Amasya

Taşova Gezilecek Yerler: Amasya Taşova Gezisi

Taşova Gezi Rehberi

Uzun yıllar boyunca Tokat’ın bir ilçesi olarak kalmış olan Taşova, 1939 senesinde yaşanan şiddetli bir deprem sonucunda yeniden yapılandırılmaya ihtiyaç duymuştur. Zamanla ilçe kapsamlı bir yapılanma sürecinden geçmiş ve yeşil, küçük, tatlı bir yöre haline gelmiştir. Amasya’da gezilecek yerler denildiğinde akla her ne kadar ilk olarak Merzifon gelse de Taşova da gezilip görülmeye değer yerler arasındadır. Taşova gezilecek yerler hem tarihi hem de turistik açıdan oldukça fazla seçenekler sunmaktadır. İşte Amasya – Taşova gezisi için işe yarayabilecek önemli gezi notları:

Taşova Tarihi

Taşova’nın tarihinden bahsedilecek olduğunda Hititlerin önemli bir yere sahip olduğu görülmektedir. Hitit medeniyeti Taşova bölgesinde uzun yıllar boyunca yaşamıştır ve bu bölgeyi hakimiyeti altına almıştır. Bölge kısa süre içerisinde hem bereketli toprakları sayesinde hem de gelişmiş mimarisiyle büyüyüp gelişme göstermiştir. Taşova tarih boyunca çokça saldırılara maruz kalmıştır çünkü birçok medeniyetin ilgisini çeken bir konumda yer almıştır. Saldırılar neticesinde burası Friglerin eline geçmiş ve Hititlerin hakimiyeti böylelikle sona ermiştir. Friglerden sonra ise burada Kimmerler hüküm sürmüştür. Görüldüğü gibi bölgede çok çeşitli kültür ve medeniyetler yaşam sürmüştür. Bu durum Taşova’nın zengin bir kültürel birikime sahip olmasını sağlamıştır.

Taşova’da Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Taşova gezilecek yerler açısından ziyaretçilerine çeşitli alternatifler sunmaktadır. Bu başlık altında Taşova geziniz esnasında gezip görebileceğiniz başlıca yerler sıralanmıştır.

Yeşilırmak

Taşova gezilecek yerler

Amasya’nın en huzur veren güzelliklerinden biri olan Yeşilırmak esasen Sivas’ın Suşehri ilçesinde yer alan Kösedağ eteklerinden doğmuştur. Akarsu, Samsun’un Çarşamba ilçesinden Karadeniz’e dökülmektedir. 519 km uzunluğa sahip olan akarsu Türkiye yüz ölçümünün yüzde 5’ini oluşturmaktadır. Asıl adı Tozanlı Irmağı olan bu akarsu Taşova’dan geçerek Kelkit Irmağı ile birleşmektedir. İlkbahar aylarında karların da erimeye başlamasıyla su seviyesi oldukça yükselir. Yaz aylarında ise su seviyesi görece azalmaktadır. Yeşilırmak şehirde tarım faaliyetleri için kullanılmaktadır ve tarımın gelişiminde büyük bir öneme sahiptir. Ağaçlarla kaplı çevresi ve sıra boyu dizilen tarihi güzellikleriyle Taşova gezi esnasında mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Boraboy Gölü ve Tabiat Parkı

Taşova’da ilk olarak gezilmesi gereken yerlerden biri Boraboy Gölü ve Tabiat Parkı’dır. Burası şehrin karmaşasından uzaklaşıp kafa dinleyebileceğiniz harika bir ortamdır. Sadece Amasyalılar tarafından değil çevre illerden de çok sayıda günübirlik ziyaretçi ağırlamaktadır. Daha çok kamp ve piknik gibi faaliyetler amacıyla tercih edilse de birçok insan da sadece doğasını solumak için gelmektedir.

Taşova gezilecek yerler

Boraboy Gölü’nün deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık bin metredir. Göl, doğal bir set gölüdür ve zümrüt yeşiline benzer bir rengi vardır. Tabiat parkı ise yaklaşık 225 bin hektarlık bir alan üzerinde yer almaktadır. Hem peyzajı hem de doğası görülmeye değerdir. Gölde balık tutmak için izin almaya gerek yoktur. Oltanızı getirerek burada balık tutabilir ve stres atabilirsiniz. Tabiat parkına girişler ücretlidir ancak çok makul ücretleri vardır. Taşova ilçesinden yaklaşık 20 km uzaklıktadır.

Baraklı Şelalesi

Taşova gezilecek yerler

Taşova gezilecek yerler içerisinde bir diğer yer de Baraklı Şelalesi’dir. Adını Baraklı Köyü’nden alan bu şelale yaklaşık 8 metre yüksekliğe sahiptir. Şehir sakinleri tarafından daha çok günübirlik ziyaretler, piknik gibi faaliyetler için tercih edilse de çevre illerden kamp için gelen gezginler de vardır. Doğası hem çok sessiz ve temiz hem de serindir. Yaz aylarında sıcaklardan kaçıp sığınabileceğiniz harika bir kaçış noktasıdır. Özellikle sessiz ve huzurlu bir ortamda vakit geçirmek isteyenler için harika bir seçenek olacaktır. Çevrede olanaklar oldukça kısıtlıdır. İhtiyaçları karşılamak için köye gidilebilir.

Baraklı Kalesi

Burası da yine Baraklı Köyü’nde yer almaktadır. İlçe merkezine oldukça yakın bir konumdadır. Baraklı Kalesi’nde Roma dönemine ait birçok eserler bulunmaktadır. Kalenin yapılış amacının bölgeden geçen kervanları denetlemektir. İhtişamlı yapısı ve tarihi dokusuyla Taşova’da gezebileceğiniz güzel yerlerden biridir.

Alpaslan Müzesi

Alpaslan-Muzesi

Taşova ilçe sınırlarında, Alpaslan beldesinde bulunan bu müze Osmanlı döneminden kalma tarihi bir hamamdır. 1994 senesinde restore edilerek müze olarak hizmete sunulmuştur. İçerisinde antik dönemlere, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait çeşitli eserler mevcuttur.

Taşova Yeme İçme Olanakları

Taşova gezilecek yerler

Amasya yöresel yemekler konusunda oldukça başarılı şehirler arasındadır. Şehrin mutfak kültürü, Osmanlı saray mutfağına dayanmaktadır. Taşova’da yöreye özgü yemekler denemek için köyleri ya da yöresel yemekler sunan restoranları tercih edebilirsiniz. İlçede başlıca denemeniz gereken lezzetler; keşkek, hengel, helle çorbası, bat yemeği, çatal çorba ve patlıcan çullamadır.

Ayrıca Amasya  yöresel lezzetler ve sokak lezzetleri gibi içeriklerimize de göz atabilirsiniz.

Taşova Konaklama

İlçede turizm faaliyetleri çok gelişmiş olmasa da konaklayabileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Her bütçeye uygun otel, apart evler, pansiyonlar bulabilmek mümkündür.

Taşova Ulaşım – Taşova’ya Nasıl Gidilir?

İlçe merkezinden Amasya şehir merkezi yaklaşık 50 km uzaklıktadır. Bununla birlikte Taşova; İstanbul’a 720 km, Ankara’ya 375 km ve İzmir’e ise 975 km uzaklıktadır.

Bu içeriğimizde Taşova gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımıza da göz atabilirsiniz. Hamamözü

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri