Gastronomi GezileriKeşfet

Ankara’nın En Meşhur Yemekleri: En İyi 5 Yemek

Ankara Yöresel Lezzetler

Ankara’nın en meşhur yemekleri, her esnaf lokantası ve restoranda bulunması mümkün yemeklerdir. Anadolu kültürünü yansıtan Ankara Mutfağı yurt genelinde beğeni toplamaktadır.

Ankara’nın En Meşhur Yemekleri: En İyi 5 Yemek

Ankara’nın en meşhur yemekleri şöyledir:

1- Öllüğün Körü
İsmi garip olmasına rağmen et sevenlerin gözdesi olan Öllüğün Körü, Ankara’nın en ünlü yemekleri içindedir. Eriştenin üstüne konan kavrulmuş kıyma ile hazırlanan yemek, yoğurtla servis edilmektedir. Ankara’nın en ünlü yemekleri arasında olan Öllüğün Körü,  fırında pişirilmektedir. Fırından çıkan yemek ters çevrilmekte ve kare şekli verilerek kesilmesinin ardından yenmektedir. Lezzetli bir yemek olan Öllüğün Körü, Ankara’da her lokanta ve restoranda bulunmaktadır. Fiyatı uygun olan bu yemek, içinde bulunan kıyma, ceviz, peynir ve tereyağı ile besin değeri yüksek olan doyurucu bir yemektir.

ankara'nın en meşhur yemekleri

2- Bazlama Kebabı
Ankara’nın en meşhur yemekleri arasında olan Bazlama Kebabı, Ankara’ya has bir kebap çeşididir. Bayatlamayan bir lezzet olan ve her öğün yenebilen bazlamayla yapılan kebap, Ankara halkının gözdesi olmuş bir yemeğidir. Terbiye edilerek hazırlanan etler, ikiye kesilen bazlamanın arasına közlenmiş biber ve domates ilavesi ile konmaktadır. Doyurucu bir lezzet olan Bazlama Kebabı öğle vakti tüm lokanta ve restoranlarda bulunmaktadır.

ankara'nın en meşhur yemekleri

3- Bici Aşı
Asma yaprakları ve bulgurun birleşmesiyle meydana gelen Bici Aşı, Ankara’nın en ünlü yemekleri arasındadır. Sık yapılan yemek çeşitlerinden biri olan Bici Aşı, üstüne konan sarımsaklı yoğurt ile çok doyurucu bir yemektir. Yapımı son derece kolay olan bu yemeğin içinde sıvı yağ, asma yaprağı, sarımsak, domates salçası, biber salçası, bulgur ve süzme yoğurt bulunmaktadır. Ücreti son derece makul olan bu meşhur yemek tüm lokantalarda bulunmaktadır.

ankara'nın en ünlü yemekleri

4- Çıkınağıl Asıdası
Ankara’nın en ünlü yemekleri içinde yer alan Çıkınağıl Asıdası, acılı ezmeyi andıran bir görüntüye sahiptir. Farklı bir yemek türü olan bu meşhur lezzet, eritilen tereyağı üstüne pekmez dökülmesi ile yapılmaktadır. Pekmez üstüne azar azar eklenen unun kavrulması sonucu servise hazır olan bu yemek Ankara’da tüm lokantalarda bulunmaktadır. Ankaralılar ve Ankara’yı ziyaret edenler arasında haklı bir övgüye sahiptir.

ankara'nın en meşhur yemekleri

5- Karga Beyni
Ankara’nın en ünlü yemekleri içinde bulunan Karga Beyni, tamamen farklı bir lezzettir. Süzme yoğurt ve pekmezle hazırlanan Karga Beyni günün her saati ekmekle servis edilmektedir. Büyük bir enerji deposu olan Karga Beyni, Ankara halkının beğenisini kazanan meşhur bir lezzettir. Karga Beyni, lokanta ve restoranlarda bulunmakta olan besleyici ve farklı bir lezzettir.

İlginizi çekebilir: Enfest Sokak Lezzetleri Festivali 2021 Ne Zaman Yapılacak?

ankara'nın en meşhur yemekleri

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri