AfrikaMozambik

Maputo Gezi Rehberi ile Maputo’da Kısa Bir Tatil

Maputo Gezilecek Yerler

Hint Okyanusu’nun İncisi unvanını taşıyan Maputo’ya gitmek için yapacağınız planlarda Maputo gezilecek yerler rehberini kullanabilirsiniz!

Maputo Hakkında

Maputo, Afrika’nın güneydoğusunda bulunan Mozambik’in başkenti ve en büyük şehridir. Bir liman kenti olan Maputo, ülkenin ekonomik anlamda canlılığının en fazla olduğu yeridir. Maputo’nun bir diğer adı ise Akasyalar Şehri’dir çünkü kentin dört bir yanını; yollarının kenarlarını, yeşil alanlarını ve daha fazlasını akasya ağaçları süslemektedir. Hint Okyanusu’na kıyısı olduğu için ve liman ticaretinde önemli bir yerde durduğu için ise bazıları da Maputo’ya Hint Okyanusu’nun İncisi adını takmıştır. Hint Okyanusu’nun İncisi, Maputo; pamuk, şeker, kromit, ahşap gibi maddeleri ihraç etmektedir.

Afrika’nın tarihi kaderinden etkilenmiş olan Maputo, Portekizlilerin sömürgesi halindeydi. 400 yıldır süren sömürge faaliyetlerinde 1961 yılında Angola’da ayaklanmalar başladı. 1964 yılında çıkan çatışmalardan Mozambik’te etkilendi ve bağımsızlık hareketleri hız kazandı. Zaten II. Dünya Savaşı sonrası sömürgecilik hareketleri iyice sekteye uğramıştı. Tüm bu karmaşanın sonucunda Portekiz’deki yönetim Karanfil Devrimi sonucu darbeyle bitirildi ve 25 Haziran 1975’te Mozambik bağımsızlığını elde etti.

maputo

Mozambik’te Bantu etnik grubu çoğunluğu oluşturmaktadır. Bantu etnik grubu da kollara ayrılmaktadır. Bantuların yanında, çoğunluğu Portekizlilerin oluşturduğu bir kesim de yaşamaktadır. Hintler, Çinliler ve Avrupalılar da Mozambik’in nüfusunu oluşturan gruplardan bazılarıdır. Maputo gezisi ile Mozambik içindeki kültürleri de tanıyabilirsiniz!

Mozambik’in başkenti Maputo’yu gezmek isterseniz Maputo gezilecek yerler rehberi ile planlarınızı yapabilirsiniz.

Maputo’ya Ulaşım

Maputo gezisi yapmayı düşünüyorsanız Maputo Uluslararası Havalimanı varışlı uçak bileti almalısınız. Ülkemiz içerisinden Maputo’ya doğrudan uçuş bulunmamaktadır. Ancak Antalya’dan ve İstanbul’dan birer aktarmayla Mozambik’in başkenti Maputo’ya ulaşabilirsiniz. Bu şehirler dışında Adana, Ankara, İzmir şehirlerinden Maputo’ya uçuş mümkün ancak birden fazla aktarma yapmanız gerekecektir.

Maputo’ya seyahat etmek istiyorsanız giriş vizesi almanız gerekiyor. Mozambik’e gidiş için Büyükelçiliklerden ya da havalimanından vize alabilirsiniz.

Maputo Gezilecek Yerler

400 yıllık sömürge sürecinde birçok eser kazanmış olan Maputo’da aslında hâkim mimari özellikler Portekizlilere ait olanlar değil. Stalin dönemi Rusya’sının bina özelliklerinin hâkim olduğu şehri tekdüzelikten kurtaran ise Avrupa mimarisi. Maputo gezisi sırasında gezeceğiniz yerler:

Samora Machel Heykeli

Praça da Independência’da yani Bağımsızlık Meydanı’nda bulunan heykel Maputo gezilecek yerler rehberi içerisinde görmeniz gereken noktalardan bir tanesidir. Samora Machel, Mozambik’in 1975-1986 yılları arasında görev yapmış ilk cumhurbaşkanıdır. Bir uçak kazasında yaşamını yitiren Machel’in anısına Maputo içerisindeki Bağımsızlık Meydanı’na heykeli dikilmiştir.

Machel’in heykeli, 9 metre uzunluğunda ve 4.8 ton ağırlığındadır. Geziniz sırasında meydanda gezerken heykele göz atabilirsiniz.

maputo gezisi

Cathedral of Our Lady of the Immaculate Conception

Yine Bağımsızlık Meydanı içerisinde olan bir kilisedir. Katolik kilisesidir. 1936 yılında yapımına başlanan kilise, 1944 yılında bitirilmiştir. Kilise, daha önce demiryolu mühendisi olan Marcial Simões de Freitas e Costa tarafından tasarlanmıştır. Zamanın Avrupa mimarisinin özelliklerini taşıyan katedrali, Maputo gezisi yaparken Bağımsızlık Meydanı’nda görebilirsiniz.

maputo gezi rehberi

Doğal Tarih Müzesi

Maputo’yu geziyorsanız en ilgi çekici yerlerden bir tanesi de Doğal Tarih Müzesi’dir. Müze içerisinde taksidermi örnekleri, interaktif bilgisayar terminalleri ve çok büyük olmasa da bir etnografya sergisi vardır. En özel koleksiyon ürünü ise müze içerisindeki fil fetüsleridir. Doğal tarih müzesi Maputo gezilecek yerler rehberi içerisine girmeyi hak eden önemli bir noktadır.

maputo gezisi

Ulusal Sanat Müzesi

Malangatana’nın evi ve atölyesi olarak da görebileceğiniz sanat müzesi, Maputo gezilecek yerler rehberi içerisindeki dünyaca ünlü Mozambikli sanatçı Malangatana’nın eserlerinin sergilendiği yerdir. Bu bina önceleri Malangatana’ya aitken sonradan müzeye dönüştürülmüştür.

Maputo ziyaretiniz esnasında Ulusal Sanat Müzesi’ne uğrarsanız burada yalnızca Malangatana’nın eserlerini değil, sonradan eklenmiş eserleri de göreceksiniz. Bu eserler, Mozambik’in sanat kültürünü tanımanıza yardımcı olacak. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesi.

maputo gezisi

Devrim Müzesi

Gezebileceğiniz ve tarihe tanıklık edebileceğiniz bir başka yerse Devrim Müzesi. Mozambik, bağımsızlığını kazanmadan önce 400 yıllık bir Portekiz sömürgesiydi. Sömürge dönemleri ve bağımsızlık sürecini tam anlamıyla görebileceğiniz eserlerin sergilendiği Devrim Müzesi, Maputo’da görmeniz gereken yerlerden.

devrim müzesi

Casa do Ferro

Dünyaca ünlü Eyfel kulesinin mimarı Gustave Eiffel’in bir eseri de Maputo’da bulunuyor. Metalik dış görünüşü sebebiyle Demir Ev veya Çelik Ev olarak da bilinmektedir. Eiffel tarafından tasarlanan ev, önceleri vali evi olarak tasarlansa da Maputo’nun tropikal iklimi sebebiyle burada yaşamak zorlaştığından sonradan müzeye çevrilmiştir.

maputo gezi rehberi

Maputo’ya Gitmek İsteyenler İçin Detaylar

Maputo’da gezebileceğiniz başka alanlar da bulunmaktadır. Gezebileceğiniz başka yerler: Tren İstasyonu, Miramar Beach, Eski Portekiz Limanı, Belediye Binası.

Maputo’da ne yenir ne içilir diye düşünüyorsanız Mozambik genelinde, sömürge dönemi etkileri mutfaklarına da işlemiş durumda. Portekiz mutfağından çokça etkilenmiş Mozambik içerisinde aynı zamanda okyanus kıyısında olduğu için bolca deniz ürünü tadabilirsiniz. Pirinç en çok kullanılan ürünlerden biri. Pirinç üzerine et, deniz ürünleri tarzında yemekler yemeniz mümkündür.

Maputo gezilecek yerler yazımızın sonuna gelirken Maputo’ya ne zaman gitmeniz gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Maputo içinde tropik savan iklimi hakimdir. Kasım ve Mart ayları arası yağışlar olsa da genel anlamda kurak bir iklime sahiptir. En sıcak ay Ocak ayı, en soğuk ay ise Temmuz’dur. Ancak en soğuk ayda bile sıcaklık ortalama 19 derecedir. 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri