Amasya

Hamamözü Gezilecek Yerler: Amasya Hamamözü Gezisi

Hamamözü Gezi Rehberi

Amasya’nın Hamamözü ilçesi popülerlik bakımından diğer ilçelere oranla daha sönük kalsa da kendine özgü gezilecek yerleri vardır. Burası genellikle hamamları ve termal kaplıcaları ile dikkat çekmektedir. Amasya şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık 90 km’dir. Ayrıca Çorum’a da bir hayli yakındır. Hamamözü ilçesine ulaşım Gümüşhacıköy üzerinden sağlanır ve Hamamözü – Gümüşhacıköy arası yaklaşık 20 km kadardır. Peki Hamamözü gezilecek yerler nerelerdir? Amasya – Hamamözü gezisi için işinize yarayacak tüm bilgiler bu içerikte.

Hamamözü Tarihi

İlçe uzun yıllar boyunca Gümüşhacıköy ilçesine bağlı olarak kalmıştır. Daha sonra 1887 senesinde Kafkasya’dan göç edip Anadolu’ya yerleşen Çerkez kökenli 60 hane halkı bu bölgeyi satın almış ve buraya yerleşmiştir. Zamanla bölge büyüyüp gelişmiş ve Hamamözü Köyü olarak anılmaya başlanmıştır. 1972 senesinde belediye teşkilatına katılarak belde statüsü kazanmıştır. 1990 senesine gelindiğine ise resmi gazete yayımlanan bir kanunla beldeye ilçe statüsü tanınmıştır. Hamamözü’ne bağlı 17 köy ve 4 mahalle bulunmaktadır. Köylerde yaşayan halkın büyük bir kısmı 93 Osmanlı – Rus Harbi esnasında, Ermenilerin katliamlarından kurtulmak için Anadolu’ya yerleşenlerdir.

11-4

İlçe halkının temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Ticaretle uğraşanların sayısı, kamu ve özel sektörlerde çalışan memurların sayısı oldukça azdır. En önemli turizm gelirleri ise kaplıcalardır. İlçe ekonomisine oldukça faydası olan kaplıcalar Hamamözü gezisinde mutlaka gezilip görülmelidir.

Hamamözü’nde Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Hamamözü tarih boyunca birçok medeniyete ve kültüre ev sahipliği yapmıştır. Özellikle Frigler, Kimmerler, Romalılar bu bölgede yüzyıllar boyunca yaşam sürmüştür. Her medeniyet bölgede bir miras bırakmıştır ve Hamamözü böylelikle mezar taşlarıyla, yazılı taşlarıyla zenginlik kazanmıştır. Yapılan arkeolojik kazılarda da Roma İmparatorluğu’nun çok uzun bir süre burada yaşadığı anlaşılmıştır. Hamamözü gezilecek yerler denildiğinde akla hem tarihi hem de turistik birkaç yer gelir ancak Hamamözü genellikle kaplıcaları için tercih edilmektedir. İşte Hamamözü’nde gezilecek tarihi ve turistik yerler…

Hamamözü (Arkut Bey) Kaplıcası

Arkut Bey Kaplıcası’nın tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Kaplıcanın ismi 1095 senesinde bu bölgede hüküm süren Arkut Bey’den gelmektedir. Bu dönemde yüzeye ufak sızıntılarla çıkan kaplıca suyu zamanla tabiat şartları gereği yer altına sıkışmıştır. Daha sonra ise yapılan birçok araştırma neticesinde 1303 senesinde üstü tamamen kapanmış halde bulunan kaplıcalar inşa edilmiş ve kullanılabilecek yapıya kavuşturulmuştur.

Hamamözü gezilecek yerler

Günümüzde kaplıcanın mülkiyeti ve işletme hakları Hamamözü Belediyesi’ndedir. Yıl içerisinde binlerce ziyaretçi kaplıcayı ziyaret etmektedir. Bu kaplıcanın; romatizmal rahatsızlıklara, travmatik vakalara, kalp ve damar hastalıklarına, psikomatik rahatsızlıklara, dermatolojik sorunlara, kırık ve çıkık durumlarına, sinir sistemi bozukluklarına, ruhsal sıkıntılara, bel fıtığı ve kadınsal hastalıklara iyi geldiği düşünülmektedir. Tüm bu sayılan unsurlar sebebiyle de özellikle bahar sezonunda burası oldukça canlı bir yapıya kavuşmaktadır. Bölgede 63 odalı bir tesis ve 2 bin metrekarelik bir kapalı yüzme havuzu bulunmaktadır. Bunlara ek olarak; kür havuzu, jakuzi, sauna ve Türk hamamı gibi olanaklar da yer almaktadır. Hamamözü ilçe merkezine yaklaşık 1 km, Amasya şehir merkezine ise 90 km uzaklıktadır.

Gimpaş Termal Tesisleri

Hamamözü gezilecek yerler

Hamamözü gezilecek yerler içerisinde bir diğer meşhur kaplıca da Gimpaş Termal Tesisleri’dir. Burası da tıpkı Arkut Bey Kaplıcası gibi belediye tarafından işletilmektedir. 138 yatak kapasiteli bir tesis olup her odasında termal su kullanımı mevcut durumdadır. Tesiste biri çocuklar için olmak üzere 2 adet havuz bulunmaktadır. Özel aile banyoları, kadınlar için ayrı erkekler için ayrı kür havuzları, fitness salonları, kapalı spor salonları, açık futbol sahası ve konferans odaları bulunmaktadır. Konaklama kaplıca alanına yakın özel pansiyonlar içerisinde de yapılabilir. Gimpaş kaplıcasının; ağrılı romatizmal rahatsızlıklara, felce, tansiyon hastalıklarına, bel fıtığına ve hormon düzensizliklerine iyi geldiği bilinmektedir. Kaplıca, Amasya şehir merkezine 90 km mesafede bulunmaktadır.

Haliliye Medresesi

Hamamözü gezilecek yerler

Amasya’nın Hamamözü ile Gümüşhacıköy ilçeleri arasında yer alan Haliliye Medresesi Beylerbeyi Halil Paşa tarafından 1415 senesinde inşa ettirilmiştir. Dikdörtgen bir plana sahip olan medresenin ahşap ve sivri kemerli, düz tavanlı revakları dikkat çekicidir. Bütün odalarında küçük birer pencere bulunmaktadır ve bu pencerelerin kenarları silme taştan yapılmıştır. Maneviyatı oldukça yüksek olan bu yapıyı Hamamözü geziniz esnasında mutlaka gezip görmelisiniz.

Hamamözü Yeme İçme

Hamamozu-gezilecek-yerler

Amasya mutfağının zenginliklerini Hamamözü’nde de görebilmek mümkündür. Hamamözü geziniz esnasında başlıca denemeniz gereken lezzetler; baklalı dolma, şehzade kebabı, helle çorbası ve keşkektir.

Hamamözü Konaklama Olanakları

İlçede termal turizm gelişmiş olduğundan konaklama yapabileceğiniz alanlar bir hayli çoktur. Her bütçeye uygun konaklama alternatifleri bulunmaktadır.

Hamamözü Ulaşım – Hamamözü’ne Nasıl Gidilir?

İlçenin şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık 90 km’dir. Bununla birlikte Hamamözü; İstanbul’a 610 km, Ankara’ya 290 km ve İzmir’e ise 970 km uzaklıkta yer almaktadır.

Bu içeriğimizde Hamamözü gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımıza da göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri