Keşfet

Birleşik Arap Emirlikleri – Birleşik Arap Emirlikleri Hakkında Pratik Bilgiler

Birleşik Arap Emirlikleri Seyahat İpuçları

Birleşik Arap Emirlikleri, 1971 senesinde 7 emirliğin birleşmesi ile sonucu kurulmuş bir ülkedir. Uzun yıllar boyunca Birleşik Krallık koruması altında varlığını sürdürmüştür. Petrol zengini ülkelerin başında gelir ve milli gelirinin yaklaşık yüzde 70’ini petrol gelirleri oluşturmaktadır.

Birleşik Arap Emirlikleri, Orta Doğu’da yer alır ve turizmin gelişmiş olduğu kentlere de sahiptir. Bu kentlerin başında Dubai gelir. Dubai, ülkenin en gelişmiş ve en turistik şehirlerinden biridir. Aynı zamanda ülkenin dünyaya açılan kapısı şeklinde nitelendirilmektedir. Ülke, mutlak monarşi ile yönetilmektedir. Hukuk sistemi; sivil hukuk ve şer’i hukuk olmak üzere karma biçimdedir. Bu da ülkenin özellikle insan hakları konusunda pek çok sorun yaşamasına neden olmaktadır.

Birleşik Arap Emirlikleri Nerede?

bae

Birleşik Arap Emirlikleri nerede sorusu ülke hakkında yeterince bilgi sahibi olmayanların soracağı sorular arasındadır. Ülke, Arabistan Yarımadası üzerinde yer almaktadır. Basra Körfezi’ne ya da bir diğer bilinen ifadeyle Arap Körfezi’ne kıyısı vardır. Ülkenin doğusunda Umman Körfezi yer alır. BAE’ye hem havayolu hem de karayolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. İstanbul’dan haftanın hemen hemen her günü buraya seferler düzenlenmektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri’ne Ne Zaman Gidilir?

Arap Emirlikleri’ne gitmek isteyenler ne zaman gitmeleri gerektiği hakkında kararsız kalabilir. Öncelikle belirtmek gerekir ki ülke yılın her mevsiminde turist çekmektedir. Ancak ülkede yazların son derece sıcak geçtiğini belirtmekte fayda vardır. İstediğiniz zaman gidebilirsiniz ancak yazların biraz bunaltıcı geçeceğini unutmamalısınız.

Birleşik Arap Emirlikleri Mutfağı

Shawarma

Ülkede tamamen İslami usullere uygun yemekler yapılmaktadır. Ülkedeki restoranlarda alkol ve domuz ürünleri yalnızca yabancılara satılmaktadır. Son dönemlerde özellikle göçmenlerin etkisiyle batı yemek kültürünün belirgin özellikleri görülmektedir. Ülkede başlıca tadabileceğiniz lezzetler; kızarmış tavuk, Arap ekmeği, Shawarma, Briyani, Khubz ve humustur.

Birleşik Arap Emirlikleri Festivalleri

Ülkede birçok alanda festivaller düzenlenmektedir. Özellikle 1996 senesinden beri alışveriş festivalinin hem yurt içinde hem de yurt dışında oldukça ilgi çektiğini söylemek mümkündür. Buna ek olarak Dubai Film Festivali, Dubai Dünya Sporları Festivali, At Yarışları Festivali gibi festivaller de büyük ilgiyle karşılanmaktadır.

Ülke içerisinde konuşulan resmi dil Arapçadır. Ancak Körfez Lehçesi olarak bilinen ve yine Arapça olan başka bir dil de halk arasında yaygındır. Ayrıca ülkenin, uzun yıllar İngiltere boyunduruğunda yaşamış olması İngilizcenin de burada yaygın olmasını sağlamıştır.

Bu ve buna benzer birçok içeriğe GeziLinki YouTube kanalı aracılığıyla da ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri