Gastronomi GezileriKırklareli

Kırklareli’nin En İyi Sokak Lezzetleri: Kırklareli’nin Nesi Meşhur?

Kırklareli'nin Sokak Lezzetleri

Kırklareli’nin nesi meşhur diye sorulduğunda akla birçok lezzet gelir. Şehir mutfak kültürü açısından oldukça gelişmiştir. Trakya bölgesinde yer alan Edirne, Tekirdağ ve Çanakkale gibi şehirlerin de mutfak kültürü hakkında önceki içeriklerimizde bilgiler sunmuştuk. Bu içeriğimizde ise Kırklareli’nin en iyi sokak lezzetleri örneklendirilmiştir.

Kırklareli Köftesi

Kırklareli’nin nesi meşhur

Bir Tekirdağ köftesi kadar meşhur olmasa da Kırklareli köftesinin de kendine özgü bir popülerliği bulunmaktadır. Kırklareli’nin nesi meşhur denildiğinde akla ilk olarak Kırklareli köftesi gelir. Şehirde özellikle esnaf lokantalarında mutlaka bu yemeği denemelisiniz. Kırklareli köftesini bu kadar özel kılan detay et seçimi ve etin en az 2 gün dinlendirilmesidir. Köfte içerisinde soğan, tuz, kıyma ve çeyrek ekmek haricinde bir malzeme bulunmamaktadır. Malzemelerin sayısı ne kadar az ve basit gözükse de oldukça lezzetli bir yemektir.

Soğan Pidesi

Kırklareli’nin nesi meşhur

Bu yemek her ne kadar Kırklareli’nde meşhur olsa da esasında bir göçmen yemeğidir. Trakya’nın hemen hemen her şehrinde yaygın olarak hazırlanır. Ana malzemesi soğan olan pideye isteğe bağlı olarak kıyma, domates rendesi veya maydanoz da eklenebilir. Bu pidenin diğer pidelerden en büyük farkı soğukken de oldukça lezzetli bir şekilde tüketilebilir olmasıdır. Soğan pidesini Kırklareli’nde birçok lokantada bulabilirsiniz.

Sütlü Biber Turşusu

Kırklareli’nin nesi meşhur

Kırklareli’nin nesi meşhur sorusuna verilebilecek yanıtlardan biri sütlü biber turşusudur. Kulağa oldukça farklı gelen sütlü biber turşusu Kırklareli’nin en sevilen lezzetleri arasında bulunmaktadır. Düşünüldüğünde süt ve biber kombinasyonu pek mümkünmüş gibi gelmeyebilir ancak önyargılı olmadan bu turşunun tadına mutlaka bakmalısınız. Sütlü biber turşusu için gereken malzemeler; çarliston biber, sert beyaz peynir, koyun veya keçi sütü ve tuzdur. Malzemeler oldukça kolay bir şekilde temin edilebilecek düzeydedir. Daha önce evde çeşitli turşular kurduysanız sütlü biber turşusunu da kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu turşuyu Kırklareli’nde birçok restoranda veya kebapçılarda yemeklerin yanında görebilirsiniz. Bunun haricinde sütlü biber turşusu satın alabileceğiniz yerler de bulunmaktadır.

Pekmezli Kaçamak

Kırklareli’nin nesi meşhur

Kırklareli yöresinin en meşhur lezzetlerinden bir tanesi de pekmezli kaçamak yemeğidir. Bu yemek esansında göçmenlerin yemeğidir ve zamanla Trakya’nın en popüler yemeklerinden biri haline gelmiştir. Mısır unu ve pekmez ile hazırlanan bu tarif, kimileri için oldukça farklı ve aykırı bir lezzet olabilir. Ancak oldukça besleyici ve doyurucu bir yemektir. İçerisinde mısır unu, tereyağı, pekmez, tuz ve su haricinde herhangi bir malzeme bulunmamaktadır. Yapımı da oldukça kolay olduğundan siz de evde çok pratik bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz bu yemeği Kırklareli’nde birçok restoranda deneyebilirsiniz.

Şambali

Kırklareli’nin nesi meşhur

Kırklareli’nin nesi meşhur listesinin son sırasında Şambali tatlısı yer alıyor. Her ne kadar İzmir mutfağı ile özdeşleşmiş bir tatlı olsa da Trakya mutfağında da oldukça meşhur bir yeri vardır. Şambali tatlısı irmikli Şam tatlısı olarak da adlandırılmaktadır. Kırklareli’nde ve Trakya’da ramazan sofralarının ve toplu organizasyonların vazgeçilmez tatlıları arasında yer almaktadır. Ayrıca Kırklareli’nde sokak aralarında seyyar satıcıların tezgahlarında da Şambali tatlısını çok sık görebilirsiniz. Şambali tatlısı genellikle sadece irmikle yapılır ancak bazı yöreler de un da ilave edilmektedir. Trakya ve Rumeli mutfağında ise su ile inceltilmiş pekmez ile aromalandırılmaktadır. Şambali tatlısını evde hazırlamanız biraz zahmetli olabilir. Onun için Kırklareli’ne gittiğinizde bu tatlıyı hem kendi yerinde hem de ulaşılması oldukça kolay bir şekilde deneyebilirsiniz.

Bu içeriğimizde Kırklareli’nin nesi meşhur sorusuna yanıt aramaya çalıştık. Kırklareli geziniz esnasında farklı ve yöreye özgü lezzetler denemek istiyorsanız bu içeriğimizden yararlanabilirsiniz. Buna benzer daha birçok gastronomi ve gezi içerikleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz. Babaeski

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri