AvrupaİsviçreYurtdışı Gezilerimiz

İsviçre’de Harika Bir Tatil: Cenevre Gezi Rehberi

Cenevre Gezilecek Yerler - Cenevre Nerede?

Cenevre hakkında daha ayrıntılı bilgiye ve Cenevre gezi rehberi için ihtiyaç duyuyorsanız, gelin sizler için hazırladığımız içeriğe göz atalım.

Cenevre Nerede? Cenevre Hakkında

Cenevre, İsviçre’nin Zürih kentinde sonra en yüksek nüfusa sahip kenti olmakla birlikte; aynı zamanda Fransızcanın da konuşulduğu bir İsviçre Bölgesi olan Suisse Romande bölgesinin de en büyük kentidir.

cenevre gezisi

Cenevre gezi rehberi hakkında daha ayrıntılı bilgi erişmeden önce, gelin şehrin tarihi hakkında biraz daha konuşalım. İsviçre’nin en kozmopolit şehri olma özelliğini de taşıyan Cenevre, milattan önce 100 lü yıllarda Romalılar tarafından ele geçirilen bir bölgeydi.

Cenevre’de konuşulan dilleri merak ediyorsanız, burada Almanca Fransızca İtalya ne romansça gibi diller konuşulmakta. Neredeyse 4000 yıllık bir tarihi olan şehirle ilgili daha fazla detayı ve şehirde gezilecek yerleri sizler için hazırladık.

Cenevre Gezilecek Yerler

Cenevre gezi rehberi kapsamında gezebileceğiniz yerlerden bazıları şu şekilde:

  • Eski Şehir :

Cenevre’de şimdiye kadar yer almış toplumların inşa ettikleri yapıların bozulmadan yer aldığı, şehrin eski kısmıdır. Burada yer alan Tavel evi ve St. Pierre katedrali’ni de Cenevre gezisi yaptığınız sırada Eski şehri gezerken ziyaret edebilirsiniz.

  • St. Pierre Katedrali:
cenevre tatili

Biraz önce bahsettiğimiz Eski şehri gezerken, şehrin tepesinde konumlanmış St. Pierre Katedrali’ni de ziyaret edebilirsiniz. 16. yüzyılda inşa edilen Katedral, şehrin manzarasını turistlere sunmanın dışında; alt katındaki kazı alanıyla da ziyaretçilerine eski Cenevre’de yaşayanların hayatlarını sunuyor.

 Eğer buradaki kulenin tepesine de çıkmak isterseniz, bir ücret ödemek durumundasınız. Katedralin ziyaret saatleri ise pazartesi ile cumartesi günleri arasında saat 10.30-17.00 iken, pazar günleri 12.30-17.30 saatleri arasında.

  • Reform Anıtı ve Reform Müzesi:
cenevre gezi rehberi

1909 yılında gerçekleşmiş reform hareketlerinde yaşanan olayların anısına yapılmış duvarda, reform hareketlerinde öncü olmuş isimlerin heykellerini görebilirsiniz. Hemen yakınındaki Reform Müzesi ise dönemin yaşananlarına ışık tutan bilgilerle ziyaretçilerini beklemekte.

  • Kırık Sandalye Anıtı:
Kırık Sandalye Anıtı

Savaşta mayına bastıkları için ayaklarını kaybedenlerin anısına yapılan anıt 1997 yılında yapılmıştır. Anıt yaklaşık 12 metre uzunluğunda ve 5 ton ağırlığındadır.

  • Sanat ve Tarih Müzesi:

1910 yılında açılan müze, aynı zamanda Cenevre gezi rehberi kapsamında gezeceğiniz en büyük müzedir. Belirli bir ücret karşılığında müzeyi anlatan sesli kitapları temin edebileceğiniz gibi, antik çağlardan günümüze kadar birçok heykeli ve eseri de müzeyi ziyaretiniz sırasında görmeniz mümkün. İçerisinde bir park ve restoran da bulunan müze, giriş ücreti talep etmiyor. Salı-pazar günleri arası saat 10.00-18.00 aralığında müzeyi ziyaret edebilirsiniz.

  • Doğal Tarih Müzesi:

İsviçre’deki ekolojik tarihi vurgulamayı amaçlayan müze, ülkeye ait her bitkiyi içeren zengin bir ekolojik koleksiyona sahiptir. Bilim adamlarının müzeyi gezerken girebileceği bir laboratuvar da müzenin içinde bulunmaktadır. Müzeyle ilgili en ilginç özelliklerden biri de, NASA’nın hediye etmiş olduğu taşların burada sergileniyor olması. Pazartesi günü dışında haftanın her günü ziyaret edebileceğiniz müze, 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaretçilerine açık.

Cenevre’de Gezilmesi Gereken Yerler

  • Neuve Meydanı:
cenevre gezisi

Neuve Meydanı, merkezinde General Dufour’un heykelinin bulunduğu ve Cenevre’nin sanat merkezi sayılan bir yerdir. Burası birçok kurs merkezinin, tiyatronun, sanat galerilerinin çok yakınındadır. Meydanda heykeli bulunan General Dufour ise, İsviçre Dağları’na harita üzerindeki son şekli vermesiyle de tanınan ve aynı zamanda mühendis olan bir generaldir. Bu meydanda ayrıca Büyük Tiyatro, Raht Müzesi, Victoria Konser Salonu ve Cenevre Müzik Konservatuvarı da bulunmaktadır.

  • Jet de’Eau:
Jet de’Eau gezilinki

Neredeyse 140 metrelere yükselen Jet de’Eau fıskiyesi, şehrin simgelerinden biri haline gelmiştir. Fotoğraf çekmek isteyen turistler genellikle Cenevre gezisi esnasında akşamları buradaki ışıklandırmaları fotoğraflarlar.

  • İngiliz Bahçesi ve Çiçek Saat:

1854 yılında yapılan İngiliz Bahçesi, şehirde yapılan ilk İngiliz tarzı park olmasının yanında Cenevre’nin de simgelerinden biri olmasıyla bilinir. Bahçenin içindeki Çiçek Saat de yaklaşık 6500’den fazla mevsim çiçeği ve çiçeklerin mevsimine göre değişmesi ile zamanı gösteren bir saattir.

  • CERN Laboratuvarı:
CERN Laboratuvarı

Dünya’daki en büyük parçacık fiziği laboratuvarı olan CERN, evrenle ve fizikle ilgili bilgi edinebileceğiniz ve Cenevre gezi rehberi kapsamında ziyaret edebileceğiniz bir laboratuvardır. 21 üyesi bulunan laboratuvar, bilim adına pek çok katkı sağlamış çalışmaların yapıldığı yer olması açısından pek çok insanın dikkatini çekmektedir.

Cenevre’ye Ne Zaman Gidilmelidir?

Genellikle ilkbahar- sonbahar arası ziyaret edilen bir şehir. Kışları, özellikle kış akşamları, hava çok soğuk olabilir. Mart ayında burada bir otomobil fuarının düzenlendiğini ve şehrin fuar zamanı oldukça hareketli olduğunu hatırlatalım.

Ayrıca kış tatili yapmak ve Alp’lerde karın tadını çıkarmak istiyorsanız da Aralık ayında düzenlenen Cenevre’nin kurtuluş günü adına yapılan maskeli baloları da görebilirsiniz. Cenevre kayak tatili için de oldukça çok tercih edilen bir şehir.

İlginizi çekebilir Bisikletle Dünya Turu İle Daha Özgür Hissetmek Mümkün!

Cenevre’de Ne Yenir?

Türk, İtalyan, Meksika mutfağı gibi dünya lezzetlerine de kolayca ulaşabilirsiniz, ancak Cenevre gezi rehberi kapsamında burada kesinlikle tavsiye edeceğimiz tatlar fondü, raclette peyniri ve elbette çikolata olacaktır.

Deniz mahsülleri ve salatalar oldukça kolay bulabileceğiniz ve neredeyse her restoranın menüsünde yer alan yemekler. Ayrıca Cenevre’de birçok bütçeye göre ve birçok farklı konsepte sahip birçok restoran, kafe bulunuyor. Buna benzer daha birçok farklı içerik için YouTube kanalımıza da göz atabilirsiniz.

Diğer Avrupa şehirleri hakkında bilgi için aşağıda sıralanan içeriklerimize göz atabilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri