Keşfet

Botanik Bahçesi Rehberi: Türkiye’deki Botanik Bahçeleri

Türkiye'nin En Güzel Botanik Bahçeleri

Botanik Bahçesi Nedir?

Çeşitli bitkilerin toplanması, yetiştirilmesi, sergilenmesi ve korunması amacıyla yapılmış bahçelerdir. Özel bir bahçe çeşidi olmasının yanında kategorilere ayrılmış özel bitki topluluklarını da bünyesinde barındırabilir. Genel anlamda üniversitelerin araştırma yapması için ve belli başlı bitki türlerinin korunması için kurulan botanik bahçesi, ziyaretçilere de açıktır. Dünya genelinde yaklaşık 1800 adet botanik bahçesi bulunmaktadır. Botanik bahçeleri içerisinde yalnızca akademik araştırmalar yapılmıyor. Bunun yanında halk için turlar ve eğitim gösterimleri de sergileniyor. Ayrıca sanat sergileri, açık hava tiyatro gösterileri ve müzik performansları gibi etkinlikler de botanik bahçeleri içerisinde yapılabilen etkinlikler arasındadır. Peki, Türkiye içerisindeki botanik bahçeleri hangileri? Sizler için derlediğimiz Türkiye’deki botanik bahçeleri rehberi sizlerle!

Türkiye’deki Botanik Bahçeleri

1- Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi
1935 yılında Prof. Dr. Alfred Heilbronn tarafından İstanbul Üniversitesi Nebatat Bahçesi adıyla kurulmuştur. Türkiye’nin en eski botanik bahçelerinden olma özelliğini taşıyan Alfred Heilbronn, 17 dönümlük bir alan üzerine kuruludur. Ağaç, çalı, otsu, tropik ve subtropik olmak üzere toplam 5 bin adet bitkiyi bünyesinde bulunduran bahçe içerisinde aynı zamanda 23 adet havuz bulunmaktadır. Aynı zamanda 430 metrekare taş bir bahçe de bahçe içerisinde bulunuyor. Binlerce öğrencinin eğitim sürecine katkıda bulunan bir akademik alandır. Bahçe, hafta içi 09.00-16.30 saatleri arasında ziyaretçilere açılıyor. Türkiye’deki botanik bahçeleri içerisinde ilklerden olması bakımından önemli olan Alfred Heilbronn, ziyaret edebileceğiniz yerlerden.

botanik-bahçesi

2- Atatürk Arboretumu
İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bulunan Atatürk Arboretumu, adını kesin duyduğunuz en önemli botanik bahçeleri içerisindedir. Araştırmaların yanında genel anlamda günlük ziyaretlerin en uğrak noktalarından bir tanesidir. Türkiye’deki botanik bahçeleri içerisinde olan Atatürk Arboretumu, Belgrad Ormanı’nın doğal bitki örtüsü arasına kurulmuştur. Cüzi bir miktarda giriş ücreti vererek içeri girebiliyorsunuz aynı zamanda düğün fotoğrafçılığı için de İstanbul’daki en popüler alanlardan biri. Şimdiden iyi eğlenceler diliyoruz.

atatürk-arboretumu

3- Gaziantep Botanik Parkı
Gaziantep’te bulunan bahçe, Türkiye’deki botanik bahçeleri içerisindedir. Ziyaretçilerini ağırlamaya devam eden bahçe, eğitim merkezi şeklinde kurulmuştur. Amaç, dünya florasında bulunan ağaç, çalı ve otsu bitkilerin canlı bir koleksiyonunu oluşturmak olsa da aynı zamanda ilk, orta ve yüksek okullarda öğrenciler için eğitimler de verilmektedir. 1000’den fazla bitki türünü bünyesinde barındıran bahçe ziyaretçilere açık bahçelerden bir tanesi.

gaziantep-botanik-bahçesi

4- Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi
Nezahat Gökyiğit, Türkiye’deki botanik bahçeleri içerisindeki en popüler bahçelerden biri. İstanbul’a %12 oranında yeşillik sağlayacak kadar büyük bir alana kurulmuş olan bahçe, tehdit altında olan tüm bitkiler koruma altına alınmıştır. 1995 yılında Ali Nihat Gökyiğit tarafından eşi Nezahat Gökyiğit için hatıra ormanı olarak oluşturulmuş olan bahçe sonradan botanik bahçesi olarak düzenlenmiştir. Daha detaylı bilgi için: Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Turu

nezahat-gökyiğit

5- Ata Park Botanik Bahçesi
Erzurum’da bulunan Atatürk Üniversitesi tarafından 3 yıllık bir çalışma sonrasında meydana getirilmiş olan Ata Park, dünya genelinde ilk 10’da yer alan bir bahçedir. Atatürk Üniversitesi kampüsü içerisinde yer alan Ata Park, ziyaretçilere de açık bir parktır. Türkiye’deki botanik bahçeleri içerisinde olan Ata Park Botanik Bahçesi ziyaretçilerini bekliyor.

ata-park

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri