Gastronomi Gezileri

Hatay’ın Yöresel Yemekleri ile İddialı Bir Sofra

Hatay'ın Meşhur Tatları

Gastronomi şehri olan Hatay’ın yöresel yemekleri, mezeleri, salataları ve tatlıları birbirinden lezzetli tatlardır. Hatay, sayısız damak tadıyla iddialıdır.

Hatay’ın Yöresel Yemekleri

İlginizi çekebilir: Hatay’ın Meşhur Yemekleri: En Meşhur 5 Yemek

Hatay, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz arasında bir köprü konumundadır. Bu çok kültürlülüğü yemeklerine de yansımıştır. Ünü ülke sınırlarını aşan Hatay’ın yöresel lezzetleri eşsiz lezzetlerdir.

Kâğıt Kebabı
Tamamıyla Hatay’a özel olan Kâğıt Kebabı acılı ya da acısız hazırlanır. Hatay’ın yöresel yemekleri içinde olan bu kebap özel satır kıyması ile yapılır. Sinirler özenle ayıklanır. İçine 72 çeşit baharat ilave edilir. Sarımsak ve maydanoz satırlarla incecik kıyılır.

Üzerine salçadan yapılan sos dökülür. Tercihe göre biber ve soğan koyulur. Saç üstünde taş fırınlarda pişirilir. Sıcak soslu lavaşlar ya da pide ekmekle sunumu yapılır.

hatay'ın yöresel yemekleri

Şeyh Mualla (Şıh Mualla)
Hatay’ın yöresel yemekleri arasında olan Şeyh Mualla çok malzemeli bir yemektir. Ana malzeme patlıcandır. İçinde mercimek ve nohutta bulunur. Yeşil mercimekler hafif diri olacak şekilde haşlanır. Suyu süzülür, derin bir kaba alınır. Sarımsak, soğan, biber, domates ince doğranır.

Üstüne salça, zeytinyağı, nar ekşisi, nohut ve baharatlar katılarak karıştırılır. Patlıcanlar alacalı soyulur. Boylamasına dilimlenir. Aralarına hazırlanan harç konur ve tencereye yerleştirilir. Yağ ve su ilave edilerek patlıcanlar yumuşayana kadar pişirilir.

hatay'ın yöresel yemekleri

Sac Oruğu
Sac Oruğu Hatay’ın yöresel yemekleri arasındadır. Önce et, et öğütücüsünde çekilir. Bulgur ıslatılır. Kıyma makinesinde soğan ve biberle iki defa çekilir. İçine kimyon, karbonat, 2 yemek kaşığı un ve çekilen et konarak yoğrulur.

Hazırlanan köfte, portakal büyüklüğünde parçalara ayrılır. Her biri ayrı ayrı bir naylonun üstünde tabak büyüklüğünde incecik açılır. Hazırlanan içten alınarak açılan köftenin üstüne yayılır. Diğer parça naylonu ile kaldırılır ve öbürünün üstüne kapatılır. Kenarları bastırılır, kızartılır.

hatay'ın yöresel yemekleri

Abagannuş
Abagannuş, Hatay’ın yöresel yemekleri arasındadır. Patlıcan salatası olan Abagannuş diğer adıyla Babagannuş. Önce patlıcan, domates ve biberler közlenir. Kabukları soyulur. İnce ince doğranarak karıştırma kabına alınır.

Ahşap tokmakla sarımsaklar ezilir ve karıştırma kabına alınır. Üstüne nar ekşisi, zeytinyağı ve tuz ilave edilir. Servis tabağına alınarak süsleme yapılır,  baharatlar eklenir. Tercihe göre maydanoz ve taze nane kıyılarak ilave edilebilir.

hatay'ın yöresel yemekleri

Fellah Köftesi
Fellah Köftesi, Hatay’ın yöresel lezzetleri arasında önemli bir yere sahiptir. İnce bulgurla hazırlanır. Fellah Köftesi minik toplar haline getirilir ve haşlanır. Sonra haşlanmış sudan çıkararak yapılan özel sosa bulanır. Bu sos,  domates ve sarımsakla hazırlanır. Tercihe göre üstüne yoğurt konabilir.

hatay'ın yöresel yemekleri

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri