AvrupaBulgaristan

Sofya Gezilecek Yerler: Büyüyen Ama Asla Yaşlanmayan Şehir

Sofya Gezi Rehberi - Sofya Nerede?

Balkan Yarımadası’nın kalbinde yer alan Sofya, büyüyen ama asla yaşlanmayan şehir… Sofya gezilecek yerler listesi Balkanların gözdesini görmeniz için sizi bekliyor.

Sofya Nerede?

Bulgaristan’ın sınırları içerisinde yer alan Sofya aynı zamanda ülkenin de başkenti. Bu şehirde pek çok farklı kültüre tanıklık edebilirsiniz, Sofya gezilecek yerler içeriği bu bağlamda güzel bir seçim. Sınırları içerisinde bulunduğu Bulgaristan, balkanların merkezinde yer alıyor ve zamanında Romalılar, Bizanslılar, Slavlar, Rumlar ve Bulgarlara ev sahipliği yapan bu topraklar birbirinden farklı pek çok kültürü içinde barındırıyor. Sofya’nın da tarihi Bulgaristan’a tıpa tıp benzer, aynı şekilde köklüdür. Aynı zamanda Sofya, Bulgaristan’ın en büyük şehridir.

bulgaristan, sofya

Çok uzun yıllar farklı milletleri bünyesinde barındıran Sofya, bu milletlerin kültürü ile harmanlanmış ve çok zengin bir kültüre sahip olmuştur. Şehirde yaklaşık 7000 yıl öncesine ait bir kabilenin tarihi kalıntılarına rastlanmış ve bu da Sofya tarihinin ne kadar eskilere uzandığını bize bir kere daha kanıtlamıştır. Pek çok kültürün bir araya gelip harmanlandığı bu şehre tanıklık etmek mutlaka gereklidir. Şehir bugüne kadar farklı isimlerle anılmış olsa da son olarak 15. Yüzyılda Sofya Kilisesi’nden ötürü şimdiki ismini almıştır.

Sofya’da Gezilecek Yerler

Antik Serdica

Bu antik kentin büyük bir bölümünün modern yapılaşmanın altında kaldığını söylemek mümkün. Serdica olarak adlandırılan bu kent yaklaşık olarak 2000 yıl öncesine ait olduğu ve Roma’nın da başkenti olduğu tahmin ediliyor. Bu antik kent şehre metro inşa edilmesi sırasında bulunmuştur. Antik şehrin belli bir kısmı yapılaşmanın altında kalsa da bazı hamamlar, kiliseler ve sağlam evler ortaya çıkmıştır. Halka açık olan kazı siteleri de vardır.

sofya gezisi

Sofya Tarihi Müzesi

17 Eylül 2015 tarihinde kapılarını resmi olarak ziyaretçilerine açan müzenin binası Türk Hamamlarından oluşmaktadır. 1913 yılında inşası biten Türk Hamamları, dış cephesi ve süslemeleri ile Orta Çağ kiliselerini akıllara getirmektedir.  Sofya gezilecek yerler arasında mutlaka görmeniz gereken bu müze M.Ö. 6 bin yılı ile 1940 yıllarını kapsayan sekiz farklı sergi salonuna sahiptir. Bunun yanında geçici sergiler için bulunan iki sergi salonu daha vardır. Sofya Tarihi Müzesi Bulgaristan’ın en eski müzesi olma unvanına da sahiptir.

sofya gezisi

Sofya Büyük Cami

Tarihi Sofya Camisi olarak da bilinen cami zamanında kütüphane olarak kullanılmış ve 1982 yılı ile birlikte de Sofya Arkeolojik müzesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Sofya Tarihi Müzesi’nin hemen arkasında bulunan cami sayesinde müze oldukça fazla ilgi görmektedir. Bulgaristan’ın en eski camisi olduğunu da söylemek mümkün.  Sofya gezilecek yerler olarak hem müzeyi hem de camiyi birlikte gezebilirsiniz.

banya bashi camisi

Alexander Nevski Katedrali

Ortodoksların en büyük ibadet yeri olarak bilinen bu katedral harika bir neo-bizans mimarisine sahip. İçerisine yaklaşık 5000 kişi alabilecek kadar büyük. Katedral, Osmanlı-Rus Savaşında ölen Rus askerler anısına yapılmış ve açılış yılı 1912.

sofya gezisi

St. George Kilisesi

Kiliseye giriş için başbakanlık binasının yanındaki kemeri kullanabilirsiniz. Kilise 4.yüzyılda inşa edilmiş ve şehrin en eski yapısı olma özelliğini taşımakta. İçerisinde bulunan Orta Çağ freskleri karşısında etkilenmemek elde değil ve kilise buram buram tarih kokuyor. Katedral, Sofya gezilecek yerler arasında katedral ile birlikte gezebileceğiniz en güzel yapılardan bir tanesi.

saint george kilisesi

Sofya’da Ne Yenir? Sofya’da Ne Yapılır?

Sofya’ya gittiğiniz zaman mutlaka deneyimlemeniz gereken lezzetlerden bir tanesi Shopska Salatasıdır. Bulgar salatası olarak da bilinen bu salata Bulgaristan’ın en sevilen salatası olmakla birlikte onu özel kılan şey ise içerisinde bulunan ve Bulgaristan’a özgü olan sirene peyniridir. Bu şehri taratorunu deneyimlemeden giderseniz, Bulgar mutfağını tam olarak deneyimlediğinizi söyleyemeyiz. Yoğurt, ceviz, dere otu ve biraz da su ile yapılan tarator Sofya’nın sevilen lezzetleri arasında. Tatmanız gereken bir başka lezzet ise, banitsa. Balkabaklı, ıspanaklı veya peynirli çeşitleri olan bu börek balkan mutfağının kraliçesi olarak biliniyor. Sofya gezilecek yerler arasında Luitenitsa olarak bilinen ve patlıcan, havuç, domates gibi farklı sebzelerden elde edilen salçayı da mutlaka denemelisiniz.

Sofya’da neler yapabileceğinize bakacak olursa, tarihi yapılarını gezdikten sonra tabii ki aynı zamanda kültürler arası bir yolculuktan sonra büyük yeşil parkları bulunan Sofya’da Central Park’a giderek keyifli vakit geçirebilirsiniz. Bunun yanında trafiğe kapalı olan Vitoşa Caddesi’nde güzel bir yürüyüş de yapabilirsiniz.  Bu cadde, alışveriş caddesi olarak da biliniyor. Caddede sağlı sollu kafeler var ve bu kafeler keyifli zaman geçirmenizi sağlayacak. Ayrıca Vitosha Dağı yakınında bulunan gelişmiş bir kayak merkezi var. Ziyaret edeceğiniz yerler arasına ekleyebilirsiniz.

Sofya İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şehre ne zaman gideceğinize bağlı olarak değişen ve dikkat etmeniz gereken bazı durumlar var. Şehir nemli karasal iklime sahip ve kışları oldukça soğuk. Kışın Sofya –15’leri görebiliyor. Eğer Sofya’ya kış aylarında gidilecekse yanınıza kesinlikle oldukça kalın giysiler almalısınız. Sofya, Bulgaristan’ın en soğuk şehri olma özelliğine sahip. Şehir yıl boyu yağış alsa da en çok yağış bahar aylarında düşüyor. Bahar aylarında şehre gitmeyi düşünüyorsanız, yağmurluklarınızı ve şemsiyelerinizi yanınızdan eksik etmeyin. Buna benzer daha birçok farklı içerik için YouTube kanalımıza da göz atabilirsiniz.

Diğer Avrupa şehirleri hakkında bilgi için aşağıda sıralanan içeriklerimize göz atabilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri