Gastronomi GezileriKocaeli

Kocaeli’nin En İyi Sokak Lezzetleri: Kocaeli’nin Nesi Meşhur?

Kocaeli Mutfağı - Kocaeli Sokak Yemekleri

Kocaeli yöresindeki kültürel çeşitlilik ve kozmopolit yapı şehrin mutfak kültüründe etkili olmuştur. Bu yöredeki beslenme alışkanlıklarına bakıldığında sebze ve meyve tüketiminin ağırlıkta olduğu görülmektedir. Kocaeli’nin en iyi sokak lezzetleri denildiğinde akla daha çok pide çeşitleri, et yemekleri ve çeşitli tatlılar gelir. Kocaeli’nin nesi meşhur diye soranlar için işte Kocaeli sokak lezzetleri…

Mancarlı Kandıra Pidesi

Kocaeli'nin nesi meşhur

Mancar otu Kocaeli’nde çok sık kullanılan bir lezzettir. Sadece pide gibi hamur işlerinde değil çeşitli yemeklerde ve çorbalarda da mancar otu kullanılır. Şehrin en eski zamanlarında bile yapılan mancarlı Kandıra pidesi, günümüzde hala şehrin önemli lezzetleri arasındadır. Hemen hemen her sokak arasındaki fırınlarda, pidecilerde bu pideyi rahatlıkla bulabilirsiniz. Tat olarak ıspanaklı pideye oldukça benzemektedir ancak ıspanağa oranla daha aromalı ve baskın bir tadı vardır. Mancarlı pide içerisinde; soğan, kazayağı, ebegümeci ve yumurta gibi malzemeler bulunmaktadır. Siz de malzemeleri temin ederek evde bu tarifi kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

Cızlama

Kocaeli'nin nesi meşhur

Akıtma olarak da bilinen Cızlama, özellikle sabah kahvaltılarının vazgeçilmezleri arasındadır. Kocaeli’nde serpme kahvaltı sunan mekanlara gittiğinizde bu lezzeti yüksek olasılıkla görürsünüz. Bir hamur işi olsa da oldukça hafif bir tadı vardır. Aslında cızlama, kreple oldukça benzerdir. Krep ile yapımı neredeyse aynıdır fakat cızlamanın hamuru krepe oranla daha ince ve gözenekli bir yapıdadır. Cızlama içerisinde yer alan malzemeler; süt, yumurta, un, tuz ve kabartma tozundan ibarettir. Kocaeli’nde özellikle de Gebze yöresinde bu lezzete çok sık rastlayabilirsiniz. Yapımı oldukça kolay ve malzemelerin temini de basit olduğundan evde kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

Pişmaniye

Kocaelinin-nesi-meshur

Kocaeli’nin nesi meşhur sorusuna verilebilecek en klasik cevaplardan biri şüphesiz ki “Pişmaniye” olacaktır. Kocaeli’ne özellikle gitmeseniz bile şehirlerarası yolculuklarla dinlenme tesislerinde sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Pişmaniye yalnızca Kocaeli’nde değil ülkemizin neredeyse her yerinde meşhur bir lezzettir. Bu lezzetin kökeninin, 1600’lü yıllarda İzmit ve çevresine yerleşen ustalara dayandığı bilinmektedir. Yüzlerce çeşidi olan bu lezzeti Kocaeli’ne geldiğinizde mutlaka kutu kutu almalısınız. Ayrıca pişmaniyeyi sevdiklerinize küçük bir hediye olarak da alabilirsiniz.

Höşmerimhosmerim

Balıkesir, Çanakkale gibi yörelerde höşmerim tatlısı oldukça meşhurdur. Kocaeli’nde de özellikle son yıllarda yaygınlaşmaya başlamıştır. Peynir helvası tatlısına da oldukça benzer bir tadı ve görünümü vardır. Höşmerim tatlısı için kullanılan malzemeler; kaymak, tereyağı, un ve mısır unu, süt ve şekerdir. Malzemelerin temini oldukça kolay olduğundan tarifini öğrendikten sonra evde rahatlıkla yapabilirsiniz. Tatlıyı lezzetli kılan en önemli nokta, tatlı hazır olduktan sonra üzerine eritilmiş tereyağı ve bal ilave edilmesidir. Bu şekilde tatlı daha güzel kokmakta ve bal sayesinde de daha lezzetli bir aromaya kavuşmaktadır.

Kuru Helva

Kuru-Helva

Kocaeli’nin nesi meşhur sorusu için son örnek kuru helvadır. Ülkemizin birçok yöresinde bu helva önemli bir yere sahiptir. Kocaeli’nde bulunan balık restoranlarında, ocak başı restoranlarda yemeğin ardından genellikle kuru helva servis edilmektedir. Helva içerisinde yer alan malzemeler; tereyağı, elenmiş un, pudra şekeri ve tercihe bağlı olarak kuruyemişten ibarettir. Bu helvayı evde kolaylıkla yapabilirsiniz ancak yapımı esnasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktaları vardır. Öncelikle unun en az 15 dakika kadar kavrulması gerekecektir. Ayrıca pudra şekeri de birden değil yavaş yavaş eklenmelidir. Lezzetli bir kuru helvanın püf noktaları bunlardır.

Bu içeriğimizde Kocaeli’nin nesi meşhur sorusuna çeşitli yöresel yemekler ile örnekler verilmiştir. Kocaeli’nin sokak lezzetlerini denemek istiyorsanız bu içeriğimizden yararlanabilirsiniz. Buna benzer daha birçok gezi ve gastronomi içerikleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri