AsyaTaylandYurtdışı Gezilerimiz

Pattaya Gezilecek Yerler: Tayland’ın Çılgın Durağı

Pattaya Gezi Rehberi

Bir yandan deniz ve güneşle yazın tadını çıkarmak, diğer yandan tarihi ve kültürel açıdan zenginleşmek ister misiniz? İşte Pattaya gezilecek yerler ve detayları!

Pattaya Nerede?

Pattaya, Tayland bölgesinin doğu körfezinde yer alan, zaman içerisinde geliştirilen ve modern hale getirilen plajları ile her yıl milyonlarca turisti ağırlayan bir sahil kıyı şehridir. Pattaya gezilecek yerler keşfi için tek sebep elbette yalnızca güzel plajlar değildir. Şehrin içinde de görülebilecek pek çok güzel yapı bulunmaktadır.

pattaya

Şehrin önceki dönemlerdeki adı, “Thap Phraya” olarak bilinmektedir. Bir şehir olma özelliği ise yapılan Vietnam Savaşı’ndan kaynaklanmaktadır. Çatışmaya katılan Amerikalı askerler buraya bir dinlenme alanı inşa etmiş ve zaman içerisinde Pattaya’nın bir kente dönüşmesinin ilk adımını atmışlardır. Tarih olarak 1959 yılına dayanan dinlenme alanı bungalovun inşa edilmesi günümüzde dünyanın en çok tercih edilen tatil merkezlerinden biri olan Pattaya’nın temelinin atılmasını sağlamıştır.

Pattaya’da Gezilecek Yerler

Prasat Satchatham

Hakikat Tapınağı olarak bilinen yapının temelleri 1981 yılında atılmıştır. Binanın mimarisinde Çin, Kimer, Tay ve Hint kültürünün dini motifleri kullanılmıştır. Pattaya gezilecek yerler arasında mutlaka görmeniz gereken yapının inşasında kullanılan tik ağacı, ana bölümlerin yapımında hiç çivi kullanılmadan yapılmıştır ve doğal bir görünüme sahiptir. Bu tapınağı günün 08.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

pattaya gezisi

Art in Paradise Pattaya

Pattaya gezilecek yerler keşfi yaparken ilginç deneyimlerde bulunmak için burası listenizde mutlaka yer almalıdır. Bu sanat müzesinde 140 civarında 3 boyutlu tablolar bulunmaktadır ve bazı ünlü sanatçıların eserlerinin yorumlanmış hallerini görmeniz de mümkündür. Bu müzeyi 09.00-21.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

art in paradise pattaya

Ripley’ Believe It or Not

İlginç deneyimlere devam etmek isterseniz, sıradaki durağınız kesinlikle burası olmalıdır. Royal Garden Plaza’nın 3. Katında bulunan tematik müze, 300’ü aşkın koleksiyonu bünyesinde barındırmaktadır. Örneğin burada, kibrit çöpleri ile yapılmış Titanik minyatür çalışması gibi özenle yapılmış eserleri görmeniz mümkündür. Müze saat 11.00-23.00 arasında hizmet vermektedir. Ayrıca burada The Infinity Maze gibi aksiyonlu etkinliklere de katılabilirsiniz.

pattaya gezisi

Underwater World Pattaya

Bir sahil şehri olan Pattaya’da zengin bir su altı yaşamı bulunmaktadır. Bu su altı canlılarını görebilmek için plajlardaki dalış imkanını kullanabilirsiniz fakat sık görülmeyen türleri incelemek için Underwater World’ü Pattaya gezilecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gerekmektedir. Su Altı Dünyası günün 09.00-18.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

pattaya gezisi

Buddha Hill

Pattaya için manevi açıdan fazlasıyla önemli olan bu yapı, ihtişamlı görünümü ile turistlerin ilgisini çekmekte ve her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Bu dev Buda heykeli, yaklaşık 109 metre uzunluğunda ve 70 metre genişliğindedir. Burayı 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz fakat bölgede aktif şekilde çalışan tapınaklar bulunduğundan kıyafetleriniz ve hareketlerinize dikkat etmeli ve keşişleri rahatsız etmemelisiniz.

buda tepesi

Anek Kusala Sala

Bu defa da Çin mimarisinde inşa edilmiş bir tapınağı görmeye ne dersiniz? O halde rotanızı 1987 senesinde yaptırılmış olan, Pattaya merkezden ortalama 16 km uzaklıkta bulunan bu yapıya çevirmeniz gerekmektedir. Pattaya gezilecek yerler durak noktalarından biri olan bu tapınakta 300 parçadan oluşan bir koleksiyon sergilenmektedir ve tapınak 08.00-17.00 saatleri arasında açıktır.

anek kusala sala

Pattaya Gezisi Ne Zaman Yapılır?

Pattaya gezilecek yerler düzenlemek gibi bir planınız varsa, sizin için en uygun zaman dilimi Kasım-Şubat ayları arası olacaktır. Bu aylarda bölgeye çok az yağmur düşmekte ve sıcaklıklar ortalama seviyede olmaktadır.

Pattaya Gezisi Yaparken Ne Yenir? Ne yapılır?

Pattaya’da gezilecek birçok yer ve yapılacak pek çok aktivite bulunmaktadır. Tüm bunları yaparken elbette midenizde açlık çanları çalacaktır. Bunun için gidip mola verebileceğiniz birkaç mekan:

Sizzler Pattaya, bu mekan Pattaya’da birkaç şubesi olan bir mekandır ve içerisinde açık büfe şeklinde et yemekleri, salatalar bulunmaktadır. Ayrıca balık ve tavuk için de seçenekler vardır. Fiyat bakımından Pattaya’nın ortlamasına uygun fiyatları bulunan mekanda yemek ve tatlı tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

The Bistro, Pattaya gezisi sırasında denemeniz gereken özel tropik meyvelerden, rambutan ve ejderha meyvesinden yapılan tatlıları tüketebilir ayrıca farklı türde birçok yiyeceği deneyebilirsiniz.

Bunların dışında Pattaya sokak kültüründe oldukça meşhur olan erişteli yemekler ve yine eriştenin dahil olduğu çorba çeşitlerini de deneyebilirsiniz. Yerel halk tarafından sıklıkla tüketilen bu yemekler oldukça lezzetlidir.

Ayrıca Pattaya gezisi sırasında yapılacak listenizde bulunması gerekenlerden bazıları da;

-Khao Pattaya Viewpoint’te kentin manzarasını izlemek,

Sriracha Tiger Zoo’da timsahlar, benekli geyikler ve kaplanlarla vakit geçirmek,
Elephant Village’ta fillerin üzerinde tur yapmak,
Tiffany’s Cabaret show’da yerel kültüre dair gösteriler izlemek,
Jomtien Plajı’nda denizin ve güneşin tadını çıkarmak,
Pattaya Floating Market’tan yöresel ürünlere göz gezdirmek yer almaktadır.

Pattaya Gezisi Tavsiyeler

Pattaya’ya gittiğinizde iletişim kurma konusunda zorlanabilirsiniz çünkü Taylandlıların İngilizcesini anlamak zordur. Bunun için mobil cihazınızda Pattaya gezilecek yerler boyunca translete uygulamasını bulundurarak rahat iletişim kurabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek bir diğer gezi fikri: Doha Gezisi Nasıl Olmalı? İşte Detaylarıyla Doha Gezi Rehberi!

Konaklama konusunda stres yapmayın, Pattaya’da birçok otel ve hostel bulunmaktadır, ayrıca bütçenize uygun konaklama yerini ortalama 100-1500 TL arasında fiyatlara bulabilirsiniz.

Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri