AmasyaGastronomi Gezileri

Amasya’nın En İyi Sokak Lezzetleri: Amasya’nın Nesi Meşhur?

Amasya Sokak Lezzetleri

Osmanlı saray mutfağının günümüze kadar ulaşmasını sağlayan en önemli şehirlerden biri Amasya’dır çünkü burası büyük oranda Osmanlı saray mutfağının tesirinde kalmıştır. Amasya’nın yöresel lezzetleri incelediğinde bu durum kolayca doğrulanmaktadır. Şehri geziniz esnasında birçok yöresel lezzeti deneyimleyebileceğiniz gibi sokak lezzetlerini de deneyebilirsiniz. Amasya’nın nesi meşhur sorusuna birçok yemek sıralanabilir. İşte Amasya’nın en iyi sokak lezzetleri…

Elma Tatlısı

Amasya’nın nesi meşhur

Amasya’nın nesi meşhur denildiğinde doğal olarak akla ilk elma gelir. Haliyle elmayla yapılan birçok lezzetler de meşhur olmaktadır. Elma tatlısı, Amasya’da deneyebileceğiniz en güzel ve en hafif tatlılardan biridir. Elma tatlısı için gereken başlıca malzemeler; misket elmaları, toz şeker, ceviz, tarçın, krem şanti ve vanilyadır. Malzemelerin temini oldukça kolaydır. Dilerseniz elmaların üzerine şeker boyası da sürebilirsiniz. Ancak birçok insan sağlık açısından olumsuz gördüğünden pek tercih etmemektedir. Elma tatlısını Amasya’daki birçok kafede, restoranda kolayca bulabilir ve bir yerde oturmanıza gerek kalmadan ayaküstü şekilde de tadabilirsiniz.

Amasya Çöreği

Amasya’nın nesi meşhur

Şehzadeler şehri Amasya’da tadabileceğiniz bir diğer güzel lezzet de Amasya çöreğidir. Merzifon’da daha meşhur olan bu hamur işi şehrin her yerinde kolayca bulunabilecek bir popülerliğe sahiptir. Sadece Amasya’da değil Amasya’ya komşu illerde de bir hayli meşhur bir lezzettir. Ceviz ve haşhaşın bir araya gelerek adeta bir lezzet patlaması yarattığı bu lezzeti mutlaka denemelisiniz. İçerisinde; un, kuru maya, haşhaş, zeytinyağı, ceviz iç, yumurta gibi kolayca bulunabilecek malzemeler olan çöreği siz de evde kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Ayrıca şehirde bulunan hemen hemen tüm pastanelerde çöreği denemeniz mümkündür.

Hasuda Tatlısı

Amasya’nın nesi meşhur

Karadeniz’in en meşhur tatlılarından biri olan Hasuda tatlısı hazırlanışı itibariyle oldukça basit bir tatlıdır. Amasya, Sinop ve Tokat gibi yörelerde bir hayli popüler olan hasuda tatlısını Amasya geziniz esnasında deneyebilirsiniz. Bu tatlıyı pastanelerde kolay kolay bulabilmek pek mümkün değildir. Daha çok Amasya halkı tarafından evlerde yapılır. Eğer gezi esnasında köylerde, kasabalarda vakit geçirecekseniz bu tatlıya erişmeniz daha olası olacaktır. Hasuda tatlısı için gereken malzemeler; buğday nişastası, pekmez, tereyağı ve sudur. Görüldüğü üzere son derece basit malzemelerle hazırlanabilecektir. Dilerseniz bu tatlıyı evinizde de kolayca yapabilirsiniz.

Höşmerim

Amasya’nın nesi meşhur

Höşmerim, Amasya haricinde daha çok Marmara Bölgesi içinde bir hayli meşhur bir peynir tatlısıdır. Özellikle Balıkesir’de sıklıkla tüketilmektedir. Amasya’nın nesi meşhur sorusu için sokak lezzetleri arasında höşmerim tatlısı önemli bir yere sahiptir. Amasya’da, sokak aralarında, birçok pastanede ve restoranda höşmerim tatlısına kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Höşmerim tatlısı için gereken malzemeler oldukça basittir. Süt, peynir mayası, irmik, şeker ve yumurta haricinde bir malzemeye gerek yoktur. Yapılışı basit olsa da bazı önemli püf noktaları vardır. Bu tatlıyı sade olarak tüketebileceğiniz gibi üzerine dondurma ya da kaymak da ilave ettirebilirsiniz.

Kuymak

Amasya’nın nesi meşhur

Mıhlama olarak da bilinen Kuymak, Karadeniz mutfağının müthiş lezzetlerinden biridir. Adının ve yapılış şeklinin yöreden yöreye farklılık gösterdiği bilinmektedir. Tereyağı, mısır unu ve peynirin harika uyumuyla meydana gelen bu eşsiz tatlıyı denemeden asla Amasya’dan dönmemelisiniz. Özellikle Merzifon’da, kuymak yapan birçok mekan bulunmaktadır.

Buna benzer daha birçok gastronomi ve gezi içerikleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz. Hamamözü Gezilecek Yerler

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri