AmerikaYurtdışı Gezilerimiz

New York Gezi Rehberi: Gerçek Dünyanın Gotham’ı

New York Gezilecek Yerler?

New York Nerede?

Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğusunda yer alan New York 19 milyonu aşkın nüfusu ile ABD’nin en kalabalık dördüncü eyaleti olarak biliniyor. New York gezi rehberi için birçok sebep bulabiliriz. Tarihte pek çok farklı etnik grubu bünyesinde barındıran eyalet günümüzde de farklı etnik gruplara ev sahipliği yapmaktadır. Dünyada en çok farklı etnik gruba ev sahipliği yapan bölge olduğunu söylememiz de mümkündür. Gezi için sebeplerden bir tanesi bu farklı kültürlere tanıklık etmek olabilir. New York kültürü Avrupa’dan eyalete geç etmiş toplulukların kültürleriyle harmanlanarak oluşmuştur.

new york city

Eyaletin en büyük şehrinin New York City olduğunu söyleyebiliriz. New York City eyaletin nüfusunun yüzde kırkından fazlasını oluşturmaktadır. Dünyanın da en kalabalık şehirleri arasında yer alan New Yor aynı zamanda Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’ne ev sahipliği yapar ve dünyanın ekonomik açıdan en güçlü şehridir. New York gezi rehberi görebileceğiniz birçok doğal ve yapay güzellik vardır.

New York’ta Gezilecek Yerler

Niagara Şelaleleri

Kuzey Amerika’nın en önemli doğal güzellikleri arasında yer alan Niagara Şelaleleri aynı zamanda Kuzey Amerika’nın en büyük şelalesidir. New York gezisi sırasında mutlaka bu doğal güzelliği ziyaret etmelisiniz.

new york gezisi

Finger Lakes

Öncelikle bu göllerin ince uzun yapısı dolayısıyla parmağa benzetildiği için böyle bir ad aldığı efsanesi vardır. New York bölgesinde bulunan diğer bir doğal güzellik Finger Lakes görülmesi gereken yerler arasındadır.

new york gezisi

George Eastman Evi ve Uluslararası Fotoğraf ve Film Müzesi

1949 yılında halka açılan fotoğrafçılığa adanmış dünyanın en eski müzesi ve dünyanın en eski film arşivlerini içerisinde barındıran bu müze mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Dünyada film ve fotoğraf koruma alanında liderlik yapan aynı zamanda da arşivciler eğiten müzeye dünyanın dört bir yanından ilgi gösteriliyor. George Eastman’ın arazisinde yer alan müze 1966 tarihinde Ulusal Tarihi Dönüm Noktası olarak belirlenmiştir. New York gezi rehberi kapsamında görmeniz gereken en önemli noktalardan biri bu müzedir.

new york gezisi

Özgürlük Heykeli

Resmi adıyla dünyayı Aydınlatan Özgürlük New York şehrinde 1886 yılında inşa edildi ve o zamandan bu yana Amerika’nın simgesi olarak biliniyor. Bu heykel, dünyanın en bilinen heykelleri arasında yer alıyor. Bakırdan yapılan heykel, ABD’nin 100. Yılında Fransa tarafından hediye edilmiştir. Bu bilinen heykeli yakından çıplak gözle görmeli ve güzel bir fotoğraf çektirmelisiniz.

new york gezisi

Ellis Adası

Umudun ve gözyaşının adası olarak bilinen bu ada Hudson Nehri kıyısında yer almaktadır. 1892-1954 yılları arasında 12 milyon göçmenin ilk ayak bastığı yer olarak da biliniyor. O zamanlar göçmenler ilk önce bu adaya gelir, kontrolleri yapılır ve geçip geçemeyeceklerine karar verilirmiş. New York gezi rehberi kapsamında bu tarih kokan adaya mutlaka uğramalısınız.

ellis adası

11 Eylül Anıtı

Dünya tarihini kökten değiştiren saldırılardan biri olan 11 Eylül 2001 yılında yaşanan bu saldırı sonrası hayatını kaybetmiş binlerce kişi anısına yapılmış olan bu anıtı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

11 eylül anıtı

Metropolitan Sanat Müzesi

Bu müze, Amerikan’ın en büyük sanat müzesi özelliğine sahiptir. New York’ta bulunan müze, dünyanın dört bir yanından en fazla ziyaretçi akınına uğrayan müzedir. New York gezisi sırasında ziyaret edeceğiniz bu müze sayesinde Orta Çağ sanat ve mimarisi hakkında birçok bilgiye ulaşabilirsiniz

metropolitan sanat müzesi

New York’a Ne Zaman Gidilmelidir?

Nemli karasal iklime sahip olan New York, yaz sıcaklığı 25-30 derece iken kışın -25 dereceleri bulmaktadır. New York için en uygun vaktin yaz ayları olduğunu söyleyebiliriz.

New York Gezisi Yaparken Ne Yenir? Neler Yapılır?

Pizza, New York’ta tatmanız gereken lezzetlerin başında yer alıyor. Bu anlamda Lombardi’s mekânı en çok tercih edilen yerlerden. ABD’nin en tanınan fastfood seçeneklerin hatdog hızlıca karnınızı doyurmak için güzel bir seçenek. Ülkemizde bulunan simit ve açma yiyeceklerinin yerine geçebilecek olan bagel New York gezi rehberi sonlandırılmadan mutlaka tadılması gereken lezzetler arasında. New York usulü cheesecake ise tatlı anlamında deneyimlemeniz gerekenler arasında yer alıyor.

New York, oldukça kalabalık ve hareketli bir şehir. Bu yoğunluk ve hareketten biraz uzaklaşmak isterseniz, Central Park sakinliği ve huzuru bulmak için güzel bir seçim. Park sükunetiyle bütün yorgunluğunuzu alacaktır. Brooklyn Köprüsü, mimarisi ile adeta bir devrim yaratmaktadır. Bu köprüyü mutlaka ziyaret etmeli ve kendiniz için güzel fotoğraflar çekmelisiniz. New York’un en önemli yerlerinden biri de SoHo’dur. Tasarımcı butikleri, lüks mağazaları ve sanat galerileri sayesinde Amerika’nın en sanatsal yerinde keyifle vakit geçirebilirsiniz.

New York’ta Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Şehirde zaman zaman kar fırtınaları ve tropik fırtınalar görülebilmektedir. Eğer New York gezi rehberi için planladığınız zaman kış ayları olursa, derecenin –25lere kadar düşebildiğini unutmayın ve gezinize başlamadan önlemlerinizi alın. Yanınıza oldukça kalın kazaklar, botlar almalısınız. Ayrıca içerisinde pek çok doğal güzellik barındıran bu şehirde kendinizi belli bir zaman belirleyerek doğanın kucağına bırakmayı unutmamalısınız.

  • Buna benzer daha birçok farklı içerik için YouTube kanalımıza da göz atabilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri