Gastronomi Gezileri

Bitlis’in Meşhur Lezzetleri: En Meşhur 5 Tat!

Bitlis Meşhur Tatlar

Bitlis, kültürü ve tarihiyle olduğu kadar mutfağı ile de misafirlerini büyülüyor. İşte, Bitlis’in meşhur lezzetleri içinden 5 tanesi!

Bitlis’in En Meşhur 5 Lezzeti

1- Çireş Çorbası
Çireş otu, bu çorbanın ana malzemesidir. Aslında sulu yemek olarak da sayılabilecek olan Çireş Çorbası, Bitlis’in Ahlat yöresine ait bir lezzettir. Bitlis’in meşhur lezzetleri arasında da olan Çireş Çorbası içinde koyun eti, çireş otu, buğday konuluyor.

Bitlis’in en meşhur çorbaları içinde olan Çireş Çorbası, Bitlis’teyken mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden bir tanesidir.

bitlis'in meşhur lezzetleri

2- Soğan Köftesi
Bitlis’in meşhur lezzetleri arasında belki de en çok tüketileni olan Soğan Köftesi, halk arasında Soğanlı Küfte olarak da bilinmektedir. Soğan Köftesi, kışlık hazırlıklar sırasında dondurularak da kullanılabiliyor. Hatta hazırlanıp buzlukta tutulan Soğan Köftesi, alıcılarıyla bu şekilde de buluşabiliyor. Oldukça meşhur olan bu lezzeti mutlaka denemelisiniz!

Soğan Köftesi, böbrek yağı ile tatlandırılan bir lezzettir. İçerisinde böbrek yağı olmayan Soğan Köftesi için Bitlis usulü demek yanlış olacaktır. Soğan Köftesi; kuru soğan, un, yumurta, biber salçası gibi malzemelerin birleşmesiyle oluşur.

bitlis'in meşhur lezzetleri

Bitlis’in Meşhur Lezzetleri ile Bitlis Mutfağı!

3- Pekmezli Murtuğa
Birçok yer tarafından sahiplenilen Murtuğa, Bitlis’in ünlü lezzetleri arasındadır. Yediğiniz en güzel Murtuğalardan birini Bitlis’te yemeniz oldukça olası. Türkiye’nin en meşhur lezzetlerinden bir tanesi olan Mıhlama’ya benzeyen Murtuğa, aslında lezzet olarak biraz daha farklı bir üründür.

Yumurta, tereyağı ve unun karışımından meydana gelen bir lezzet olan Murtuğa, genellikle kahvaltı öğününde tercih edilmektedir. Van’da da kahvaltılarda tüketilen Murtuğa’yı Bitlis’te yemek isterseniz yörede kullanılan pekmezlerle servis edildiğini göreceksiniz.

murtuğa

4- Şemşemok
Ülkemizde çoğu yerde hamur işi oldukça yaygındır. Aynı zamanda et tüketimi de Türk mutfağının olmazsa olmazları içerisinde yer alır. Bitlis’in meşhur lezzetleri içinde olan Şemşemok da hamur işi ve etin birleşmesiyle oluşmuş bir yemektir.

Adından bahsettirmeyi başarmış ünlü Şemşemok, bolca yöresel baharatla tatlanan güzel bir lezzettir. Pirinç, baharatlar ve kuşbaşı doğranmış etin birleşimiyle iç harcı oluşan Şemşemok, daha sonra hamurla kapatılır. Daha sonra isteğe göre kızartılarak ya da haşlanarak tüketilebilen bir yemek. Ancak genellikle haşlaması daha çok tercih ediliyor. Pişirildikten sonra yine baharatla tatlandırılıp tüketilebilen bir yemek. Şimdiden afiyet olsun!

şemşemok

5- Katıklı Dolma
Kabak dolmasını diğerlerine göre daha mı çok seviyorsunuz? O zaman gelin, Katıklı Dolma ile tanışın! Bitlis’in meşhur lezzetleri arasında olan Katıklı Dolma, kabakların halka halka kesilmesi ile yapılan bir yemektir. İnce bulgur, kıyma, soğan, toz biber, kurutulmuş reyhan gibi lezzetli ürünlerin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan Katıklı Dolma, Bitlis’te sizleri bekliyor.

Sunum sırasında sarımsaklı yoğurt ve salçalı sosla servis edilen Katıklı Dolma’yı bir kez de olsa denemelisiniz!

katıklı dolma

Ayrıca ilginizi çekebilir: Şanlıurfa’nın Meşhur Yemekleri: En Meşhur 5 Yemek

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri