Amasya

Gümüşhacıköy Gezilecek Yerler: Amasya Gümüşhacıköy Gezisi

Gümüşhacıköy Gezi Rehberi

Amasya’nın en az Merzifon kadar güzel ilçelerinden biri olan Gümüşhacıköy şehir merkezine yaklaşık 70 km mesafede yer almaktadır. Halk arasında kısaca “Hacıköy” olarak da geçmektedir. İlçe bağlı Gümüş beldesinde gümüş madenleri çıkarıldığı için Gümüşhacıköy olarak adlandırılmıştır. Gümüşhacıköy gezilecek yerler açısından çeşitlilik göstermektedir. Özellikle doğal ortamları ve tarihi yapılarıyla ilçe özel bir konuma sahiptir. Peki Gümüşhacıköy’de gezilecek yerler nerelerdir? İlçeye ulaşım nasıl sağlanır? İşte Amasya Gümüşhacıköy gezisi için işe yarayabilecek bilgiler…

Gümüşhacıköy Tarihi

İlçede yapılan çok sayıda arkeolojik kazı neticesinde bölgede milattan sonra 100’lü senelerde, Roma İmparatorluğu’nun yaşam sürdüğüne ulaşılmıştır. Söz konusu dönemde kurulan Etonia kenti Roma’nın en önemli şehirlerinden biri olmuştur. 15. yüzyıla gelindiğinde, zamanın önde gelen isimlerinden Celalettin Bey’in burayı egemenlik altına aldığı görülmüştür. Osmanlı Dönemi’nde bölgedeki gümüş madenlerinin işletilmesi için Köprülü Mehmet Paşa görevlendirilmiştir. Mehmet Paşa yalnızca gümüşleri işletmemiş aynı zamanda buraya çok sayıda kervansaray, bedesten, hamam ve cami de inşa ettirmiştir. O dönemden günümüze çok sayıda eser ulaşmıştır.

Gümüşhacıköy’de Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerler

İlçede gezip görülebilecek çok sayıda tarihi ve turistik mekan bulunmaktadır. Bu başlık altında Gümüşhacıköy gezilecek yerler içerisinde en popüler olanları sıralanmıştır.

Köprülü Mehmet Paşa Camii

Gümüşhacıköy gezilecek yerler

Caminin yapımı uzun yıllar boyunca sürmüş ve 1660 senesinde tamamlanmıştır. İnşa çalışmaları ise Köprülü Mehmet Paşa tarafından yürütülmüştür. Zamanla yapının bakıma ihtiyaç duymasıyla Mehmet Paşa’nın torunlarından Hafız Ahmet Paşa’nın oğlu Abdülbaki Bey yapıyı restore ettirmiştir. Caminin kubbesi ve minaresi 1900’lü senelerin ortalarında bir deprem sonucunda yıkılmıştır. Bu olaydan sonra alana bir namazgah eklenmiş ve camimin tamamı yıkılmıştır. Günümüze ulaşan yapının hali ise sonradan yapılmıştır. Cami ilçe merkezinde yer alır ve şehir merkezine olan uzaklığı ise 68 km’dir.

Kervansaray ve Bedesten

Gümüşhacıköy gezilecek yerler

Gümüşhacıköy gezilecek yerler içerisinde bulunan Kervansaray ve Bedesten yapıları yine Köprülü Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. 1669 senesinde Mehmet Paşa gümüş madenlerini işletirken bu alanın inşa edilmesine de öncülük etmiştir. Yapı öncelikle kervansaray olarak planlanmış ancak daha sonra bedesten olarak kullanılmıştır. Tarih boyunca birçok kez restore edilmiş ve her restorasyonda bedesten olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Yapının 4 kapısı vardır ve her birinin yüksekliği 9 metre kadardır. Doğu kapısı üzerinde yer alan saat kulesi ise 1898 senesinde Ali Rıza Bey tarafından yaptırılmıştır.

Manastır

Gümüş Mahallesi sınırlarında yer alan Manastır, 1840 senesinde inşa edilmiştir. Manastırın inşasını söz konusu dönemde bu bölgede yaşayan Rumlar yapmıştır. Daha sonra mübadele kararları ile Rumlar bu bölgeden göç etmiştir. Yüz yıllar boyunca bu manastır kullanılmamış ve bakımsız şekilde günümüze kadar ulaşmıştır. Tarihi açıdan görülmeye değer bir yerdir.

Gümüşhacıköy Yeme İçme

Gumushacikoy-gezilecek-yerler

Amasya mutfağının zenginlikleri ilçede de görülmektedir. Burada yöreye özgü yemek yiyebileceğiniz birçok restoran ve butik tarzda işletmeler mevcuttur. Gümüşhacıköy’e yolu düşecek olanlar ilk olarak şehzade kebabını deneyebilirler.

Gümüşhacıköy Konaklama

İlçede turizm faaliyetleri çok gelişmiş olmasa da konaklayabileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Her bütçeye uygun otel, apart evler, pansiyonlar bulabilmek mümkündür.

Gümüşhacıköy Ulaşım – Gümüşhacıköy’e Nasıl Gidilir?

İlçenin şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık 70 km’dir. Bununla birlikte Gümüşhacıköy; İstanbul’a 600 km, Ankara’ya 300 km ve İzmir’e ise 900 km uzaklıktadır.

Bu içeriğimizde Gümüşhacıköy gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımıza da göz atabilirsiniz. Hamamözü Gezilecek Yerler

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri