AmerikaWashington

Washington Gezi Rehberi ile Washington Gezilecek Yerler

Washington Gezilecek Yerler - Washington Nerede?

Washington gezi rehberi ile Amerika’nın başkentini tanıyın. Washington gezilecek yerler neresi diyorsanız, işte GeziLinki sizlerle!

Washington Nerede, Nasıl Gidilir?

Washington, ABD’nin başkentidir. Bu sebeple dünyanın her tarafından direkt ulaşılabilen bir konuma sahiptir. Washington’a gitmek için Türkiye’den direkt uçuş yapabileceğiniz seferler bulunuyor. Washington’da üç farklı havaalanı bulunmaktadır. Bunlar Reagan Ulusal Havaalanı, Baltimore-Washington Uluslararası Havalimanı ve Washington Dulles Uluslararası Havaalanı’dır. Her üç havaalanından da taksi veya otobüsle şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Reagen’den ayrıca metro ile de ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Washington’un merkezine ulaştığınızda birçok yere yürüme mesafesinde olduğunuzu söylemeliyiz. Washington seyahatiniz sırasında yürüyerek birçok görülmesi gereken yeri gezebilirsiniz! Washington’a gitmek için yapacağınız planlarda kullanmanız adına sizler için hazırladığımız Washington gezi rehberi ile Washington gezilecek yerler konusunda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Washington Gezilecek Yerler Rehberi

Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti olması nedeniyle diplomasi atmosferinin en yoğun yaşandığı şehirdir. Tüm bunlara rağmen Washington gezisi sırasında zengin koleksiyonlara sahip müzeleri, tiyatroları, galeri merkezleri, dünyaca ünlü markaların en güzel mağazalarını ziyaret edebilirsiniz. Şehir, adeta küreselleşmenin kalbi olmakta ve en gelişmiş şehirler arasında yer almaktadır! Siz de Washington gezi rehberi ile görmeniz gereken yerleri seçebilirsiniz.

Beyaz Saray
Hükümet yönetiminin merkezi olan Beyaz Saray bilinen ünlü bir binadır. Yapımı sekiz yıl süren saray, George Washington tarafından yapılmıştır. Devlet başkanı John Adams ile birlikte ondan sonra gelen tüm başkanlar bu sarayda yaşamaktadır. 200 yıl kadar önce yapılan saray, Washington’un en eski binasıdır. Saray, Georgian mimari tarzı ile yapılmıştır ve yüzeyi beyaza boyanmış kum taşları ile kaplıdır. Ziyaretçilere açık olan bu yer günde yaklaşık 5000 kişiyi ağırlamaktadır. ABD başkanı olarak görev yapmış kişilerden kalmış antika parçaları burada görebilirsiniz.

The National Mall
Şehir merkezinde bulunan The National Mall, Amerika’nın en eski federal parklarından birisidir. Heykeller, geniş yeşil alanlar ve anıtlar bulunan büyük bir parktır. Washington Anıtı ve Capitol Binası arası boyunca dinlenme, piknik ve gezi etkinlikleri için uygundur. The National Mall’da yer alan müzelerde dinozorlarla tanışabilir, Ay’dan getirilmiş taşı görebilir ve dünyaca ünlü heykel ve resim ustalarının eserlerine 30 santimetre mesafeden inceleyebilirsiniz. Eserlerin orijinallerinin müzede yer aldığını da eklemeliyiz. Washington gezilecek yerler rehberi içerisindeki en sembolik alanlardan biridir.

Lincoln Anıtı
Amerika başkanı Abraham Lincoln’un anısına 1922 yılında yapılmıştır. Yapımı 13 yıl sürmüştür ve 36 dor sütunu ile Yunan tapınaklarını çağrıştırmaktadır. Anıtın iç kısmında oturur bir şekilde Lincoln heykeli bulunmaktadır. Buraya akşam saatlerinde gelmenizi tavsiye ederiz. Bu saatlerdeki ışıklandırması ile kendisine hayran bırakacaktır.

Washington’a Yapacağınız Seyahati Buralara Uğramadan Bitirmeyin!

Ulusal Hava ve Uzay Müzesi
National Air and Space Museum (Ulusal Hava ve Uzay Müzesi), uzay bilimleri ve havacılık alanında en kapsamlı müzedir. Müzenin içerisinde bir araştırma merkezi de bulunmaktadır ve burada bilimsel çalışmalar yürütülmektedir. Savaş uçaklarından uzay mekiğine kadar birçok hava ve uzay aracının orijinalini burada görebilirsiniz. Eğer havacılık ve uzay alanına ilgi duyuyorsanız ve Washington’a geldiyseniz buraya mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Ulusal Doğa ve Tarih Müzesi
National Museum of Natural History (Ulusal Doğa ve Tarih Müzesi), yaklaşık 125 milyon hayvan, bitki, fosil, kaya ve hatta meteor örneklerine ev sahipliği yapmaktadır. Burayı gezerken canlı hayatının gelişimine şahit olacaksınız. Müzede bir araştırma merkezi ve bir de Mücevherler ve Madenler Bölümü bulunmaktadır. The Hope Diamond (Umut Elması), bu bölümde yer almaktadır. Kötü bir üne sahip elmasın hikayesini kısaca şu şekilde aktarabiliriz: Sultan II. Abdülhamit’e armağan edilmiş 45.52 karatlık elmas, tüm sahipleri tarafından ekonomik sıkıntılar sebebiyle satılmıştır ve en son bu müzeye getirilmiştir.

Ulusal Sanat Müzesi
National Gallery of Art (Ulusal Sanat Galerisi), dünyadaki en geniş Batı resim ve heykel koleksiyonuna sahiptir. Müze batı ve doğu olmak üzere iki binadan oluşmaktadır. Vincent Van Gogh, Leonardo da Vinci, Botticelli, Vermeer, Claude Monet gibi tanınmış sanatçıların da eserlerinin yer aldığı en iyi sanat koleksiyonu bu müzede bulunmaktadır.

Washington’a Ne Zaman Gidilir?

Washington’da hava sıcaklığı batıdan doğuya doğru değişkenlik göstermektedir. Eyaletin doğusunda karasal iklim görülmektedir. Buradaki dağlık kesimlerde hava sıcaklığı 10 derecenin altına düşebilmektedir. Eyaletin batısında ise okyanus iklimi hakimdir. Bu sebeple yaz ayları oldukça sıcak geçmektedir. Kışın soğuklardan ve yazın aşırı sıcaklardan etkilenmemek için sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde Washington gezisi için oldukça idealdir.

Washington Gezilecek Yerler: Ne Yenir?

Washington, kozmopolit bir şehir olduğundan birçok mutfağa ait lezzetler bulabilirsiniz. Her yıl arasına yenileri eklenen yaklaşık 2000 restoran bulunmaktadır.

Sokaklarda satılan dondurmalar, sosisli sandviç, turta, patates cipsi gibi ucuz atıştırmalıkların yanında Washington bir bürokrasi şehri olduğundan çok çeşitli lüks restoranlardan birçok farklı tatları Washington gezisi sırasında deneyebilirsiniz.

Washington Gezi Rehberi & Tavsiyeler

Şehrin en renkli ve hareketli bölgesi olan Georgetown, Potomac Nehri kıyısında yer almaktadır. Birçok kafe ve restoran, ünlü markalara ait mağazaların yanı sıra tarihi tek katlı binalara da ev sahipliği yapmaktadır. Washington gezisi listenize ekleyebileceğiniz Georgetown’da pandalar dahil olmak üzere yüzlerce sevimli hayvanı National Zoo’ya giderek görebilirsiniz. Ayrıca bu yer de ilginizi çekebilir Houston Gezisi: Amerika’yı Baştan Aşağı Gezmek İsteyenlere

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri