Kırklareli

İğneada Gezilecek Yerler: İğneada’nın Doğa Harikası Yerleri

İğneada Gezisi

Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı bir sahil beldesi olan İğneada, Karadeniz sahilinde konumlanmış olup yaklaşık 22 kilometrelik bir sahil şeridine sahiptir. Türkiye’nin en büyük longoz ormanları ndan biri olan İğneada Longoz Ormanları buradadır. İğneada; İstanbul, Edirne, Tekirdağ gibi büyük şehirlere yakın olması sebebiyle her yaz doğanın keyfini çıkarmak isteyen on binlerce yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapmaktadır. İğneada’ya geldiğinizde buraya en az iki gün ayırmanızda fayda olacaktır. İşte birbirinden güzel mekanlarla İğneada gezilecek yerler rehberi:

İğneada’nın Doğa Harikası Yerleri

İğneada Feneri

İğneada gezilecek yerler

Karadeniz’in en batı noktasında yer alan iğne ada feneri Limanköy mevkii üzerinde bulunmaktadır. Denizin yaklaşık 60 metre yamacında konumlanan ve tarihi bir öneme sahip olan fener, İğneada ilçesinin sembollerinden biridir. Dikdörtgen planlı bir bina ve silindirik fener kulesinden oluşan bu yapı, 1866 senesinde Sultan Abdülmecid döneminde Fransızlara yapılmıştır. Bu sebeple bir dönem yerel halk tarafından “Fransız Feneri” olarak da adlandırılmıştır. İğneada Feneri’ne neden gitmeliyim diye sorabilirsiniz. Eğer İğneada’yı panoramik bir noktadan izlemek, beldenin en önemli tarihi yapısını görmek ve muhteşem doğasına şahit olmak istiyorsanız gezilecek yerler listenizde İğneada’yı mutlaka bulundurmalısınız. İğneada Feneri; Demirköy ilçesine 34 km, Vize ilçesine 70 km ve Kırklareli şehir merkezine ise yaklaşık 100 km uzaklıktadır.

Sislioba Kalesi

İğneada gezilecek yerler

İğneada gezilecek yerler listemizin bir diğer durağı ise Sislioba Kalesi’dir. Demirköy mevkii üzerinde bulunan Kale, Roma Dönemi’nde inşa edilmiş ve çeşitli deformasyonlar yaşasa da günümüze kadar varlığını sürdürmeye başarmıştır. Kalenin kuzeydoğu surlarının bir bölümü, güneydoğu ve doğu surlarının ise büyük bir bölümü hala ayakta kalmaya devam etmektedir. Kale, Sislioba Köyü’nden yaklaşık 4 km uzaklıkta bulunur. Sislioba Köyü’ne gelerek köydeki diğer doğal güzellikleri keşfedebilir ve kaleye ulaşmak için ise orman içerisinden uzun bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. Sislioba Kalesi; Demirköy’den 40 km, şehir merkezinden ise 105 km uzaklıkta bulunur.

Limanköy

İğneada gezilecek yerler

İğneada’da gezebileceğiniz en güzel yerlerden bir diğeri de Limanköy’dür. Burası dört mevsim ayrı bir güzelliğe bürünen ve el değmemiş tabiatıyla her göreni kendine aşık eden huzur dolu bir köydür. Yıldız Dağları’nın yemyeşil ormanları ve masmavi gölleri arasında kalan Limanköy, yaklaşık 120 yıl önce Romanya’dan göç eden Türkler tarafından kurulmuş tarihi bir yerleşim alanıdır. Limanköy’e gelenler genellikle Kamp alanları için gelmektedir. Bölgede çok sayıda orman ve yeşil alan bulunduğu için ideal bir kamp rotası olabilir. Bununla birlikte bölge turizm açısından hareketlidir. Bu sebeple de köyde konaklama hizmeti veren pansiyon ve butik otel tarzında çeşitli işletmeler yer almaktadır. Burası aynı zamanda oldukça popüler bir balıkçı kasabasıdır. Limanköy’e gittiğinizde mutlaka deniz mahsullerini denemelisiniz. Özellikle de palamut köftesi ve palamut konservesi denemeden dönmemelisiniz. Demirköy ilçe merkezinden yaklaşık 34 km uzaklıkta bulunur.

İğneada Plajı

İğneada gezilecek yerler

İğneada gezilecek yerler arasında en güzel plajlardan biri İğneada Plajı’dır. Burası yaklaşık 10 km uzunluğuna sahip bir kumsaldır. Okulların kapanıp yaz sezonun açılmasıyla birlikte buraya adeta bir turist akını gerçekleşmektedir. Karadeniz’in en güzel kıyılarından biri olması ve deniz sıcaklığı da ideal düzeyde olması sebebiyle Trakya bölgesinde en çok tercih edilen plajlardan olmuştur. Plaj çevresinde; kafeler, restoranlar, tuvaletler, soyunma kabinleri ve duşakabinler bulunmaktadır. İğneada Plajı’na gelerek güneşlene bilir, denizin tadını çıkarabilir veya daha tenha yerlerinde kamp yapabilirsiniz. Denizin hem sığ hem de aniden derinleşen yerleri olduğundan dikkat etmekte fayda vardır. İğneada Plajı; Demirköy ilçe merkezinden yaklaşık 25 km, şehir merkezinden ise yaklaşık 90 km uzaklıkta yer alır.

Balkaya Köyü

İğneada gezilecek yerler

Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Balkaya Köyü, İğneada’dan yaklaşık 50 km uzaklıkta bulunur. Özellikle hafta sonlarında; İstanbul’dan, Edirne’den veya Tekirdağ’dan günübirlik geziler yapmak isteyenler için çok güzel bir rota olabilir. Öyle ki son dönemlerde; kampçıların, doğaseverlerin ve gezginlerin uğrak rotaları arasında yer almaktadır. Burası adeta bir alabalık diyarıdır. Köyde tam dört tane alabalık çiftliği hizmet vermektedir. Taptaze bir alabalık yemek istiyorsanız Balkaya Köyü’ne gidebilirsiniz. Ancak hafta sonu gidecek olanlar öncesinde rezervasyon yaptırmalıdır. Çünkü bazı dönemlerde oldukça yoğun bir talep görmektedir. Balkaya Köyü, Vize ilçe merkezinden yaklaşık 23 km uzaklıktadır.

İğneada Yeme İçme

İğneada’da başlıca denemeniz gereken lezzetler deniz mahsulleridir. Bölgenin köylerinde, turistik yerlerinde sık sık balık restoranlarına rastlayabilirsiniz. En lezzetli alabalıklara ve mezelere burada ulaşabilirsiniz.

İğneada Konaklama

Bölgede konaklayabileceğiniz; bungalov evler, butik oteller, pansiyonlar bulunmaktadır. Bununla birlikte kamp yapabileceğiniz ve konaklama dahil turlara katılabileceğiniz olanaklar da bulunmaktadır.

İğneada Ulaşım – İğneada’ya Nasıl Gidilir?

Demirköy’e bağlı olan İğneada, Demirköy ilçe merkezinden yaklaşık 25 km uzaklıktadır. Bununla birlikte İğneada; İstanbul’dan 180 km, Tekirdağ‘dan 130 km ve Edirne‘den ise 150 km uzaklıkta bulunur.

Bu içeriğimizde Kırklareli’nin en turistik yerlerinden biri olan iğne ada hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Kırklareli’ne gidecek olanlar için İğneada çok güzel bir seçenektir. Bunlara ek olarak daha fazla gezi ve tatil içeriği için YouTube kanalımıza göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri