AfrikaAsyaMısır

Kahire Gezilecek Yerler: Her Yanı Tarih Kokan Şehir

Kahire Gezi Rehberi - Kahire Nerede?

Kahire gezilecek yerler rehberi ile dünyanın en tarihi noktalarından bir tanesine yapacağınız ziyareti rahatlıkla planlayabilirsiniz.

Kahire Nerede?

Mısır’ın başkenti olan Kahire, meşhur Nil Nehri’nin de doğusunda yer almaktadır. Şehir tarihiyle ilgili en çok dikkatinizi çekecek şeylerden biri de belki 1300 yıldır Kahire’nin isminin ve konumunun değişmemesi olacaktır. Kahire gezilecek yerler rehberine geçmeden önce şehir hakkında diğer detaylara bakalım. 

Dünyanın en kalabalık 7. yerleşim alanına sahip olan Kahire, yaklaşık 9.000.000 nüfusa sahiptir. Şehir merkezi dışındaki nüfusu da sayacak olursak neredeyse 20 milyona yaklaşan bir nüfusa sahip olan şehir yalnızca Mısır için değil, çevre Arap ülkeleri için de ticaret, ekonomi ve kültürel merkez durumundadır.

kahire gezisi

Birçok farklı uygarlığa ev sahipliği yapmış şehre, Mısır döneminde “Masr” denmekteydi. Başkent olduğundan birçok devlet binası ve kültürel alan da Kahire’de yer almakta. Şehir üzerine kurulu uygarlıkların miraslarını gözlemleyebilir ve ziyaret edebilirsiniz.

Çünkü genellikle, bir önceki devletin yerini alan uygarlık; önceki devletin yapılarını yıkmak yerine yanlarına yenilerini inşa etmiş. Eski Kahire, Heliopolis, Nasr gibi birçok bölgeye ev sahipliği yaptığından, Kahire’de şehir içi ulaşım hakkında bilgi edinmek de işinize yarayacaktır.

En çok tercih edilen toplu taşıma aracı metro olsa da; trenler ve otobüsler de kullanılmaktadır. Ancak Kahire gezisi yapan çoğu insanın en çok taksiyi tercih ettiğini belirtelim. Eğer toplu taşıma kullanmak yerine araç kiralamayı tercih edecekseniz de, araç kiralayabilmeniz için en az 25 yaşını doldurmuş olmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Kahire Gezilecek Yerler Rehberi

Kahire tarihi geçmişiyle ve birçok farklı uygarlıktan miras kalan tarihi mekanlarla turistlerin ilgisini çekiyor. Kahire’de gezerken görmeniz gereken yerlere gelin göz atalım:

Kahire Müzesi
Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın isteğiyle 1835 yılında kurulan ve yaklaşık 12 bin tarihi esere ev sahipliği yapan Kahire Müzesi; çokça ziyaret edilen yerlerden biridir.

tutankamon ölüm maskesi

Gize Piramitleri ile Sfenks
Gize piramitleri, Mısır’da bulunan yaklaşık 100 adet piramit içinde en çok ziyaret edilen piramitlerdendir. Keops, Kefren ve Mikerinos piramitlerinden oluşmaktadır. Gize piramitleri aynı zamanda dünyanın yedi harikasından biridir. MÖ 2000’li yıllara dayanan geçmişi ve Mısır’ın Eski Kralllık döneminin başyapıtlarından sayılan piramitler, Kahire gezilecek yerler listesinde kesinlikle ilk sırada. Şehirden yaklaşık 20 km uzaklaşarak ulaşabileceğiniz bir konumda. Sfenks ise yaklaşık 74 m uzunluğunda olan ve dünyanın en büyük heykeli olarak kabul edilen bir yapı. Piramitleri koruması amacıyla inşa edildiği düşünülen bu yapı da Gize piramitlerinin bulunduğu yerde.

keops-kefren-mikerinos-büyük gize sfenksi

Eski Kahire
Kahire’nin geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını ve o medeniyetlerin izlerinin şehirdeki yapılarla gözlenebileceğini söylemiştik. Eski Kahire’de, sinagog, kilise, camii gibi pek çok dini yapıya ve farklı birçok kültüre ait tarihi yapıya ev sahipliği yapan bir alan. Neredeyse 15.000 adet tarihi eseri barındıran Kıpti Müzesi ya da Bizans, Osmanlı gibi pek çok kültürün izlerini taşıyan yapıları ziyaret edebilmeniz mümkün.

kahire gezisi

Han El Halili Çarşısı
Kahire gezilecek yerler
rehberi içerisinde alışveriş yapılabilecek ve yerel halkın kültürünü, yaşayışını yerinde görebilmek adına ziyaret edilebilecek bir diğer nokta da bu çarşı. Dar koridorları ve kalabalıklığıyla ünlü çarşı, neredeyse 600 yıllık bir mahallede bulunuyor. Buradan pek çok hediyelik eşya ya da Mısır kültürünü yansıtan ürünler satın alabilirsiniz.

kahire gezisi

El-Azhar Parkı
Dünyadaki en büyük kamusal alanlardan biri olan park, yaklaşık 30 milyon dolara inşa edilmiştir. Azhar Müzesi de parkın içinde bulunmaktadır. Park, Mısır kültürünü yansıtan pek çok ögeyle ve pek çok yeşil alanla donatılmıştır.

kahire gezisi

Kahire Gezisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Bir Kahire gezisi planlıyor ve ne zaman gideceğinize karar veremiyorsanız, özellikle Ağustos ayında ziyaret etmemeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Mart-Nisan ya da Eylül-Ekim aylarında planlayacağınız bir gezi, bunaltıcı sıcaklarda gezmenize sebep olmayacaktır.

Ancak Ağustos ayında Kahire Müzik Festivali’nin yapıldığını da belirtelim. Festivalleri takip ediyorsanız Aralık ayında da Kahire Film Festivali’nin başladığını ve kış aylarında sıcaklıkların ortalama 10 derece olduğunu söyleyelim.

Kahire’de Ne Yenir?

Kahire’de gezerken buranın en ünlü yemeklerinden Koshary’yi deneyebilirsiniz. Pilav, nohut, makarna, soğan gibi malzemelerle yapılan yemek şehirde oldukça ünlü. Fava fasulyesinden yapılan Ful Mudamas da birçok restoranda deneyimleyebileceğiniz bir yemek.

Kahire’de genellikle özel günlerde sunulan; iç pilavlı kızartılmış tavuk Hamam Mahshi de deneyebileceğiniz yemekler arasında. Mahshi, burada dolma anlamına geliyor. Genellikle patlıcanla ya da kabakla yapılan mahshi de ziyaretçilerin beğendiği yemeklerden biri.

İlginizi çekebilir: Göbeklitepe Gezisi 12.000 Yıl Öncesine Aralanan Kapı

Falafel, Orta Doğu kültüründe oldukça sevilen ve bilinen bir yemek. Kahire’de de falafel yiyebileceğiniz birçok mekan mevcut. Shawarma olarak bilinen ve tavuk, et ya da hindili yapılan dürümler ise oldukça meşhur yemeklerden.

Molokhia ise; Kıbrıs kültüründe de yeri olan ve “Molehiya” adıyla bilinen, yanında genellikle pilav ve turşuyla servis edilen bir yemek. Bizdeki kebaba benzeyen kabab ve pideyi andıran Hawawshy’ı da deneyebilirsiniz. İçeceklerden de Karakadey çayının meşhur olduğunu hatırlatalım.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri