AvrupaMakedonyaYurtdışı Gezilerimiz

Üsküp Gezilecek Yerler: Makedonya Sınırları İçindeki Cennet

Üsküp Gezi Rehberi

Medeniyetler beşiği, tarihin izlerini ustalıkla taşıyan kent Üsküp’e gitmek için hazırlıklarınız tamamlandı mı? Her şey hazırsa, bizimle birlikte Üsküp gezilecek yerler yolculuğuna katılın!

Üsküp Nerede?

Üsküp, Makedonya’nın kuzeyinde bulunmaktadır ve aynı zamanda bölgenin başkentidir. Makedonya’nın ekonomik, kültürel ve politik merkezi sayılan Üsküp, ayrıca bölgenin en büyük şehri olarak kayıtlara geçmiştir. Vardar Nehri ile iki parçaya ayrılan kent, birçok tarihi güzelliğe ve önemli yapılara sahiptir. Üsküp gezilecek yerler için rotanızı belirlerken listenize, Arkeoloji Müzesi, Taş Köprü, Türk Çarşısı, Üsküp Kalesi ve Makedonya Meydanı’nı ekleyebilirsiniz. Üsküp’e ulaşmak için ise havayolunu tercih edebilir ve şehirden ortalama 23 km uzaklıkta bulunan havalimanından otobüsler ile birlikte kente 20-30 dakikalık bir yolculuk ile ulaşabilirsiniz.

Üsküp Hakkında

Üsküp zengin bir tarihe sahiptir ve Üsküp gezilecek yerler öncesinde bu tarihi bilgileri edinmek işinize yarayacaktır. Milattan önce 5. Yüzyılda İliryalılar tarafından kurulan kentin bir yarısında Müslüman ve Arnavutlar diğer yarısında ise Hristiyan ve Ortodokslar yaşarmış. Şehir ta o zamanlardan beri iki farklı şekilde gelişmiş ve günümüzde bir taraf daha modern yapılara sahipken diğer taraf ise daha yerel ve eski bir görünüme sahip olmuştur.

üsküp makedonya

Yaklaşık 520 sene boyunca Osmanlı egemenliğinde olan Üsküp, tüm tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve bu sayede karma bir kültürel zenginliğe sahip olmuştur. Roma İmparatorluğu, Bulgarlar, Sırplar ve Osmanlı egemenliklerinde kalan Üsküp, birkaç isim değiştirmiştir. Örneğin Roma döneminde buraya “Scupi” yani kale kent adı verilmiş ve Sırplar bu ismi “Skoplje” olarak değiştirmişlerdir. En son Fatih Sultan Mehmet, bölgeyi fethettiğinde ise “Üsküb” adı verilmiştir. Ardından çıkan Balkan savaşlarında Yugoslavlar bölgeyi yeniden adlandırıp “Skopje” olarak kullanmaya başlamışlardır. Yani Üsküp gezilecek yerler keşfi sırasında bir Yugoslav ile karşılaşırsanız bölgeyi “Skopje” tanıtması mümkündür.

Üsküp Gezisi Ne Zaman Yapılmalı?

Bölge tam olarak subtropikal bir iklime sahiptir. Yani her mevsim nemin hakim olduğu şehirde yazlar sıcak kışlar ise soğuk geçmektedir. Bahar ayları ise kente fazlasıyla yağış bırakmaktadır. Bu nedenle Üsküp gezisi için en doğru mevsim yaz mevsimi olacaktır. İnce yazlık kıyafetlerinizle, yaz aylarında Üsküp sokaklarını, tarihi mekanlarını rahatlıkla gezebilir ve tatilinizi gerçekleştirebilirsiniz. Elbette gezinizin festivallere denk düşmesini isterseniz planlarınızı değiştirmeniz ve tarihleri takip ederek “ekim, kasım, aralık” aylarında gitmeniz gerekmektedir.

Üsküp Gezisi Yaparken Neler Yapılır? Nerede Ne Yenir?

Gezinize başlarken öncelikle yöresel ürünlerin satıldığı, Türkiye’nin bir çeşit minyatür çarşısı olarak adlandırılabilecek Üsküp Türk Çarşısı’nı görmeniz gerekmektedir. 12. Yüzyılda bizzat Türklerin inşa ettiği çarşının içinde Osmanlı Dönemi’nden kalma hanlar, camiler, türbeler ve kervansaraylar bulunmaktadır.  Üsküp gezilecek yerler için güzel bir başlangıç olacak bu yere gittiğinizde Türkçe konuşmaları duymanız ve kendinizi yurdunuzda hissetmeniz mümkündür. Ayrıca burada Türk ve Balkon lokantalarında mola verip karnınızı doyurabilirsiniz.

üsküp türk çarşısı

Gezi sırasında görülecek yerler arasındaki bir diğer bölge ise Makedonya Meydanı’dır. Vardar Nehri’nin yanında bulunan meydanın merkezinde devasa bir Büyük İskender heykeli bulunmaktadır. Makedonya halkı burayı genel olarak eğlenmek ve alışveriş yapmak için tercih etmektedir. Siz de Üsküp gezilecek yerler bittiğinde yanınızda birkaç hediyelik eşya bulundurmak ve tatilinize eğlence katmak için burayı ziyaret edebilirsiniz.

üsküp gezisi

Listede üstü çizilecek sıradaki yer Taş Köprü olacaktır. Fatih Sultan Mehmet’in emri üzerine inşa edilen köprünün tarihi 1450 – 1470 yıllarına dayanmaktadır. 12 kemerden oluşan Taş Köprü 6 metre genişliğinedir ve Osmanlı mimarisinin izlerini taşımaktadır. Bu tarihi yapıyı görmeye gelip üzerinde fotoğraf çekilerek anılarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz. Bunun dışında Üsküp gezilecek yerler keşfine devam ederken, Osmanlı Dönemi’nden kalan birçok han, hamam, kervansaray ve camiyi de görme fırsatınız bulunmaktadır. Yıllarca hakimiyet sürüldüğü göz önünde bulundurulduğunda burada Osmanlı mimarisinin etkisini görmek kaçınılmaz olacaktır.

üsküp gezisi

Şehrin en ilginç ve hatta en güzel noktalarından biri de kesinlikle Makedon Köyü’dür. Makedonsko Selo olarak bilinen köyde geleneksel mimari hakimdir. Yalnız bu köy eski bir tarihe dayanmamakta aksine turizm için inşa edilmiş bir köydür. Bünyesinde birçok restoran, dükkan ve konaklama seçenekleri bulunduran Makedon Köyü’nde eğlenceli vakitler geçirebilir ve yerel Makedon evlerinin önünde fotoğraf çekilebilirsiniz.

makedon köyü

Geziniz devam ederken elbette yorulacak ve açlık hissedeceksinizdir. Bunun için bölgede lezzetli yemeklerin yapıldığı restoran ve kafeler bulunmakta. Üsküp gezilecek yerler için mola rotalarından örnek vermemiz gerekirse, köftenin önemli merkezlerinden biri olan Makedonya’da, Destan Köfte’yi tercih etmenizi önermekteyiz. Porsiyonların doyuruculuğu ve lezzetli tabakların sunulduğu mekanda karnınızı doyurabilirsiniz. Ayrıca “Üsküp böreği, Tafçe Gratçe ve Pleskavitsa” gibi özel yemekleri de tercih edebilirsiniz.

Yemeğin üstüne bir de tatlı keyfi hiç fena olmayacaktır. Balkanlar’a kadar gelmişken buranın meşhur tatlısı trileçeyi yemeden gitmemelisiniz. Üstelik birçok yerde bulmanız da mümkündür. Trileçenin mimarı olan kentte bu tatlıyı yemek bambaşka bir keyif olacaktır.

Üsküp Gezisi İçin Tavsiyeler

Üsküp’te kredi kartı geçmekte fakat para birimi olarak Makedonya Denarı kullanıldığından yanınızda nakit olarak bulundurmanız size kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca Üsküp’te hava hep nemli olduğundan ne zaman giderseniz gidin yanınızda bir şemsiye bulundurmalısınız. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Diğer Avrupa şehirleri hakkında bilgi için aşağıda sıralanan içeriklerimize göz atabilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri