Kırklareli

Vize Gezilecek Yerler: Kırklareli Vize Gezi Rehberi

Vize'de Görülebilecek En Güzel Yerler

İstanbul veya çevresinde yaşıyorsanız ve günübirlik bir kaçamak arıyorsanız Kırklareli’nin Vize ilçesine doğru yol tutabilirsiniz. İstanbul’a yakın konumu, turistik yerleri ve hızlı ulaşımıyla gezilebilecek Trakya rotaları arasında Vize önemli bir yere sahiptir. İlçede gezilebilecek yerlerin birçoğu tarihi yapılardır. Özellikle de ilçede antik bir kent bulunmaktadır ve ziyaretçilerin en büyük ilgi duydukları yerler arasındadır. Elbette ilçede gezilebilecek yerler tarihi yapılar ile sınırlı değildir. Çok sayıda doğal güzellikleri de bünyesinde barındırmaktadır. Bundan önceki içeriklerimizde Trakya’da gezebileceğiniz; Çorlu, Ergene, Havsa, İpsala ve Gelibolu gibi yerler hakkında bilgi vermiştik. Bu içeriğimizde ise Vize gezilecek yerler nerelerdir, Vize’de bulunan tarihi ve turistik yerler hangileridir gibi sorular yanıtlanmıştır. İşte Kırklareli Vize gezisi planlayanlar için gezi rehberi…

Vize Tarihi

Vize gezilecek yerler

İlçe çok eski dönemlerde; Byzia, Bizye, Bida, Vyza, Vizii gibi isimlerle anılmış ve son olarak ise Vize olarak adlandırılmıştır. Kelime köken olarak Byzas isminden gelmektedir. Byzas ise Poseidon’un oğlunun adıdır. Anlam olarak ise “Keçi” manasına gelmektedir ve Trak medeniyetinin çokça kullandığı isimler arasında yer almaktadır. Bu bölgede tarih boyunca Persler, Romalılar, Peçenekler, Bizanslılar ve Bulgarlar yaşamıştır. Son olarak ise Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliği altına girmiş ve 1369 senesinde Rumeli eyaletinin bir sancağı olmuştur.

Vize’de Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Yerler

İlçeyi ziyaret ettiğinizde mutlaka gezip görmeniz gereken yerler bulunmaktadır. Bu başlık altında Vize’de gezilebilecek başlıca tarihi ve turistik yerler örneklendirirmiştir.

Küçük Ayasofya Kilisesi

Vize gezilecek yerler

Gazi Süleyman Paşa Cami olarak da bilinen küçük Ayasofya Kilisesi, 6. yüzyılda Justinyen döneminde yapılmıştır. Yapı inşa edildiğinde kilise olarak tasarlanmış ancak 15. yüzyılın ikinci yarısına gelindiğinde cami olarak düzenlenmiştir ve günümüzde ise hala cami olarak kullanmaktadır. Cami dikdörtgen planlı olup üç apsisi bulunmaktadır. Kubbesinde 16 köşeli tanbur bulunmaktadır. Yapının sütunları tamamen mermerler ile kaplanmıştır. Görünüm olarak oldukça heybetli ve tarih kokan bir havası vardır. Ayrıca caminin hemen yakınlarında küçük bir parkta bulunmaktadır. Camiye gezdikten sonra parkta bir süre vakit geçirebilir ve günün yorgunlugunu atabilirsiniz. Gazi Süleyman Paşa Cami, ilçe merkezinde oldukça işlek bir noktada yer almaktadır bununla birlikte Kırklareli şehir merkezine ise yaklaşık 40 km uzaklıktadır.

Aya Nikola Manastırı

Vize gezilecek yerler

Vize gezilecek yerler içerisinde bir diğer tarihi yapı ise Aya Nikola Manastırı’dır. Bu yapıda tıpkı Küçük Ayasofya Kilisesi gibi 6. yüzyılın Justinyen döneminde yapılmıştır. Dünyanın en eski taş olmak manastırları arasında yer alan bu yapı günümüze sağlam bir şekilde ulaşmıştır. Bunun en büyük sebebi ise 19. yüzyılda önüne ahşap bir bölüm eklenmiş olmasıdır. Manastırı zemin katında şapel ve ayazma bulunmaktadır. Üst katta ise birkaç tane kişi iş odası yer almaktadır. Gidip gördüğünüzde siz de hak vereceksiniz ki burası Kapadokya manastırlarıyla oldukça benzer özellikler taşımaktadır. Eğer tarihi ve kültürel geziler yapmayı seviyorsanız burası doğru bir tercih olabilir. Aya Nikola Manastırı, Vize ilçe merkezinden yaklaşık 37 km uzaklıkta bulunur.

Vize Kalesi

Vize gezilecek yerler

Roma döneminde Milat’tan önce 72-76 yılları arasında yapılan bu kale toplamda iki bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler iç ve dış kale olmak üzere ayrılmış olup şehrin kuzey ve batı tarafını kuşatan bir yapıya sahiptir. Kale kesme iri taşların üst üste konulmasıyla ve aralarında sağlam bir harçla bağlanmasıyla inşa edilmiştir. Tarih severler için Vize Kalesi şehrin görülmeye değer yerleri arasında yer alır. Vize Kalesi ilçe merkezinden 700 km uzaklıkta bulunurken şehir merkezine ise yaklaşık 40 km uzaklıktadır.

Poliçe Koyu

Vize gezilecek yerler

Vize gezilecek yerler listesinin son sırasında doğası ve denizi ile kendine hayran bırakan Poliçe Koyu bulunmaktadır. Burası Vize ilçesinin Kışlacık Köyü sınırları içerisindedir. Koyun ipince taneli harika bir kumsalı ve kumsalı çevreleyen yemyeşil bir ormanı bulunmaktadır. Ayrıca koyun falezleri bir yapısı bulunmaktadır. Yine de denize girilebilecek uygun bölümleri vardır. Buraya sevdikleriniz ve ailenizle birlikte gelerek çadır veya karavan kampı yapabilirsiniz. Bunun haricinde koy çevresinde yürüyüşe çıkabilir ve çevreyi daha yakından keşfedebilirsiniz.

Vize Yeme İçme

Vize gezilecek yerler

Vize’ye geldiğinizde yöreye özgü lezzetler tatmak isterseniz ilk denemeniz gereken lezzet Kırklareli köftesi olacaktır. Şehrin ya da ilçenin hemen hemen her noktasında bu harika lezzeti kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bunun haricinde soğan pidesi, papara, kuzu kapama, tavuk kapama ve sütlü hamur çorbası gibi yemekleri de deneyebilirsiniz.

Vize Konaklama

İlçede konaklayabileceğiniz çok sayıda tesis ve otel bulunmaktadır. Ayrıca ilçe Kıyıköy’e de yakın olduğundan Kıyıköy’deki konaklama Alternatiflerinden de yararlanabilirsiniz.

Vize Ulaşım – Vizeye Nasıl Gidilir?

Vize şehir merkezinden yaklaşık 40 km uzaklıkta yer alır. Bunun haricinde ilçenin İstanbul’a olan uzaklığı yaklaşık 150 km, Tekirdağ‘a olan uzaklığı 80 km ve Edirne‘ye olan uzaklığı ise yaklaşık 140 kilometredir.

Bu içeriğimizde Kırklareli’nin en güzel ilçelerinden biri olan Vize hakkında bilgiler sunulmuştur. Keyifli ve dolu dolu bir gezi deneyimi yaşamak istiyorsanız alternatifleriniz arasında yer alabilir. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz. Babaeski

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri