AmerikaMiami

Miami Gezi Rehberi: Amerika’nın Göz Bebeğine Gezi

Miami Gezilecek Yerler

Miami Nerededir?

Miami, Atlas Okyanusu’nun kıyısında bulunan bir kıyı şehridir. Tam anlamıyla bir turizm bölgesi olan şehir, Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlıdır. Florida eyaletinin ikinci en büyük şehrinde bulunan Miami Limanı, dünyadaki en aktif ve en büyük yolcu limanı olarak bilinmektedir. Ayrıca burası, Miami gezi rehberi için gezi listenize ekleyebileceğiniz yerlerden biridir.

Tarihten bildiğimiz kadarıyla birçok kentin bir kuruluş hikayesi vardır. Miami’nin de kendine özel bir kuruluş hikayesi bulunmaktadır. Yaklaşık 2000 sene öncesinde ağaçlarla kaplı bir bölge olan şehirde Amerikan yerlileri tropik meyveler ile beslenmekte ve avcılık ile uğraşarak yaşamlarını sürdürmekteymiş. Avrupalıların buraya gelmesi ile bölgede yerleşik hayat tarzı başlamış. Miami gezi rehberi için bu şehrin birçok başkalaşım geçirdiğini fark edeceksinizdir. Çünkü burada tarih boyunca birçok etnik köken yaşamıştır. Örneğin ilk olarak 1513 senesinde İspanyol bir kaşif burayı keşfetmiş fakat ayak basmaları 1550 senesinden sonrasını bulmuştur. Daha sonra buraya birçok Avrupalı göç etmiştir. Zaman içerisinde bölgeye gelen korsanlar ile savaşlar çıkmış ve uzun dönem sürmüştür. 1950-60 yılların arasında Miami’ye çığ gibi bir Küba göçü olmuş ve neredeyse sayıları yarım milyona ulaşmıştır. İlk dönemlerde farkına varılamayan bu güzel şehrin Miami gezisi yaparken göreceğiniz güzellikleri ise yıllar içerisinde ortaya çıkmış ve Miami önemli bir turizm şehri olmuştur.

Miami Gezisi Yaparken Gezilecek Yerler

Unutamayacağınız bir Miami tatili planlıyorsanız, kendinize en az 1 hafta izin vermeniz gerekmekte. Çünkü burada görülecek oldukça fazla yer bulunmaktadır. İşte Miami gezi rehberi için görülecek yerler:

Everglades National Park

Burası ABD’nin en büyük parklarının üçüncüsü olan, 610 bin metrekarenin üzerinde bir alana yayılmış bir ulusal parktır. Gerek görünüşü gerekse içine bulunan aktiviteleri ile burada eğlenceli vakit geçirmek kaçınılmazdır. Büyük bir park olduğundan dolayı buraya geldiğinizde ziyaretçi merkezine gidip bilgi almak vaktinizi daha iyi kullanmanızı sağlayacaktır. Miami gezisi durak noktaları arasında mutlaka yer alması gereken bu yerde ayrıca vahşi yaşamı da izleme şansını bulabilirsiniz.

Miami ve South Beach

Turizmin şehrine gelip buralara uğramadan gitmek tatilinizi yarım yaşamanıza sebep olacaktır. Birbirinden biraz farklı özellikleri bulunan bu iki sahil, her yıl binlerce ziyaretçi ağırlamaktadır. Miami Beach daha sakin bir havaya sahipken South Beach eğlence çanlarını çalmaktadır.

Little Havana

Tarihin bir döneminde buraya Kübalıların adeta akın ettiğini öğrenmiştik. İşte bu bölge, Küba’nın bir çeşit minyatürü görevindedir. Egzotik renkleri ve yapısı ile sokakları dolaşıp birçok fotoğraf çekebilirsiniz. Ayrıca bölgede bulunan Tower Theater’da İspanyol filmleri gösterilmektedir. Bunların yanında Miami gezisi sırasında bu noktayı cumaya bırakırsanız, “Kültürel Cuma” adı verilen etkinliklerde kendinizi sanat sergilerinde bulabilirsiniz.

miami gezisi

Wynwood Walls

Sanata fazlasıyla önem veren şehirde görmeniz gereken noktalardan biri de, sokak sanatçılarının eserlerinden oluşan Wynwood Walls olmalıdır. Burada yılın belli zamanlarında değiştirilen birçok eser bulunmaktadır ve sürekli değiştirilmesi neticesinde her gelişinizde ziyaret edebileceğiniz bir noktadır. Buraya gelip eserler ile fotoğraflar çekerek Miami gezisi için ölümsüz anılar biriktirebilirsiniz.

Coral Gables

Bir nevi mimarinin kenti olan Miami için, burası oldukça önemli bir noktadır. 20. Yüzyılda başlayan Güzel Şehir Hareketi sayesinde kurulan bu yerin içerisinde Lowe Art Museum, Coral Gables Museum, Merrick House ve Belediye Sarayı bulunmaktadır. Buraları gezebilir ve mimari yapıyı inceleyebilir ve alışveriş yapabilirsiniz.

coral gables

Freedom Tower

1925 senesinde yapımı tamamlanan bu bina, uzun yıllar boyunca The Miami News gazetesine ev sahipliği yapmıştır ve günümüzde birçok ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Kule saat 13.00 – 18.00 arasında hizmet vermektedir ve içerisinde Chagall, Picasso gibi ünlü sanatçıların eserleri yer almaktadır.

freedom tower

Miami Gezisi Ne Zaman Yapılır?

Tropikal muson iklimi yaşanan Miami’de kışlar kuru ve ılık geçerken yazları oldukça sıcak ve nemli geçmektedir. Haziran-Ekim aylarında aşırı yağış alan şehirde bu dönemlerde kasırga vb. durumlar yaşanmaktadır. Miami gezisi için en uygun zaman ise yağışın ve sıcaklığın az olduğu Mart-Mayıs aylarıdır.

Miami’de Ne Yenir? Neler Yapılır?

Bunca gezilecek yerin arasında Miami gezi rehberi sizi acıktıracaktır. Bunun için Miami’de gidebileceğiniz birkaç mekan bulunmaktadır.

Steak House tarzı bir yer istiyorsanız, South Beach’teki Red Restaurant doğru bir seçim olacaktır. Burada Ginger Grilled Chicken’ın tadına bakabilirsiniz.

Midtown’da yer alan Sugarcane Raw Bar Grill de seçenekleriniz arasında yer almalıdır. Burada ünlü miami yemeklerinden Ropa Vieja ve birçok et yemeğini deneyebilirsiniz.

Miami’de bir Japon esintisi isterseniz, yolunuzu Makoto’ya çevirmeniz gerekmektedir. Mekan Bal Harbour’da bulunmaktadır.

Bunlar dışında Miami gezisi içinde Vizcaya Museum and Gardens, Children’s Museum, Spanish Monastery’yi gezebilir ve Bayside Marketplace’te alışveriş yapabilirsiniz.

Miami Gezisi Tavsiyeler

Miami gezi rehberi haricinde konaklama konusunda en uygun yerler; South Beach, Downtown ve Coral Gables’tır. Burada bütçenize uygun oteli seçebilirsiniz. Ayrıca buraya gelmişken mutlaka Timsahlar ve Tekne Turu yapmalısınız.

İlginizi çekebilir: San Diego Gezisi: Amerika’nın En Zarif Şehri

Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri