EskişehirGastronomi Gezileri

Eskişehir’in En İyi Sokak Lezzetleri: Eskişehir’in Nesi Meşhur?

Eskişehir Sokak Lezzetleri

İç Anadolu’nun şüphesiz en güzel şehirlerinden biri olan Eskişehir hem doğal güzellikleriyle hem de köklü geçmişiyle her yönden gezilip görülesi bir yerdir. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan bölgede, günümüzde çok sayıda göçmen yaşamaktadır. Dolayısıyla kültürel açıdan oldukça zengin bir birikime sahiptir. Eskişehir’in nesi meşhur sorusuna örnek olarak verilebilecek çok sayıda lezzet vardır. Çünkü Eskişehir sokak lezzetleri ve yöresel yemekleri açısından zengin seçenekler içermektedir. İşte GeziLinki okurları için Eskişehir’in en iyi sokak lezzetleri:

Çiğ Börek

Eskişehir’in nesi meşhur

Eskişehir’in en bilinen lezzetlerinden biri çiğ börektir. Çiğ börek aslında sadece Eskişehir’de değil birçok şehirde yaygın bir yemektir. Ancak orijinaline en uygun olanının Eskişehir’de yapıldığı söylenmektedir. Çiğ böreğin, Kırım göçmenleri aracılığıyla şehre kazandırıldığı varsayılmaktadır. Az yağlı kıymadan yapılması en önemli püf noktalarından biridir. Aynı zamanda içerisinde yer alan soğanın da çok ince bir şekilde kıyılması gerekmektedir. Eskişehir’e yolu düşenlerin ilk olarak denedikleri lezzetlerden olan çiğ böreği hemen hemen her yerde, ayak üstü bir şekilde tüketebilirsiniz. Salaş bir lezzet olması sebebiyle çoğu yerde kolaylıkla bulunabilmektedir. Genellikle öğle yemeklerinde daha çok tercih edilmektedir. Odunpazarı  çevresinde en lezzetli çiğ börekleri bulabilirsiniz. Fiyat olarak ortalamanın altı düzeyde olduğunu söylemek mümkündür.

Kıygaşa

kiygasa

Eskişehir sokak lezzetleri listesinin ikinci sırasında tıpkı çiğ börek gibi hamur işi olan kıygaşa yer almaktadır. Pişiye de benzer tarafları olan kıygaşa, bu yörede oldukça meşhur bir lezzettir. Farklı yörelerden farklı isimlerle anılmaktadır. Ancak Eskişehir’de kıygaşa dediğinizde anlamayacak kişi neredeyse yoktur. Kıygaşa özellikle kahvaltılarda ve öğle yemeklerinde tüketilmektedir. Hafif bir lezzettir. Yağı oldukça azdır ve içinde bolca peynir yer almaktadır. Genellikle çay eşliğinde tüketilmektedir. Lezzet vermesi açısından çörek otuyla birlikte süslenebilir. Eskişehir’de özellikle bayram ve kandil günlerinde sıkça tüketilmektedir. Bu lezzeti şehrin birçok yerinde tüketebilirsiniz ancak en lezzetli kıygaşalar Tepebaşı civarındadır. Fiyat düzeyi olarak ortalamanın altındadır.

Abısta

Eskişehir’in nesi meşhur

Eskişehir yöresine Çerkezler tarafından kazandırıldığı düşünen Abısta bir tür ekmektir. Tam olarak ekmek değildir ancak yemeklerin yanında katık etmek amacıyla tüketilmektedir. Şehirde en meşhur lezzetlerden olan abısta hem yemeklerin yanında hem de ayak üstü atıştırmalık şekilde tüketilebilir. Restoranlarda abıstayı bulmak biraz zordur. Genellikle fırınlarda, pastanelerde ve kahvaltı salonlarında daha yaygındır. Orijinal abısta, Çerkez peyniri kullanılarak yapılmaktadır. Ancak Abaza ya da lor peyniri ile de hazırlanabilmektedir.

Boza

Eskisehirin-nesi-meshur-1

Eskişehir sokak lezzetleri için hamur işleri büyük bir paya sahiptir ancak yörenin tatlıları da hayli meşhurdur. Şehirde tatlı niyetine tüketilen en önemli yiyeceklerden biri bozadır. Sıradan bozalardan daha farklı olduğu söylenen Eskişehir bozasının kendi has hazırlanma usulleri bulunmaktadır. Şehirde birçok noktada, her köşe başında boza satan bir yer bulabilmek mümkündür. Yaz, kış demeden her mevsimde bozayı kolaylıkla bulabilirsiniz. Özellikle şehri gezerken, ayak üstü atıştırmalık olarak tüketebileceğiniz en güzel lezzetlerden biri olacaktır. Odunpazarı çevresinde oldukça yaygındır. Fiyat olarak ortalamanın altındadır.

Met Helvası

Eskişehir’in nesi meşhur

Listenin son sırasında Eskişehir’in en ünlü tatlısı olan met helvası bulunmaktadır. Met helvası; şeker, un, limon ve yağdan yapılmaktadır. Görünüm itibariyle çekme helvasını anımsatmaktadır. Lezzet itibariyle oldukça başarılı olup çok ağır bir tatlı değildir. Şehrin en eski lezzetlerinden biri olduğu bilinmektedir. Odunpazarı çevresinde birçok yerde met helvası satan yere rastlamanız mümkündür.

Bu içeriğimizde Eskişehir sokak lezzetleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. Buna benzer daha birçok içerik için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Eskişehir’in yöresel yemekleri için tıklayabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri