AsyaSuudi Arabistan

Cidde Gezi Rehberi: Kızıldeniz Kıyılarındaki Liman Kenti

Cidde Gezilecek Yerler

Cidde gezi rehberi ile bölgeyi yakından tanıma fırsatı elde edebilirsiniz. Bu sayede profesyonel bir rota oluşturabilirsiniz.

Cidde Gezi Rehberi Hakkında

Yurt dışı gezisi rotasını Cidde’ye çeviren gezi severler için Cidde hakkında merak edilen ve bilinmesi gerekenleri bir araya topladığımız Cidde gezi rehberi okumadan yola çıkmamanızı tavsiye ederiz. Tarihi ve dini dokusu ve konumu ile Cidde; diplomatik, ekonomik ve turistik değeri yüksek kentler arasında yer alır. Bulunduğu coğrafyanın getirisi olan dokuyu yerli ve yabancı turistlerle cömertçe paylaşan Cidde, Suudi Arabistan’ın en büyük ikinci kentidir.

Arabistan yarım adasının batısında yer alan Cidde kenti, Kızıldeniz’e sahili olan önemli bir liman kentidir. İslamiyet öncesinde de varlığını sürdürmüş olan kentin günümüzde inanç turizmi açısından önemi komşu olduğu Mekke ve Medine şehirlerinden ileri gelir.

Cidde Hakkında

Yurt dışında gezilecek yerler listesinde yer alacak kadim kentlerin arasında Arap yarımadasının Riyad’tan sonra gelen Cidde kenti yer alır. Kızıldeniz kıyısında aktif bir ekonomik faaliyeti olan Cidde, tarihte de önemi liman kentleri arasında varlık göstermiştir. Arapça dilinin konuşulduğu, çöl iklim ve bitki örtüsünün hâkim olduğu kentine dair dini anlatılar ve tarihi mekânlar ziyaretçilerin ilgisi canlı tutan özellikleri arasındadır.

Cidde, tatil planı yapıp plajların keyfini çıkarmak, antik kent ve tarihi bina gezileri, inanç turizmine hizmet eden mekânları ziyaret etmek gibi yurt dışı tatil yerleri programında aradığınız her şeyi bulabileceğiniz popüler lokasyonlardan biridir.

Cidde Gezi Rehberi

Cidde gezi rehberi, kentin başlıca ziyaret noktalarını sizler için belirledi. Liman kenti olmanın getirisi ile kıyı boyu yapılacak yürüyüşün en popüler alanı Cornısh bir yani ile denizin diğer yanı ile kentin ortak havasının solunabileceği bir güzergâh. Kent merkezi içerinde Kral Fahd anısına yaptırılan fıskiye, özel ışıklandırması ve 300 metreyi aşan su yüksekliği ile dünyada yapılan su şovları arasında öncelikli yere sahiptir. Kentin görülmesi gereken binalarından bazıları tarihi dokusu bazıları ise Cidde’nin modern mimarisi yansıması olarak turistlerin ziyaret alanları arasındadır.

cidde gezi rehberi

Ulusal Ticaret Bankası ve Cidde Belediye Kulesi bu binalar arasında bulunur. Kentin en lüks alış veriş yeri olan Tahliya Caddesi ki ağırlıklı yöresel ve tarihi hediyelik eşyalar için tercih edilir. Souq al-Alawi’de daha modern alış veriş yapmak isteyenlerin tercihidir. Balık pazarı, Cidde kulesi, içerisinde birçok sosyal turistik faaliyetin bulunduğu Durrat Al Arouse bölgesi, mercan taşlardan yapılı evlerle doludur. Bunun büyüsüne kapılacağınız Al Balad bölgesi, görmeden gitmemeniz gereken Cidde değerleridir. Ayrıca ortaçağ kalıntılarının yer aldığı Antik Kent ve Hz Muhammed (s.a.v)’in doğduğu yer olarak inanılan yere kurulu Mekke Kapısı tarihi noktalardandır. Kentte müze olarak ilk akla gelen Abdul Rauf Khalil Müzesi, İslam kültür varlıklarının korunduğu önemli bir merkezdir.

Cidde Gezisi Ne Zaman Yapılmalı?

Bölge çöl ikliminin etkisi altındadır. Kızıldeniz’in ferahlatıcı deniz ve güneşin tadını çıkartabileceğiniz plajları için yaz aylarında 40 dereceyi aşa hava koşulları uygun gibi gözükse de şehrin genel dokusunu doyasıya almak adına yapılacak turistik ziyaret için 20-25 derece sıcaklık değeri bulunan kış ayları daha uygun olacaktır.

Cidde’de Ne Yenilir? Neler Yapılır?

Arap yarımadasının yemek kültüründe baharat ve et yemeklerinin ağırlıklı olduğu mutfağında Nejdi Kabsa en ünlü yemeklerinden biridir. Yemeni mandi, saleeg, falafel, musahab Cidde mutfağında tadılması gereken diğer lezzetlerden olup içecek olarak kahve ön plandadır. Cidde gezi rehberi dâhilinde alış veriş yapmak özellikle hediye olarak tercih edilen hurma ve inci olmak üzere birçok yöresel ürün ve modern seçeneklere sahip olan çarşı ve caddelerle mümkündür.

cidde gezi rehberi

Kentte yapılan Süs Güvercin Festivali (aralık ayında), El Beled Festivali (ocak ayında) ve Cidde Yaz Festivali (temmuz ayında) oldukça popüler olup ayrıca dini festivallerle de tüm yıl boyunca hareketli bir akış vardır. Müze ve cami gezileri, alış veriş gibi etkinlikler dışında alternatif arayanların hoşnut kalacağı Al Shallal Tema Park ve içerisinde ki amazon park görülmeye değer mekânlardan. 16 binlik kitap koleksiyonuna sahip olan kütüphanesi ile Nasseef Evi görülmeden gidilmemesi gereken yerler arasındadır.

Cidde Gezisi Dikkat Edilecekler

Cidde ne kadar gezilmeye değer bir yer olsa da gezi tarihi dikkatle seçilmelidir. Yaz aylarının bunaltıcı etkisinden kaçınmak için seyahat planlamasının kışa aylarda yapılması, yazın gidilecekse şehir gezisinin akşam saatlerine bırakılması daha uygun olacaktır.

cidde gezi rehberi

Ayrıca Cidde, hacı adaylarının güzergâhı üzerinde olmasından kaynaklı tüm yıla yayılan bir kalabalığın etkisi altındadır. Yurt dışı tatilleri planlamasında gezi tarihleri, hem iklim şartlarına hem de tercih edilen yerin canlı olduğu dönemlere denk getirilmesi verimi daha da arttıracaktır. Kent içerindeki ulaşım ağırlıklı olarak taksi ya da araç kiralama şeklinde yapılır.

Cidde Gezi Rehberi Ekstralar

İlginizi çekebilir: Petra Gezisi: Ürdün’ün Kızıl Şehri’ne Yolculuk

Kadim bir liman kenti olan Cidde’nin birçok görülesi, UNESCO mirası listesinde yer alan yeri, lezzetleri, festivalleri, keyifli alış veriş adresleri, tematik parkları ve sosyal içerikli tesisleri bir yana Mekke, Medine ve Tebük komşu kentlerini de görmeden Cidde gezi rehberi tamamlanmış sayılmaz. Tarihi, dini yapıyı ve çağdaşlığı harmanlamış güzel bir kent olan Cidde, komşu kentlere geçiş açısından ideal bir lokasyonda yer alır.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri