AfrikaMadagaskarYurtdışı Gezilerimiz

Madagaskar Gezi Rehberi – Madagaskar’a Dair Her Şey

Madagaskar Gezilecek Yerler

Marco Polo’nun anılarından ünlü animasyonlara kadar birçok yerde adı duyulan ülke Madagaskar gezi rehberi ile tanıyabilirsiniz.

Madagaskar Gezi Rehberi

Madagaskar’ın resmî adı Madagaskar Cumhuriyeti olarak bilinir. Afrika kıtasının doğusunda ve Hint Okyanusu’nun batısındadır. Dünyanın en büyük dördüncü adasıdır. Ülkenin başkenti Antananarivo’dur. Ada ülkesi olmasından dolayı Madagaskar’ın bir sınır komşusu yoktur ancak en yakın kara ülkesi Mozambik’tir. Madagaskar’ı anakaradan ayıran ise Mozambik Kanalı’dır.

Ada, adını Marco Polo’nun anılarından almıştır. Marco Polo (1254-1324), ünlü kâşif ve tüccar olan Niccolo Polo’nun oğludur ve gezgindir. İtalyan gezgin, anılarında Madagaskar’ı Somali’deki Mogadişu şehrinin isminin farklı bir varyasyonu olan Madageiscar olarak tanımlamıştır.

madagaskar gezisi

Zamanla Avrupa’da bu kullanıma alışılmış ve adanın adı Madagaskar olarak kalmıştır. 1500 yılında Portekizli kâşif Diogo Dias, Madagaskar’a ayak basan ilk Avrupalı olmuştur. Dias, adanın adını São Lourenço olarak değiştirdiğini söylese de Marco Polo’nun koyduğu isim daha çok benimsenmiştir.

Madagaskar gezi rehberi ile Madagaskar gezisi düşüncenizi en ince detaylarına kadar planlayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Madagaskar’a Ulaşım

Madagaskar’a ulaşmak için aktarmasız uçuş yapamazsınız. Türkiye’den aktarmasız uçuş olmasa da Paris, Dubai, Johannesburg gibi yerlerden aktarma yaparak başkente ulaşım mümkündür.

Ülkede bulunan Ivato Havalimanı’ndan başkent şehir merkezine ulaşmak ise kolay. Aradaki mesafe 12 kilometre.

Madagaskar’a gitmek için vize almalısınız. Madagaskar vizeleri, duruma göre 30, 60 veya 90 gün sürelerde veriliyor ancak daha fazla kalmak için yenileme yapmanız gerekebilir.

Madagaskar Gezilecek Yerler

Madagaskar doğası ve beşerî yapıları ile dünyada görülmeye değen başlıca alanlardan biridir. Afrika kıtasının en güzel ülkelerinden biri sayılır. Madagaskar gezi rehberi, sizlere Madagaskar’ın görülmeye değer yerlerini gösteriyor.

Nosy Be Adası

Madagaskar gezinizin ilk durağı Nosy Be, Madagaskar’ın kuzeybatı sahilleri kısmında bulunan en önemli turistik noktalarından bir tanesidir. Nosy Be, güzelliği yanında ülkenin ekonomik kaynaklarını da besleyen alan. Ylang-Ylang ağaçlarının yağları, Madagaskar ekonomisini besliyor ve bu ağaçlar Nosy Be üzerinde bulunuyor.

Bunun yanında Madagaskar ekosisteminde büyük yer tutan adada, dünyanın en küçük kurbağa ve bukalemunlarını da görebilirsiniz. Dünyanın en büyük doğal alanlarını içinde barındıran Nosy Be, balinaların geçiş yolu üzerindedir ve burada şahane görüntüleri görebilirsiniz.

Tertemiz ve turkuaz sularıyla sahilleriyle doğal yaşamın kalbinin attığı yerlerden biri olan Nosy Be, Madagaskar gezilecek yerler rehberi için kilit noktalardan bir tanesi.

madagaskar gezi rehberi

Tsingy de Bemaraha Milli Parkı

İnanılmaz bir yer olan Bemaraha Milli Parkı, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde dünyanın en zor ulaşılan yerlerinden biri olarak geçiyor. Melaky bölgesinde yer alan park, sivri kireç taşlarından oluşan görüntüsüyle görenleri hayrete düşürüyor.

Çevrede birçok çıkıntı ve çukur bulunuyor. Parkın adındaki ‘tsingy’ kelimesi, yürünemeyecek yer anlamını taşıyor. 1990 yılına kadar sivri tepelere ulaşım mümkün değildi. Daha sonra Fransız kâşif Jean-Claude Dobrilla, Antsika Derneği’ni kurdu.

Bu dernek doğal kaynakları korumak ve kazandırmak amacıyla kurulmuştu. Dernek sayesinde tırmanışlar için restorasyonlar ve değişimler yapıldı. Artık ne kadar korkunç görünse de sivri tepelere çıkmak eskisinden daha güvenli.

madagaskar gezi rehberi

Baobab Yolu

800 yıllık Baobab ağaçları ile çevrili alan, Madagaskar için sembolik önem taşıyor. Muhteşem bir manzaraya sahip olmasının yanında Baobab ağaçları, Madagaskar denilince akla ilk gelen görüntülerden bir tanesi.

madagaskar gezi rehberi

Ambohimanga Kraliyet Tepesi

Madagaskar içindeki en otantik ve kutsal bölgeye hoş geldiniz! Kraliyet Tepesi, 500 yıl boyunca Madagaskar’ın yöneticilerine ve aristokratlarına ev sahipliği yapmış bir alan ve ülkenin en kutsal noktası sayılıyor.

Sarayın, bölgenin en ilginç özelliği ise yapı etrafını çevreleyen sur benzeri duvarın limon ve yumurta akıyla yapılan bir çimento ile inşa edilmesi.

madagaskar gezi rehberi

Ifaty

Ifaty, bir balıkçı bölgesi. Doğal güzellik bakımından Madagaskar’ın diğer noktalarını aratmayacak bir yer. Onu özel kılan ise aktiviteli bir tatil arayışı içindeyseniz mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yer olması.

Dalış alanları içinde açık ara en iyilerinden biri olduğunu söylemeliyiz.

madagaskar gezi rehberi

Antsiranana

Madagaskar’ın kuzey ucunda yer alan bir şehir olarak karşımıza çıkan Antsiranana, Diego Suarez adı ile de biliniyor. Ülkenin üçüncü en büyük limanıdır.

1975 yılında Diego Suarez isimli Portekizli kâşif tarafından keşfedilmiştir ve onun anısına ismi Diego Suarez olarak anılmaktadır. Denize girebileceğiniz noktaları ve konaklama için uygun yerleriyle Antsiranana sizleri bekliyor.

madagaskar gezisi

Tamatave

Köpek balıklarının yüzdüğü noktalardan biri olsa da ülkenin tek doğal limanı olmasıyla ve manzarasıyla dikkat çeken Tamatave, Madagaskar gezisi sırasında görülmesi gereken noktalardan bir tanesidir.

Ülkenin doğu bölümünde yer alıyor ve bembeyaz kumları, muhteşem denizi ile sizleri bekliyor. Tamatave, sizlere şahane bir manzara sunacak!

madagaskar gezisi

Madagaskar’a Gitmek İsteyenlere Küçük Detaylar

Madagaskar’da başlıca gezebileceğiniz yerlerin yanında birçok doğal alan ve park bulunmaktadır. Bunlardan en çok ziyaret edileni ise Lemur’s Park’tır. Oldukça ilgi çekici hayvanlar olan lemurları yakından tanımak için buraya da uğrayabilirsiniz. Bunun yanında Madagaskar’da birçok şehir içerisinde ilgi çekici müzeler de bulunur.

Madagaskar’a gitmek için doğru zamanın hangisi olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Madagaskar’da mevsim kavramı sıcak ve soğuk olarak ikiye ayrılmaktadır. Ülkenin iç kesimlerinde kurak bir iklim görülürken sahil kesiminde ise tropikal iklim görülür. Madagaskar’da fırtınalar olabilmektedir. Bu sebeple fırtınaların bitip mevsimsel geçişin başladığı Nisan-Mayıs ayları arası seyahat etmek daha iyi olacaktır.

Doğası bonkör olsa da Madagaskar ülke olarak çok da zengin değil. Zamanında Fransız sömürgesi olmuş bir ülke olduğu için Fransız mutfağından çokça etkilenmişlerdir. Izgara et, pirinç lapası, muz, deniz mahsülleri çok tükettikleri yiyeceklerden. Aç kalmazsınız ancak zeytin, peynir gibi oldukça fazla tükettiğimiz yiyecekleri bulamayabilirsiniz. Bunun yerine kendi ellerinde olan tropikal meyveler, deniz mahsülleri gibi ürünlerle Fransız mutfağını karıştırıyorlar. Madagaskar gezi rehberi ile planlarınızı yapın ve geziniz başlasın…

Buna benzer daha birçok gezi ve aktivite içerikleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri