AvrupaFransa

Marsilya Gezi Rehberi: Farklı Kültürlerin Temsili

Marsilya Gezilecek Yerler

Marsilya gezi rehberi tüm yerleri daha hızlı görmenize yardımcı olduğu gibi zamandan da tasarruf etmenize olanak sağlar.

Marsilya Gezi Rehberi: Hakkında

Yurt dışında gezilecek yerler denince sanat ve tarih varlığı ile akla gelen Marsilya, Fransa’nın Akdeniz kıyısında tarihi oldukça eski bir liman kentidir. Fransa’nın ikinci en büyük kenti olan Marsilya adını sadece liman kenti ve anakent özelliği ile değil, tarihi geçmişi ve sanat konusunda duyurmuştur. Foçalı Grekler tarafından kurulduğu bilinen ve yaklaşık 3 bin yıl öncesine uzanan kent tarihi, günümüzde de dokusu koruyan özel bir kenttir.

marseille

Halkı karışık bir etnik gruptan oluşur. Fransız, İtalyan, Ermeni, Kuzey Afrika gibi farklı kültürlerin insanlarının bir arada yaşadığı bir metropoldür. Marsilya gezi rehberi hazırlarken kentin Akdeniz kıyısı boyunca uzanan plajlarından, festivallerine, tarihi binalarından tadılması gereken lezzetlerini içine alan geniş kapsamlı bir çalışma yapmak uygun olacaktır.

Marsilya Nerede?

Marsilya’nın en büyük özelliği canlı bir liman kenti olmasıdır. Kentte 14 adet liman bulunur. Ekonomik hayat liman akışında gelişse de şehrin sanat ve kültür turizm açısından da cazibesi oldukça fazladır. 2013 yılında Avrupa Kültür Başkenti ünvanı ve 2017 yılında Avrupa Spor Başkenti ünvanı alması kentin değerini daha da ön plana çıkartmıştır.

Marsilya Gezi Rehberi

Marsilya gezi rehberi içinde kentte gezilebilecek çok sayıda tarihi yapı ve müze bulunmakta. Akdeniz Arkeoloji Müzesi, Belediye Binası, Pharo Sarayı, Eski Liman, Eski Şehir gibi birçok gezi noktası bulunmakta.

Marsilya Katedrali
Şehrin tarihi dokusunun simgesi olarak kabul edilen katedral 1800 lü yıllarda yapılmıştır. Beyaz ve yeşil kireç taşından yapılmış ve kuleleri kubbe şeklindedir. Yapıldığı dönemin en büyük dini mekânı olma özelliği taşır ve deniz kenarında konumlanmıştır.

marsilya gezi rehberi

Longchamp Sarayı
5. Kıta Caz Festivali’ne ev sahipliği yapan tarihi mekân içerinde hayvanat bahçesi ve müze yer almakta. Marsilya’nın cazip gezi ve eğlence duraklarından biridir.

marsilya gezisi
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

The Vielle Charite
Tüm yıl boyunca çağdaş sanat eserlerinin sergilenerek aktif kullanıldığı, içerisinde hayvan mumyaları gibi farklı bir koleksiyona sahip müzesi olan bina 1640 yılında yapılmış eski şehrin en yüksek noktasında yer alır.

marsilya gezi rehberi

Chateau d’If
Monte Kristo Lordu adlı kitapta yer bulan kale, Marsilya da bir ada üzerinde 1500 lü yıllarda kurulmuştur. Kale bir dönem hapishane olarak kullanılmış. Limandan feribotla adaya ulaşmak manzaranın keyfini çıkarmak, Marsilya gezi rehberi içerinde yapılabilecek faaliyetler arasında.

marsilya gezi rehberi

Notre Dame de la Garde Manastırı
Kentin sembol yapıları arasındadır ve yüksek bir tepe üzerinde bulunur. Bu sebeple çok güzel bir manzarası vardır. 1800’lü yıllarda yapılmış olan manastır mimarisi, mermer ağırlıkta olup yaldızlı mozaik kubbeler ile zarif bir görünüme sahiptir. Şık ve lüks bir görünümü vardır.

marsilya gezi rehberi

Aziz Victor Manastırı
En eski yapı olarak bilinmesinin dışında düzenli olarak dini müziklerden oluşan konserlere ev sahibi olan manastır, 5. yüzyılda inşa edilmiştir.

abbey of saint-victor de marseille

Marsilya Gezisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Marsilya gezi rehberi oluşturmak özellikle bir ay ya da mevsim belirlemeniz gerekmez. Akdeniz ikliminin ılıman özelliği taşıyan kentin genel olarak yıl boyunca yaşamaya ve seyahate elverişli bir havası vardır. Güneşlenme süresi de oldukça çok olan Marsilya’da kar görme şansı ise çok azdır.

Marsilya seyahati için yılın en soğuk aylarından biri olan ocak ayı ve yaz sıcağının kendisini en çok hissettirdiği temmuz ayı dışında kalan tüm aylar keyifli bir kent turuna hava engeli oluşturmayacaktır. Yurt dışı tatil yerleri arasında dört mevsim ziyaret edilebilme özelliği olan Avrupa kentlerinden biri olan Marsilya, çevre kentlerle de etkileşim halindedir.

Marsilya Gezisi Yaparken Ne Yenir? Neler Yapılır?

Marsilya yemek konusunda oldukça cömert seçenek sunan yerlerden biridir. Yurt dışı tatilleri özellikle yeme-içme açısından kritik bir önem taşır. Bazı mutfaklar turistler için yorucu olabilirken Marsilya tam tersi bir deneyim sunar. Kentin, liman kenti olmasından dolayı deniz ürünleri ağırlıklı mutfağı bulunuyor. Yöresel Marsilya yemekleri dışında, uluslararası mutfağa sahip çok sayıda mekânı bulunuyor.

Marsilya’nın kendine özgü balık çorbası olan Bouillabaisse, bir tür bisküvi olan Navettes De Marseille, kızarmış ve şekerle tatlandırılmış bir hamur olan chichi fregi, baklagil ve sebzelerden oluşan bir çorba olan Soupe Au Pistou gibi öne çıkan lezzetleri bulunmakta. Geldiğiniz ülkenin mutfağına ihtiyaç duymadan keyifle tüketebileceğiniz doyurucu ve geniş bir yemek kültürü olan Marsilya yurt dışı tatil yerleri arasında güvenle ve keyifle tercih edebileceğiniz güzel bir liman kenti.

Marsilya ve Daha Fazlası

İlginizi çekebilir: Avrupa’nın Gözbebeklerinden Biri: Budva Gezisi

Yurt dışı gezisi kapsamında Marsilya’ya gelmişken yakın mesafede bulunan St Tropez, Cannes ve Nice şehirlerine gidebilir hatta hızlı tren ile Paris ziyareti bile yapabilirsiniz. Avrupa’nın kenti içinde ki dolaşım rahatlığı ve ulaşım konforu ile Marsilya’ dan dan diğer şehirlere ulaşmak oldukça kolaydır.

Yurt dışı tatilleri doğru planlandığında birçok farklı kent hatta ülkeyi bir arada deneyimlemek için ideal bir seçimdir. Seyahate belirli tur olanakları ya da kendi programınızla çıkmak mümkündür. Tarihi yerlerin ziyaret saatleri, konaklama alternatifleri ve varsa kentin festival gibi yıla damga vuran etkinliklerine katılabilecek tarihlerin seçimi daha keyifli bir gezi sağlayabilir. Buna benzer daha birçok farklı içerik için YouTube kanalımıza da göz atabilirsiniz.

Diğer Avrupa şehirleri hakkında bilgi için aşağıda sıralanan içeriklerimize göz atabilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri