Gastronomi Gezileri

Trabzon’un Meşhur Yemekleri: Hamsi ve Tereyağının Krallığı

Trabzon'un Nesi Meşhur?

Trabzon, hamsinin ve tereyağının krallığı altındadır. Trabzon’un meşhur yemekleri bir yiyenin bir daha yemek için rota değiştireceği bir lezzete sahiptir.

Trabzon’un Meşhur Yemekleri: En Meşhur 5 Yemek

İlginizi çekebilir: Mersin’in Meşhur Yemekleri: En Meşhur 5 Yemek

Trabzon, kuzeyin en güzel mutfağına sahip olan şehirlerden biridir. Binlerce yıldır, pek çok kültürle harmanlanan Trabzon, birbirinden leziz ve farklı onlarca lezzete sahiptir. Trabzon’un meşhur lezzetleri ülkenin her yöresinde beğeni kazanmıştır.

Hamsi Çorbası

Trabzon halkı deniz ürünlerine çok düşkündür. Çorbalarını bile milli yiyecekleri olan Hamsi ile yaparlar. Hamsi Çorbası, Trabzonluların başlangıç yemeğidir. Hamsi Çorbası yapımında öncelikle Hamsi Balığı kılçıklarından temizlenir.

Balık fileto haline getirilir. Fileto haline getirilen Hamsi, un ve yumurta ile terbiye edilir. Domates sosu ile harmanlanır. Tam bir lezzet deposu olan Hamsi Çorbası, Trabzon’un meşhur yemekleri arasındadır.

trabzon'un meşhur yemekleri

Guliya

Kara Lahana Trabzon’da çok tüketilen bir sebzedir. Kara Lahana ile hazırlanan bir lezzet olan Guliya’nın içinde daha pek çok değişik sebze bulunur. Guliya, çok lezzetli ve yararlıdır. Bu yemeğin içinde Arnavut Biberi’nden tutun da mısır yarmasına kadar çok fazla sebze bulunur.

Tarifinde barbunya, patates ve havuç da vardır. Çırpılmamış Kara Lahana ve içyağı kullanılarak yapılır. Trabzon’un meşhur yemekleri içindedir.

trabzon'un meşhur yemekleri

Tomara Kızartması

Tomara Otu yörede çok yetişen bitkilerden birisidir. Pazıya benzer. Saplarının pişirilmesi ile tüketilir. Karadeniz Bölgesi’nde Tomara Otu’nun yemeği çok sık yapılır. Trabzon’da Tomara Otu kızartılarak hazırlanır. Bu lezzetli ota yumurta, tereyağı ve mısır unu eklenir.

Tüm malzeme harmanlanır, iyice karıştırılır. Omlet haline getirilerek tavada kızartılır. Trabzon’un meşhur yemekleri içindedir.  Yöre halkı tarafından sıklıkla tüketilir. Tomara Otu, Trabzon halkının vazgeçilmez yemek malzemesidir.

trabzon'un meşhur yemekleri

Hamsiköy Sütlacı

Trabzon, Türkiye’nin en iyi sütlacını yiyebileceğiniz bir şehirdir. Trabzon’a gidildiğinde Hamsiköy Sütlacı mutlaka denenmelidir. Sütlacın yapımında yöreye ait süt ve pirinç kullanılır. Bu sütlaca diğer sütlaçlardan ayıran bir lezzet katmaktadır.

Trabzon’un her yerinde bulabileceğiniz bu lezzet, tüm lokanta ve restoranlarda vardır. Hamsiköy’de meşhur olmuş ve daha sonra Trabzon’un meşhur yemekleri arasında yerini almıştır.

hamsiköy sütlacı

Kukuca

Kukuca, Trabzon’un meşhur lezzetleri arasında önemli bir yere sahiptir. Kabak tatlısının farklı bir versiyonudur bu tatlı. Önce kabaklar dilimlenir ve mısır eklenir. Bal kabağı mısır ile birlikte ezilir. Sonra fırına verilir.

Fırından çıkan Kukuca soğumadan üstüne daha önce hazırlanan süt, tuz, şeker karışımı eklenir. Bu tatlı sıcak servis edilir. Trabzon’a has olan Kukuca, yöre halkı tarafından çok tüketilir, sevilen bir lezzettir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri