KeşfetYurtdışı Gezilerimiz

Gençlik Otobüsü ile Ücretsiz Avrupa Gezisi: Başvuru, Konaklama, Ulaşım

Gençlik Otobüsü Nedir?

2010 senesinde MCD tarafından hayata geçirilen Gençlik Otobüsü projesi, Gençlere ücretsiz Avrupa fırsatları sunmak amacıyla oluşturulmuştur. Dünya’nın en büyük gençlik projelerinden biri olan bu projede, Türkiye’de yaşamakta olan gençlere ücretsiz Avrupa gezisi imkanı sunmak, gençlere yeni vizyon kazanımı sağlamak, ufuklarını genişletmek temel amaç olarak belirlenmiştir. Projenin ilk gezisi, 2010 senesinin ağustos ayında, 51 gencin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Peki, Gençlik Otobüsü’ne kimler başvuru yapabilir? Başvurular nereden kabul edilmektedir? Konaklama ve ulaşım maliyetleri var mıdır? İşte tüm bu soruların cevabı ve daha fazlası mevcut içeriğimizde GeziLinki okurlarıyla…

Gençlik Otobüsü Katılım Şartları

Gençlik Otobüsü

Proje kapsamında, 12 senede 575 genç Avrupa’da onlarca şehir gezebilme fırsatına sahip olmuştur. Proje bu süreçte 34 ülke ve 48 şehir gezmiştir. Peki Gençlik Otobüsü projesine katılım şartları nelerdir? İşte proje başvurusuna ilişkin detaylar:

  • Proje, katılımcılardan herhangi bir şekilde katılım ücreti, kaparo gibi ücretler istememektedir. Aynı şekilde banka hesabına para yatırmanızı da istemez.
  • Projeye katılabilecek ülke vatandaşları; Türkiye, İtalya, İspanya, Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Avusturya, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Hırvatistan, İrlanda, İsveç, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Bulgaristan, Makedonya, Kosova, Sırbistan, Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ, Slovakya, Slovenya, Yunanistan, Rusya, ABD, İngiltere, Azerbaycan, Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri’dir. Ayrıca sıralanan ülke vatandaşlarının 18 – 35 yaş aralığında olma şartı vardır. Yabancı dil bilmek ya da öğrenci olmak gibi şartlar aranmamaktadır.

Gençlik Otobüsü

  • Projeye katılım için “Gençlik Otobüsü Genç Kart” sahibi olmak gerekir. Bu karta resmi web sitesi üzerinden başvuru yaparak sahip olabilirsiniz. Kartın çeşitli marka ve firmalara indirim avantajları da bulunmaktadır.
  • Projeye katılmayı düşünen tüm adayların Gençlik Otobüsü’nün resmi web sitesi üzerinden başvuru profili oluşturmaları ve başvurularını onaya göndermeleri gerekmektedir. Onay aşamasına gönderilen tüm başvurular, genel koordinatörler tarafından incelenir ve ön elemeye alınır. Ön eleme sonucunda en az bin 550 ve en fazla 6 bin kişi seçilir. Ön elemeyi geçen tüm başvuru sahiplerinin Instagram profillerini açık hale getirerek Gençlik Otobüsü’nün Instagram sayfasını takip etmeleri gerekmektedir.
  • Ön eleme aşaması geçildikten sonra başvuru sahipleri, İstanbul’da organize edilecek bir bilgilendirme toplantısına davet edilecektir. Bu toplantıda katılımcı adaylar 1-3 dakika arasında bir video çekecek ve bu videoda; “Sizi neden seçelim?” “Gençlik Otobüsü projesine ne katacaksınız?” “Gençlik Otobüsü sizin için ne anlam ifade ediyor?” sorulara cevap vereceklerdir. Bu aşamada 75 kişi seçilecek ve bu kişiler 3 gruba ayrılarak özel bir mülakata tabi tutulacaktır. Mülakatı başarıyla tamamlayanlar projeye katılmaya hak kazanacaktır.
  • Ön eleme sonuçları başvuru yapılan ay bitiminden, bir sonraki ayın ilk haftası içerisinde açıklanmaktadır.
  • Başvuru onaylandıktan sonra yapılması gereken “Gençlik Otobüsü 2023 Bilgilendirme Toplantısı Grubu”na katılmak ve duyuruları takip etmektir.
  • Projeye başvuru yapacak kişilerin mutlaka Instagram, Twitter, TikTok ya da YouTube sosyal medya hesaplarından birini kullanması gerekmektedir. Çünkü ön eleme aşamasını geçen herkesin bu mecraların herhangi birinde, Gençlik Otobüsü’nün görsel afişlerini en az 3 story olmak üzere paylaşması ve öne çıkana eklemesi zorunluluğu vardır.

Gençlik Otobüsü 2023 Başvurusu Ne Zaman?

Projenin 2023 başvuruları 20 Mart 2023 saat 23.59’a kadar devam edecektir. Başvuru yapmadan önce resmi web sitesinde bulunan genel bilgiler bölümü dikkatlice okunmalıdır.

Gençlik Otobüsü 2023’te Hangi Tarihlerde Gerçekleşecek

Gençlik Otobüsü

2023 senesinde projenin 13.’sü gerçekleştirilecek olup toplamda 23 gün sürecektir. 23 gün boyunca toplamda 15 gece otel konaklaması yapılacaktır. 2023 Gençlik Otobüsü organizasyonunun 01.08.2023 – 23.08.2023 gerçekleşmesi planlanmaktadır.

Gençlik Otobüsü’nde Hangi Ülkeler Gezilecek?

Proje kapsamında gezilmesi planlanan ülke ve şehirler; Bulgaristan (Sofya), Romanya (Bükreş), Macaristan (Budapeşte), Avusturya (Viyana), Çek Cumhuriyeti (Prag), Almanya (Berlin, Füssen), Hollanda (Amsterdam), Belçika (Brüksel), Fransa (Paris), İtalya (Venedik, Pisa, Floransa, Roma, Bari) Vatikan (Vatikan), Yunanistan (İgoumenitsa, Selanik) olarak belirlenmiştir. Projeye ilişkin detaylı bilgiler, toplantılarda katılımcılarla paylaşılacaktır. Rota hakkında daha detaylı bilgi için tıklayabilirsiniz.

Gençlik Otobüsü Konaklama ve Yemek Giderleri

Gençlik Otobüsü

Projeye katılım gösterenlerden herhangi bir konaklama masrafı talep edilmemektedir. Konaklamalar gidilen ülkelerdeki otellerde gerçekleşmektedir. Proje süresi boyunca her şehirde 1 ila 3 gün konaklama yapılmaktadır. Proje süresi boyunca tüm yemek masrafları katılımcılar tarafından sağlanmaktadır. Kahvaltı dahil oteller haricinde tüm yemek masraflarınız size aittir.

Gençlik Otobüsü Ulaşım Giderleri

Proje katılımcılarının program dahilindeki ulaşımı proje tarafından karşılanmaktadır. Gidilen ülkelerdeki şehir içi ulaşım masrafları, yurt dışı sağlık sigortası, yurt dışı harç bedeli, dönüş yolundaki gemi ulaşım giderleri katılımcılara aittir.

Pasaport ve Vize İşlemleri

Katılımcıların tüm pasaport ve vize işlemleri, katılımcıların sorumluluğundadır. Reddedilen vizelerden proje sorumlu değildir. Bu içeriğimizde Gençlik Otobüsü nedir, Gençlik Otobüsü hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil içeriği için YouTube kanalımıza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri