AsyaPetraYurtdışı Gezilerimiz

Petra Gezilecek Yerler: Ürdün’ün Kızıl Şehri’ne Yolculuk

Petra Gezi Rehberi - Petra Nerede?

Gül şehri, ayrıca dünyanın yedi harikasından biri olan Petra’yı görmek için sabırsızlanıyor musunuz? Petra gezilecek yerler başlasın!

Petra Nerede?

Petra, Ürdün’e bağlı olan, Akabe Körfezi ve Lut Gölü arasında bulunan topraklardan oluşan bir antik kenttir. Bölge Kızıldeniz’in en kuzeyinde bulunan Akabe Körfezi’ne yaklaşık 130 km uzaklıktadır. Turistik bir bölge olan Petra’da “Ad-Deir, Hazine, Yüksek Sunak, As-Siq ve Sütunlu Cadde gibi gezilmesi gereken yerler bulunmaktadır. Petra Antik Kenti, Ürdün’ün Wadi Musa bölgesinde, başkent Amman’a 250 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Araç kiralama hizmetini kullanarak buraya 3 saat 14 dakikada kolayca ulaşabilir ve Petra gezilecek yerler serüvenine başlayabilirsiniz.

Petra Hakkında

Petra antik kenti, 2007 yılında Dünyanın Yedi Harikasından biri olarak kabul edilmiş ve MÖ 400’den MS 106’ya kadar Nebatilerin başkenti olmuştur. Nebatiler, Fırat Nehri’nden Kızıldeniz’e kadar, karada yaşayan bir Arap topluluğu olarak bilinmektedir. Yöre halkı yaşamları boyunca bu şehri krallığın ticaret merkezi yapmıştır. Zaman içerisinde Arabistan, Mısır, Suriye, Hindistan, Yunanistan ve Roma’yı birbirine bağlayan önemli bir merkez haline gelmiştir.

petra gezisi

Milattan sonra 106 senesinde yapılan Roma – Nebatiler savaşında Nebati ordusu yenilmiş ve ardından gelen deprem gibi felaketler, ekonomik sıkıntılar Petra’nın yok olmaya yüz tutmasına sebep olmuştur. Zamanla unutulan şehir, izlerinin silinmesinin ardından yaklaşık 1000 yıl sonra bir efsane olarak bilinmeye başlanmıştır. 1812 senesinde ise bir keşif gerçekleşmiş ve Petra gezilecek yerler arasında göreceğiniz tarihi güzellikleri, İsviçreli kaşif Johann Burckhardt yeniden gün yüzüne çıkarmıştır.

Petra’ya Ne Zaman Gidilmeli?

Petra genel olarak her mevsim seyahat edilebilecek bir şehirdir. Sadece, yaz aylarında 36 derece civarında yüksek sıcaklıklar ve neredeyse sıfıra yakın nem yüzünden biraz yorucu ve bunaltıcı olabilmektedir. Bu neticede eğer Petra gezilecek yerler keşfi gibi planlarınız varsa ilkbahar ve sohbahar aylarını tercih etmeniz en doğru karar olacaktır.

Petra’da Ne Yenir ve Ne Yapılır?

Seyahat ettiğiniz sırada oldukça yorulacak ve acıkacaksınız. Haliyle bir yerlerde mola verip dinlenmeye ve midenizi doyurmaya ihtiyacınız olacaktır. Petra gezisi esnasında Orta Doğu’nun yöresel lezzetlerinin tadına bakabileceğiniz ve vakit geçirebileceğiniz birkaç mekan bulunmaktadır. Bunlar;

Al – Mehbash Restaurant

Petra, Tourist Street’te bulunan restoranda Petra’nın yerel lezzetlerini uygun fiyata tadabilmeniz mümkündür. Taze meyve ve sebzelerin kullanıldığı restoran çok sıcak ve samimi bir atmosfere sahiptir. Restoranda ortalama 50 ile 200 TL civarında bir fiyat aralığı bulunmaktadır.

Al – Wadi Restaurant

Bu mekan hem fiyat aralığı hem de lezzeti ile çok tavsiye edilen bir restoran olarak bilinmektedir. Maklube, falafel ve mutebel gibi yöresel Petra yemeklerinin tadına uygun fiyatlara bakabilmeniz mümkündür.

Reem Baladi Restaurant

Hem et ürünleri bulunduran hem de vejetaryen dostu olan bir mekan hayal edin. İşte Reem Baladi tam olarak hayalin merkezi. Üstelik bu mekanda vegan ve glütensiz yemek seçenekleri de bulunmaktadır. Şiş, kebap veya barbekü ürünleri çok tercih edilmektedir.

Elbette Petra gezilecek yerler arasında görmeniz gereken birçok yer bulunmaktadır çünkü Petra Antik Kenti, adı üstünde derin bir tarihe sahiptir. Hatta yapılan araştırmalarda ve kazılarda, Petra Antik Kenti’nde El-Khazneh’in altında bir çukur görülmüş ve bunun bir kral mezarlığı olduğu keşfedilmiştir. Bu bilgiler ve daha nice tarihi olgusuyla birlikte bölge 6 Aralık 1985’te UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yerini almıştır.

İlk olarak Petra’da gezilecek yerler arasında bulunması gerekenlerden biri As-Siq bölgesidir. Bu bölge 1300 metre uzunluğa ve görkemli bir girişe sahiptir. Giriş bölgesinde, 1896 senesinde yaşanan bir deprem sonucu yıkılan bir kemerin kalıntılarına rastlamak mümkündür. Petra gezilecek yerler arasında uğrayacağınız bu nokta oldukça renkli kumtaşı kayalarıyla kaplıdır. 80 metre yüksekliğe sahip bu kayaların arasında yürürken harika kareler yakalayabilirsiniz.

petra gezisi

As-Siq’ten çıktığınızda sizi Al-Khazneh yani Hazine bölgesi karşılayacaktır. Petra’nın en güzel ve en sağlam yapıtı olan bu tarihi eser, Helenistik ve Nebati mimarisinin ortak ürünüdür. Kral mezarı olarak tasarlanan yapının daha sonraki araştırmalarda tapınak olarak kullanıldığı anlaşılmıştır. Petra gezilecek yerler  listenizin içinde yer alması gereken yapı, figürler ve kabartmalarla süslenmiştir. Yaklaşık 40 metre yüksekliğe sahiptir ve iki kattan oluşmuştur.

petra gezisi

Uğramanız gereken bir diğer nokta Yüksek Sunak olmalıdır. Buraya ulaşmak pek zahmetli olsa da Petra’nın muazzam manzarasını en tepeden izlemek, anı ölümsüzleştirmek için harika bir yerdir. Önceki yüzyıllarda buranın cenazeler veya dini törenler adına kullanıldığı düşünülmektedir.

petra gezisi

Petra’nın çocuğu olarak nitelendirilebilecek bölge, Al – Beidha’da bulunmaktadır. Arkeolojiye merakı olanların Petra gezilecek yerler arasında mutlaka gidip görmesi gereken bölgede kumtaşı binalar, mezarlar ve su kanal sistemi bulunmaktadır.

Petra Gezisi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Sıcak hava koşullarını ve sürekli yürüyüş halinde olacağınızı göz önünde bulundurarak yanınıza bol miktarda su almalısınız. Ayrıca birçok yerde kredi kartı geçmediğinden yanınızca yüksek miktarda nakit bulundurmalısınız.

Petra gezisi ilginizi çektiyse buraya da bakmak isteyebilirsiniz: Kahire Gezisi: Her Taşı Tarih Kokan Şehir

Bununla birlikte daha fazla gezi, tatil ve seyahat hakkında bilgilendirici içerikler için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri