tanımak istiyorsanız burası gezip görebileceğiniz en güzel alanlardan biridir. Köy canlandırması oldukça gerçekçi bir şekilde yapılmıştır. Özellikle cansız mankenler ve zaman tüneli, açık hava müzesinin en can alıcı noktalarını oluşturmaktadır. Burada ayrıca olarak gezebileceğiniz bir de kapalı alan sergisi bulunmaktadır. Arkeolojik eserlerin korunması amacıyla kalkolitik dönemi yansıtan eserler, bir koruma çatısı altında sergilenmektedir. Kırklareli şehir merkezinde, Pınar Mahallesi Mahyababa Caddesi üzerinde bulunan bu müzeye girişler ücretli olup 10 TL’dir. Haftanın her günü saat 10.00 ile 19.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

İstasyon Caddesi

Kırklareli Gezilecek Yerler

Kırklareli’nin Taksim’i olarak bilinen İstasyon Caddesi, özellikle yaz aylarında Kırklareli halkının adeta akın ettiği yerler arasındadır. Şehri ve insanlarını daha yakından tanımak için İstasyon Caddesi oldukça doğru bir tercih olacaktır. Cadde, ismini sonlarda yer alan tren istasyonundan almıştır ve yol boyunca da trafiğe kapalı bir alandır. Yaz ve bahar aylarında yollar sağlı sollu oturan ve gezen insanlarla doludur. Burada ayrıca bir luna park da bulunmaktadır. Çocuklarla daha eğlenceli vakit geçirmek isterseniz luna parka da gidebilirsiniz. Son olarak burada hediyelik eşya satın alabileceğiniz yerler de bulunmaktadır. Kısacası şehirde tarihi ve doğal güzellikler haricinde vakit geçireceğiniz bir yer arıyorsanız İstasyon Caddesi’ne gidebilirsiniz.

Aya Nikola Manastırı

Kırklareli Gezilecek Yerler

Kıyıköy ilçesinin Vize kasabasında yer alan ve dünyanın en eski taş oyma manastırlarından biri olan Aya Nikola Manastırı’nın 6. yüzyılda 1. Justinianus döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Güney bir ayam üzerinde konumlanan manastırın zemin katı kilise ve bodrum katı ise ayazma olarak tasarlanmıştır. Tamamen kayaların oyulması ile meydana getirilmiştir ve her bir detayda büyük bir işçiliğin olduğu rahatlıkla görülmektedir. Manastıra gittiğinizde bunu siz de net olarak, çok kolay bir şekilde göreceksiniz. Eğer tarihi yerleri gezmeyi seviyor ve yeni şeyler öğrenmeye merak duyuyorsanız Aya Nikola Manastırı tam olarak sizlik bir yer olabilir. Manastır, Kıyıköy’e yaklaşık 700 metre uzaklıktadır ve her yıl en az 150 bin yerli – yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Dupnisa Mağarası

Kırklareli Gezilecek Yerler

Kırklareli gezilecek yerler içerisinde Trakya’nın turizme açılmış tek mağarası olan Dupnisa Mağarası gezi listenizde yer alabilir. Demirköy ilçesinin Sarpdere Köyü sınırlarında bulunan mağara 2 katlıdır ve tam 3 girişi bulunmaktadır. Kendine has, özel bir doğal yapısı vardır. Uzunluğu 3,2 km’dir. Mağaranın en önemli özelliklerinden biri Bulgaristan – Türkiye sınırını oluşturan Rezve Deresi’nin, buradan çıkan doğal kaynak suyu ile beslenmesidir. Sadece Kırklareli’nin değil ülkemizin de en önemli turizm noktalarından biridir ve gezerken büyük bir keyif alabileceğiniz çekiciliğe sahiptir. Doğa ve macera tutkunuysanız Dupnisa Mağarası alternatiflerinizden biri olabilir.

Istranca Dağları

Kırklareli Gezilecek Yerler

Şehir merkezinden yaklaşık 44 km uzaklıkta yer alan Istranca Dağları ya da bir diğer bilinen adıyla Yıldız Dağları, şehrin doğal güzellik açısından en güzel bölgelerinden biridir. Dağların kuzeyinden Karadeniz’e dökülen ve güneyinden ise Ergene’ye dökülen akarsular bulunmaktadır. Bölgeyi ziyaret ettiğinizde alanın ne kadar yeşil olduğunu görecek ve buradan ayrılmak istemeyeceksiniz. Eğer yemyeşil bir alanda dinlenmek, kafa dinlemek, kamp yapmak, doğa yürüyüşlerine çıkmak ya da yeni yerler keşfetmek istiyorsanız Yıldız Dağları güzel bir alternatif olabilir. Genellikle dağcılık ile ilgilenen macera severlerin sıklıkla tercih ettiği bir alandır. Kamp ve çeşitli aktiviteler için herhangi bir ücret ödemenize de gerek yoktur.

Trakya’nın en güzel şehirlerinden biri olan Kırklareli gezilecek yerler bakımından ziyaretçilerine bunun gibi daha birçok olanak ve seçenek sunmaktadır. Trakya gezinize Kırklareli’nden devam etmek ya da buradan başlamak isterseniz başlıca gezmeniz gereken yerler içeriğimizde listelenmiştir. Buna benzer daha birçok gezi – tatil fikirleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz. Babaeski

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri