AlmanyaAvrupaYurtdışı Gezilerimiz

Avrupa’nın En Büyük Festivaller Şehri: Münih Gezi Rehberi

Münih Gezilecek Yerler - Münih Nerede?

Avrupa’nın en büyük şehirlerinden biri olan ve birçok festival ile kültürel etkinliğe ev sahipliği yapan Münih’i gezmek mi istiyorsunuz? İşte Münih gezi rehberi hakkında merak ettikleriniz!

Münih Nerede? Münih Gezi Rehberi

Münih, Almanya’nın üçüncü en büyük kenti olmakla birlikte; Bayern eyaletinin başkenti ve en büyük kentidir. Almanya’nın güneyinde bulunmaktadır. Münih aynı zamanda Bayern Alplerinin kuzeyinde konumlanan Israr Nehri’nin de kenarında bulunmaktadır.

münih gezi rehberi gezilinki

Yaklaşık bir buçuk milyonluk nüfusa sahip kent, civarındaki bölgelerle neredeyse iki buçuk milyonluk bir nüfusa ulaşmaktadır. Şehrin isminin hikayesi ise ilginçtir. Eski dilde “keşişler tarafından” anlamına gelen Munichen kelimesinden türetilmiştir. Rivayete göre şehir kurulmadan önce burada keşişler yaşamaktaydı. Şehir ismi ne bu sebeple aldı.

Münih gezi rehberi hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olmadan önce şehrin tarihine biraz daha yakından bakacak olursak; 1200’lü yıllara yakın Bayern Dükü III. Heinrich tarafından kurulduğunu göreceğiz. II Dünya Savaşı’nda ciddi şekilde zarar gören şehrin; savaş bittikten sonra kurulduğu yılları ve özellikle de 1800’lü yıllara anımsatacak şekilde yeniden inşa edildiği bilinmektedir.

Münih Gezisi Yaparken Gezilecek Yerler

 • Marienplatz:
münihte gezilecek yerler

Münih gezisi sırasında belki de ilk ziyaret edeceğiniz noktalardan biri olan Marienplatz; neredeyse 1200’lü yıllardan beri şehrin ana meydanı olarak bilinmektedir. Birçok heykel ve sanat eserini görebileceğiniz meydanda aynı zamanda birçok kafe ve restoran bulunmaktadır. Futbol takımları taraftarlarının buluşma noktası ve turistik gezilerin ise başlangıç noktası olarak bilinen meydan oldukça ünlüdür.

 • Frauenkirche:
gezilinki almanya gezi rehberi

Marienplatz’ın doğusunda bulunan Frauenkirche, 1500’lü yıllarda inşa edilmiş bir katedraldir. Daha önce bahsettiğimiz gibi II. Dünya savaşı sırasında yapılan saldırılarda darbe almış ve eski haline uygun şekilde restore edilmiştir.

 • Nympenburg Sarayı:
münih gezisi

Burası; parklar, müzeler ve 4 adet köşkten oluşan ve aynı zamanda Avrupa’nın en büyük saraylarından biri olan bir yapıdır. Pek çok yeşil alanın, süs havuzlarının, galerilerin bulunduğu saray; 5 kuşak hükümdara ev sahipliği yapmıştır. Sırayı Nisan ekim ayları arasında 09.00-18.00 saatleri arası; Ekim Mart ayları arasında ise 09.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

 • İngiliz Bahçesi:
ingiliz bahçesi münih

4 adet restoranın, Münih’te bulunan en büyük ve en eski bira bahçesinin Çin Kulesi’nin bulunduğu İngiliz bahçesi; Münih gezi rehberi kapsamında çoğu turistin ziyaret ettiği bir mekan. Isar Nehri’nin de içinden geçtiği park; yaklaşık 8 hektar alana sahip Kleinhesseloher Gölü’ne de ev sahipliği yapmakta. Parka giriş ücretsiz, ancak pazartesi ve salı günleri parkın kapalı olduğunu hatırlatalım.

 • Münih Residenz:
Münih Residenz

130’dan fazla odası bulunan ve grup gezilerine de ev sahipliği yapan Münih Residenz da, II Dünya Savaşı sırasında bir bölümü yıkılan ve daha sonra yeniden inşa edilen yapılardan biridir. Eski kraliyet koleksiyonunun burada bulunması turistlerin ilgisini çekmektedir. Toplu taşıma ile bu saraya ulaşım oldukça kolaydır.

Gezebileceğiniz birçok turistik mekandan bazıları da şu şekilde:

 • Allianze Arena,
 • Königplatz,
 • Karlsplatz,
 • Maximilianstraße,
 • Theresienwiese,
 • Museum Brandhorst,
 • Alte Pinakothek,
 • Bavarian State Opera,
 • Olympiapark,
 • Münih Botanik Bahçesi,
 • Isar Nehrii.

Münih’e Ne Zaman Gidilmelidir?

Peki Münih’i ziyaret etmek için en uygun zaman hangisi? Siz de bu soruya bir cevap bulamadıysanız Münih’te kışların sert geçtiğini belirtelim. Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında oldukça yağışlı olan bir şehirdir ve yazları en yüksek sıcaklıklar da Ağustos ayında görülür.

Münih gezisi planlıyorsanız; burada yazları en yüksek sıcaklığın ortalama 20 derece, kışları ise ortalama 0 derece olduğunu bilerek ve aniden gelen yağışlar için hazırlık yaparak gelmenizi tavsiye ederiz. Mayıs ve Ekim ayları arasında daha çok ziyaret edilen şehir, kışları da turistler tarafından ilgi görmekte.

Münih Ne Yenir?

Münih’te ve Almanya’nın çoğu şehrinde çok fazla Türk restoranı bulunmakta. Fakat Münih gezi rehberi haricinde şehre özgü lezzetler denemek istiyorsanız işte tavsiyelerimiz:

Griebenschmalz

Krem peynire benzeyen ve Almanların kahvaltıda çokça tercih ettiği bir yiyecek. Ancak domuz yağından yapıldığını da hatırlatalım.

Schupfnudel

Bir çeşit ev yapımı makarna gibi düşünebilirsiniz. İçerisinde patates ve parmesan da bulunan bu yemek, yanında lahana turşusu ile servis edilmekte ve turistler tarafından ilgi görmekte.

Obatzda

Obatzda ise bir çeşit meze. Içerisinde yaban turpu ve lor peyniri de bulunuyor. Servis edilirken genellikle yeşil soğanla birlikte sunuluyor.

Kartoffelkäse

Ekşi krema, patates, bira mayası, süt gibi malzemelerle yapılan atıştırmalık da turistler tarafından oldukça beğeniliyor.

Hochzeitssuppe

Bir çeşit başlangıç olan bu çorba ise ülke genelinde oldukça meşhur. Içerisinde tavuk eti, köfteler, sebzeler bulunmakta.

Beyaz Bira

Münih’te oldukça ünlü olan beyaz birayı, neredeyse her restoranda tadabilir ve yanında birçok aperatifi de deneyebilirsiniz.

Münih Gezisi Tavsiyeleri

Her gün saat 11.00, 12.00 ve 17.00 saatlerinde Marienplatz’da saat gösterisi izleme şansınız var. Münih gezi rehberi için araştırma yapan çoğu turist için bu saat gösterisi bir klasik haline gelmiş bulunmakta, kaçırmayın deriz.

Neredeyse 1800’lü yıllardan beri devam eden ve Eylül ayında başlayıp Ekim ayına kadar devam eden Oktoberfest’i bilmeyen çok azdır elbette. Festival, şehrin ve eyaletin kültürünü temsil etme açısından da oldukça önemlidir ve çoğu turistin ilgisini çekmektedir. Güncel festival haberleri için sitemize göz atabilirsiniz.

Eski Şehrin Efsaneleri Turu ya da İkinci Dünya Savaşı Turu da yapabileceğiniz şehirde yapacak bir sürü aktivite bulacağınıza eminiz.  Buna benzer daha birçok farklı içerik için YouTube kanalımıza da göz atabilirsiniz.

Diğer Avrupa şehirleri hakkında bilgi için aşağıda sıralanan içeriklerimize göz atabilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri