AvrupaÇekyaYurtdışı Gezilerimiz

Prag Gezilecek Yerler: Altın Kent’e Yolculuk

Prag Gezi Rehberi - Prag Nerede?

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’la ilgili bir gezi planlıyorsanız ve tavsiyeler almak istiyorsanız, Prag gezilecek yerler yazımızı okuyabilirsiniz!

Prag Nerede?

Prag, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olmakla birlikte aynı zamanda ülkedeki en büyük şehirdir. Eğer bir Prag gezilecek yerler için plan yapıyorsanız orta Avrupa‘nın tam kalbine gidecek bir yolculuğa hazırlanıyorsunuzdur demektir. Çünkü bu şehrin orta Avrupa’nın kalbinde olduğu söylenir.

altın şehir prag

Güneyinde Avusturya ve Slovakya ile, batısında Almanya ile ve doğusunda Polonya ile sınır komşusu olan Prag, oldukça merkezi bir konumda bulunur. Burası Franz Kafka’nın da şehri olduğundan Franz Kafka şehri de denmektedir. 1992 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine giren tarihi merkezi her yıl oldukça fazla sayıda turisti misafir etmektedir.

Prag’da Gezilecek Yerler

Prag gezilecek yerler arasında gezilecek yerler için tavsiyelerimizden önce, burada kalelerin ve tarihi yapıların çoğunlukta olduğunu belirtelim. Listemize gelecek olursak da tavsiyelerimiz şöyle:

Eski Şehir Meydanı

Ülke için önemli olayları tanık olmuş ve Orta çağ boyunca pazar yeri olarak da kullanılmış Eski şehir meydanına mutlaka ziyaret etmelisiniz. Şehirde görülmesi gereken pek çok yere yakınlığı ile ünlü olan meydan, civarındaki otellerle de ulaşım kolaylığı sağlamakta.

prag gezisi

Prag Kalesi

Guinness Rekorlar Kitabı’na dünyadaki en büyük antik Kale olarak adını yazdıran ve aynı zamanda dünyadaki en büyük kalelerden biri olan Prag kalesi, Lesser Town olarak da bilinir. 9. yüzyılda inşa edilen kale geçmiş dönemlerde Bohemya Krallığı’nın ve zamanda da kutsal Roma Germen İmparatorluğu’nun idare ve yönetim merkezi olarak da kullanılmıştır. Prag gezilecek yerler arasında Kale ziyaret etmek istiyorsanız rehber eşliğinde gezinizi tamamlayabilirsiniz. Alacağınız paket turlar ile birlikte yaklaşık 2 buçuk saatlik bir kale gezisine rehberiniz eşliğinde tamamlayacaksınız.

prag kalesi

Dans Eden Ev

Oldukça farklı tasarımı ile dünyada adından söz ettiren dans eden ev, II. Dünya savaşı sırasındaki bir hava saldırısında yıkılan bir yapının yerine inşa edilen bir yapıdır. Bu yapıda şimdilerde bir otel, restoran ve sanat galerisi bulunmakta.

Charles Köprüsü

Şimdi ise Eski şehir ile Prag kalesini birbirine bağlayan Charles köprüsüne göz atalım. Prag gezilecek yerler arasında turistler, burada yürümekte ve manzaranın tadını çıkarmaktadır. Köprünün trafiğe kapalı olduğunu da hatırlatalım.

prag gezisi

Prag’da Gezilecek Yer Önerileri

Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı

Eski belediye sarayı içerisini ziyaret edebilme imkanınızın bulunduğu gibi, Eskişehir Meydanı’nda bulunan ne belediye Sarayı’nın da üzerindeki astronomik saati de ziyaret edebilirsiniz. Saat Kulesi’nin uzunluğu yaklaşık 70 metre. Bu binanın bodrum katında, misafirlerine oldukça şaşırtan labirent şeklinde odalar ve evler de bulunmaktadır.

John Lennon Duvarı

Bu zamanlarda bir Prag gezisi planlıyorsanız, inşa edildiği döneme ait büyük bir resmi görmek yerine daha çok grafiti göreceğinizi söyleyelim. Ancak duvarın hikâyesine gelecek olursak, 1980’de John Lennon’ın öldürülmesinden sonra, buralı gençler tarafından resmedilmiş bir duvarın anıta dönüştüğünü söyleyebiliriz.

John Lennon Duvarı
John Lennon Duvarı

Prag Yahudi Mahallesi

Bu mahallenin diğer ismi Josefov Mahallesidir. Buradaki ilk yerleşimin 13. yüzyıla kadar dayandığı bilinmektedir. Bohemyalı Azize Agnes Manastırı’nın bulunduğu mahalle, 6 sinagoga ev sahipliği yapmaktadır. Mahalleyi gezerken mahallenin tarihi hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için, burayı bir tur eşliğinde gezebilirsiniz.

jewish quarter

Ayrıca Prag gezilecek yerler arasında Aziz Visus Katedrali’ni, Wenceslas Meydanı’nı, Petrin Tepesi ve Gözlem Kulesi’ni, Mala Strana’yı, Aziz Niklaus Kilisesi’ni, Tyn Kilisesi’ni, Ulusal Müze ve Ulusal Tiyatro’yu, Strahov Manastırı’nı, Barut Kapısı’nı ve Kampa Adası’nı da ziyaret edebilirsiniz.

Prag Gezisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Orta Avrupa’da kışların ne kadar soğuk geçtiğini hepimiz az çok biliyoruz. Bu nedenle eğer özellikle bir kış tatili planlamıyorsanız, bahar aylarında bir geziplanlamak sizin için en uygunu olacaktır. Eylül ya da Ekim aylarında da burayı ziyaret etmek eğer soğuk hava sevmiyorsanız uygundur.

Prag Ne Yenir?

Gelin birlikte Prag gezilecek yerler arasında deneyimleyebileceğiniz yöresel lezzetlere de göz atalım!

Gulaş, sığır etinden yapılan ve yanında hamur ile servis edilen bir yemektir. Yemek bazen tavuk etiyle ya da geyik etiyle de yapılır, sebze de yemeğin içerisinde bulunur.

Marine Edilmiş Sığır Filetosu, içerisinde havuç bulunan kremamsı bir sos ile servis edilen sığır kaburgalarıdır. Çek Cumhuriyeti’ndeki en ünlü ve sevilen yemeklerden biridir. Muhtemelen gideceğiniz çoğu restoranın menüsünde bu yemeği göreceksiniz.

prag gezisi

Kızartılmış Peynir, bir tür atıştırmalık olarak da düşünebileceğimiz kızarmış peynirler, yanında tartar sos ve patates ile servis edilir.

Şnitzel, küçük küçük dilimlenmiş ve genellikle dana, domuz ya da tavuk etinden yapılan etlerin ekmek kırıntılarıyla kaplanarak kızartılmasıyla yapılır. Bu yemek de ülkedeki en ünlü yemeklerden biridir. Yanında genellikle patates kızartması servis edilir.

Halusky, bir tür erişte yemeğidir ve Slovaklardan Çeklere geçmiş bir yemektir. Yanında lahana turşusu ve tulum peyniri ile servis edilen yemek, genellikle ekonomik olarak kolay ulaşılabilen bir yemektir.

Prag Gezisi Tavsiyeleri

prag gezisi

 

Prague Card satın alarak şehir içi ulaşımda büyük avantaj elde edebilirsiniz. Eğer gezi planınız 2 günden fazlaysa kartı satın aldığınızda pek çok müze ve turistik mekana giriş yapabiliyor, neredeyse 2 saatlik otobüs turlarına katılabiliyor ya da havaalanı transfer hizmetinden faydalanabiliyorsunuz.

İlginizi çekebilir Troya Müzesi Sanal Tur Gezisi Nasıl Yapılır?

Buranın tarihi bir şehir olduğunu ve önemli tarihi yapılara yapılacak turlarda yer bulmanın zaman zaman zor olabileceğini unutmadan, online olarak turunuz öncesi rezervasyon yaptırın deriz.

Bu içerikte Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag hakkında gerekli olabilecek tüm bilgiler verilmiştir. Çek Cumhuriyeti – Prag gezinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında yer almaktadır. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Avrupa şehirleri hakkında bilgi için aşağıda sıralanan içeriklerimize göz atabilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri