Kırklareli

Kıyıköy Gezilecek Yerler: Kıyıköy’de Gezilebilecek Turistik Rotalar

Kıyıköy'ün En Güzel Yerleri

Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı küçük ancak tam olarak doğa harikası bir sahil kasabası olan Kıyıköy gezilecek yerler açısından ziyaretçilerine çok çeşitli olanaklar sağlamaktadır. Eğer Kırklareli ya da İstanbul yakınlarında turistik bir rota arıyorsanız Kıyıköy çok doğru bir tercih olacaktır. Kıyıköy’e geldiğinizde buranın doğasına aşık olacağınızdan eminiz. Kasabada çok temiz koylar tarihi yerler tabiat parkları ve daha birçok gezilebilecek yerler bulunmaktadır. Buraya geldiğinizde en az üç gün geçirmeniz tavsiye edilir. Çünkü kalacak yerleri ve görülecek mekanlarıyla 1 gün yeterli olmayacaktır. İşte Kıyıköy ve çevresinde gezilebilecek turistik rotalar…

Kıyıköy’de Bulunan Koy ve Plajlar

Kasabada gezilebilecek yerler arasında koylar önemli bir yere sahiptir. Burada denize girebileceğiniz çok sayıda koylar ve plajlar bulunur. İstanbul yakınlarında denize girebilecek yerler arıyorsanız Kıyıköy alternatifleriniz arasında yer alabilir.

Selvez Koyu

Kiyikoy-gezilecek-yerler

Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Kıyıköy Kasabası’nda bulunan Selvez Koyu, özellikle ailelerin tatil yapmak veya dinlenmek için tercih ettiği yerler arasındadır. İstanbul’a olan yakınlığıyla da bir hayli turist çeken bu koy, olanaklar bakımından gelişmiştir. Koy içerisinde küçük bir büfe bulunmaktadır. Buradan basit düzeydeki temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bununla birlikte koyda kamp yapabileceğiniz uygun yerlerde bulunmaktadır. Buranın en olumsuz yanlarından biri yolunun araçlar için pek uygun olmamasıdır. Özel araçlarıyla gelecek olanlar, araçlarını koyun biraz uzağına park etmelidir. Selvez Koyu, ilçe merkezinden yaklaşık 40 km uzaklıktadır.

Kastro Koyu

Kastro-Koyu

Kıyıköy gezilecek yerler arasında bir diğer koy da Kastro Koyu‘dur. Burası Tekirdağ’da oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır. Çevresi yemyeşil ormanlarla çevrili olup masmavi bir denizi vardır. Plajı ise incecik kumlarla kaplıdır. Genişliği 200 metre ve uzunluğu ise 500 metre olan sahiliyle ziyaretçilerine ideal bir ortam sunmaktadır. Plaj içerisinde yemek yiyebileceğiniz restoran ve bir şeyler içebileceğiniz kafe bulunmaktadır. Bununla birlikte kamp yapabileceğiniz alanlar da yer almaktadır. Plaj içerisinde duş, soyunma kabinleri ve tuvalet gibi olanaklar bulunmaktadır. Burası Vize ilçe merkezinden yaklaşık 45 km, Tekirdağ’ın Saray ilçesinden ise yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunur.

Poliçe Koyu

Vize gezilecek yerler

Burası Kışlacık Köyü sınırları içerisinde bulunan ve görünüm itibari ile de Kastro Koyu’na benzeyen oldukça ilgi çekici bir alandır. Kumsalı ince taneli kumlarla kaplı olup çevresi yemyeşil ormanlarla çevrilidir. Doğası ve olanakları itibari ile ideal bir dinlenme rotası olabilir. Burada denize girebilir, ormanda trekking yapabilir, karavan kampı ya da çadır kampı yapabilirsiniz. Günübirlik ziyaretler için bile tercih edebileceğiniz bir yerdir. Kıyıköy’e yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunur.

Kıyıköy’de Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Kıyıköy gezilecek yerler elbette koylar ile sınırlı değildir. Burada gezebileceğiniz tarihi ve turistik olanlar da bulunur.

Kıyıköy Liman Hamamı

Kıyıköy gezilecek yerler

Hamamın yapım tarihi bilinmese de görünüm itibariyle asırlık bir geçmişe sahip olduğu anlaşılmaktadır. Kıyıköy kasabasında çevrili yemekte olan Kıyıköy liman hamamı yapılan araştırmalara göre Osman döneminin sonlarında inşa edilmiştir. Hamamdan günümüze kalıntılar kalmıştır. Tarihi bir yer keşfetmek istiyorsanız güzel bir seçenek olabilir.

Çilingoz Tabiat Parkı

Kıyıköy gezilecek yerler

Burası İstanbul’un Çatalca ilçesine bağlı olsa da Kıyıköy’e de oldukça yakın bir noktada; sadece 35 km uzaklıkta bulunmaktadır. Burası plajıyla, piknik yerleriyle, yemyeşil alanları ve kamp yerleriyle birçok gezginin popüler duraklarından biridir. Burada gününüzü dolu dolu geçirmenize yardımcı olacak çeşitli aktivite olanakları da bulunmaktadır. Çilingoz Tabiat Parkı’nda balık tutabilir, voleybol ve futbol gibi etkinliklere katılabilir ve su sporları yapabilirsiniz. Çilingoz Tabiat Parkı, Kıyıköy’den yaklaşık 24 km uzaklıktadır.

Çamlıköy Tabiat Parkı

Kıyıköy gezilecek yerler

Kıyıköy gezilecek yerler listesinin son sırasında yer alan Çamlıköy Tabiat Parkı, Kıyıköy’den yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Kıyı şeridi üzerinde yer alan tabiat parkı hem doğasıyla deniziyle yoğun bir ilgi görmektedir. Burada duayı düştüğünde çıkabilir, balık tutabilir, piknik ya da kamp yapabilirsiniz. Alanda konaklamak için otel de bulunmaktadır. İstanbul’a da yalnızca 100 km uzaklıkta bulunması sebebiyle günübirlik kaçamaklar için de düşünülebilir.

Kıyıköy Yeme İçme

Kasaba yakınlarında bulunan Bahçeköy beldesi, manda yoğurdu ile meşhurdur. Ayrıca burada Karadeniz’in zengin balık mutfağı da oldukça yaygındır. Burada güzel bir akşam yemeği için kalkan balığı tercih edebilirsiniz. Balık yanında sunulan salatalar ve mezeler oldukça başarılı düzeydedir.

Kıyıköy Konaklama

Burası turizm açısından gelişmiş bir bölge olduğu için konaklama tesisleri bir hayli fazladır. Her bütçeye uygun konaklama alanları bulunur. Otelde, bungalov evlerde konaklayabilir ya da çadır-karavan kampı yapabilirsiniz.

Kıyıköy Ulaşım – Kıyıköy’e Nasıl Gidilir?

Kasaba Kırklareli şehir merkezinden yaklaşık 90 km uzaklıkta bulunur. Bununla birlikte ilçe merkezine olan uzaklığı yaklaşık 35 km, İstanbul‘a olan uzaklığı 120 km, Tekirdağ‘a olan uzaklığı 110 km ve Edirne‘ye olan uzaklığı ise yaklaşık 170 kilometredir.

Bu içeriğimizde Kırklareli’nin en güzel ilçelerinden biri olan Vize’nin Kıyıköy kasabası hakkında bilgiler sunulmuştur. Keyifli ve dolu dolu bir gezi deneyimi yaşamak istiyorsanız alternatifleriniz arasında yer alabilir. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz. Kastro Çamlıköy Plajı

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri