Gastronomi GezileriŞanlıurfa

Şanlıurfa’nın Sokak Lezzetleri ile Güney Doğu Anadolu Mutfağı

Şanlıurfa'nın Nesi Meşhur?

Şanlıurfa’nın sokak lezzetleri arasında bulunan tatlar sadece Şanlıurfa’da hakkıyla tadılabilir. Bu sokak lezzetleri yıllar boyunca Şanlıurfa ile özdeşleşmiştir.

Şanlıurfa’nın Sokak Lezzetleri

İlginizi çekebilir: Hatay’ın Sokak Lezzetleri ile Gastronominin Kalesini Keşfedin

Şanlıurfa, ülkenin en ilginç ve en çeşitli mutfak kültürüne sahip şehirlerden birisidir. Şanlıurfa’nın sokak lezzetleri bu mutfak kültürüyle yoğrulmuştur. Sokak yemeklerinin hakkını veren, şehrin doğal dokusunu yansıtan lezzetler seyyar satıcılar tarafından satışa sunulmaktadır.

Ağzı Açık

Ağzı Açık Şanlıurfa’nın en sevilen sokak lezzetlerinden birisidir. Elle açılan hamurun baharatlar ve kıyma ile birleşmesinden ortaya çıkar. Bu lezzete Urfa Pizzası da denmektedir. Harcının tarifi her yerde bulunmaz.

Ağzı Açık, Güney Doğu Anadolu Kültürü içinde tek olan bir lezzettir. Genellikle lahmacun ya da pide tarzı kıymalı lezzetlere sahip olan bölge kültüründe atışmalık olarak yenmektedir. Bu tarz bir lezzet fazla bulunmaz.

Bu lezzettin tadını güzelleştiren püf noktalardan biri hamurun tuzlu olmasıdır. Hamur işini sevenlerin mutlaka tatması gerekir. Şanlıurfa’nın sokak lezzetleri arasında önemli bir yere sahiptir.

şanlıurfa'nın sokak lezzetleri

Etsiz Çiğ Köfte

Etsiz çiğ köfte bölgesel bir lezzet olarak tanınsa da Şanlıurfa için özel bir yanı vardır. Bu lezzeti Urfa usulü ile tattığınızda farkını anlarsınız. Ülkenin neredeyse her yerinde bulunan çiğ köfte satıcılarının aradığı lezzet Urfa usulü etsiz çiğ köftedir.

Bu lezzeti başka bir yerde tadamamanın birçok nedeni bulunuyor. Etsiz çiğ köfte Urfa’da kendine has baharatlar ile yapılıyor. Şanlıurfa’nın sokak lezzetleri içindedir. Kullanılan bütün baharatlar doğaldır. Baharatlar taze ve acıdır. Etsiz çiğ köfteyi Şanlıurfa’da tatmadan çiğ köfte yedim, demeyin.

şanlıurfa'nın sokak lezzetleri

İçli Köfte

İçli köfte her şehrin sokak lezzetleri arasında bulunur. Fakat her şehrin kendine has bir tarifi vardır. İçli köfte içinde kullanılan baharatlar ve pişirme yöntemleri farklıdır.

Urfa usulü hazırlanan içli köfteyi farklı yapan faktörlerden birisi yapılan harcına şam fıstığı ve kuş üzümü katılmasıdır. Şam fıstığı ile kuş üzümü köfteye değişik bir tat verir. Urfa’ya has bir lezzet olur.

Şanlıurfa’nın sokak lezzetleri içinde bulunan içli köfte haşlanarak ve kızartılarak tüketilir. İçinde kuş üzümü ve şam fıstığı olan içli köfte tatmadıysanız bu içli köfteyi mutlaka tadın.

şanlıurfa'nın sokak lezzetleri

Aya Köftesi

Aya Köftesi Şanlıurfa’nın sokak lezzetleri arasında öğlen yemeği ve atıştırmalık olarak tüketilen bir lezzettir. Köfteyi özel yapan dövülen kara et ile hazırlanmasıdır. Köftenin lezzetini kaybetmemesinin nedeni Urfa isotu ve ev yapımı salçalardır.

Bu sokak lezzetini ayrıcalıklı yapan yöresel tatlarıdır. Baharatları yöreye özgü ve acıdır. Şanlıurfa sokaklarında atıştırmalık olarak et tüketilmektedir.

şanlıurfa'nın sokak lezzetleri

Yuvalak Köfte

Yuvalak Köfte Urfa’nın kara et ile yapılan sokak lezzetlerindendir. Bu lezzet hazırlanışı sırasında büyük emek istemektedir. Yuvalak Köfte de kara etle yapılır ama Aya köftesi ile tatları farklıdır.

Yörede kuzu eti için kara et tabiri kullanılır. Şanlıurfa’nın en iyi sokak yemekleri arasında olan Yuvalak köfte yağsız ve sinirsiz kuzu eti ile yapılmaktadır.

şanlıurfa'nın sokak lezzetleri

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri