AvrupaMaltaYurtdışı Gezilerimiz

Malta Gezi Rehberi: Malta Gezilecek Yerler

Malta Gezilmesi ve Görülmesi Gereken Yerler

Resmî kaynaklardaki adıyla Malta Cumhuriyeti, Güney Avrupa’da yer alan bir adalar devletidir. Akdeniz içerisinde yer alan ülke, tarih boyunca birçok kez adını duymuş olduğumuz yerler arasındadır. Adalar toplam 5 tanedir ve 3 büyük, 2 küçük ada vardır. Malta, Gozo, Comino büyük adaları oluşturuyor. Elbette ki tahmin edeceğiniz üzere adalar devletine adını veren Malta, takımadaların en büyük adası. İşte meraklıları için Malta gezilecek yerler… 

Malta Tarihi

I. Neolitik Dönem’e dayanan geçmişinden sonra 1530 yılında adaya St. John’un emrinde şövalyeler gelmiştir. Çok farklı ve oldukça ilgi çekici bir kültürle beraber adaya yerleşen şövalyeler; savunma yapıyor ve bunun yanında Hristiyan hacılara kutsal topraklara kadar refakatçilik yapıyorlardı. Ancak daha sonra iç bu kadar masum olmaktan öteye gitti ve Hristiyan olmayanlara zulme kadar ilerledi. Daha sonra 13. yüzyılda Müslümanların gelişi ile Rodos’u geri aldılar ve iki yüz yıl boyunca Müslüman Türklerle mücadele ettiler. Daha sonra Kanuni Sultan Süleyman döneminde ada geri alındı (1522). Bunun üzerine Rodos’u terk eden şövalyeler yeni bir vatan arayışıyla Malta adasına geldiler ve tam da söylediğimiz gibi 1530 yılında adaya yerleştiler.

malta adası

Malta, şövalyelerin komplo teorileri ile dolu olan tarihini yansıtabilecek bir yer. Bunun yanında Game of Thrones adlı, dünyaca ünlü dizinin de ilk sezonunun bir kısmının çekildiği adadır. Farklı kültürlerin bir harmanı olan Malta için yazdığımız Malta gezi rehberi ile siz de bu adalar hakkında daha fazla bilgi alabilir ve ziyaretiniz sırasında neler yapacağınızı planlayabilirsiniz.

Malta’ya Nasıl Gidilir?

Malta’ya gidiş, bir ada ülkesi olmasına rağmen oldukça kolay çünkü İstanbul’dan Malta adalarına direkt uçuş mevcut. Yalnızca biletinizi almanız gerekiyor. Vize konusunda ise Malta, Schengen Vizesi kullanılan ülkeler arasında bu sebeple başvuru koşullarını sağlayıp Schengen Vizesi başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport kullanıyorsanız vize almanız gerekiyor ancak Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaport sahipleri ise 180 vizeden muaf biçimde Malta’ya gidebiliyor.

Malta’ya vardıktan sonra şehir merkezine gidiş de bir hayli kolay. Havalimanı önünde sürekli mevcut olan otobüsler kullanılarak Malta merkezine ulaşım sağlanabilir. Ayrıca otobüs saatlerinin ve gideceğiniz yere göre hangi numaralı otobüsleri kullanabileceğinize dair birçok bilginin bulunduğu bir web sitesi de mevcut. Şimdiden iyi yolculuklar diliyoruz!

Malta Gezilecek Yerler

Valletta

Avrupa’ya geçiş kapısı olarak stratejik konumu önemli olan Valletta, ülkenin başkenti olup Malta gezilecek yerler içerisinde özel bir yere sahiptir. Osmanlı, konumundan dolayı Valletta’ya göz dikmiş ve almaya çalışmıştır ancak Jean Parisot de la Vallette, Malta’nın başkentini işgalden kurtarınca eski adı değiştirilmiş ve şehre onun adı verilmiştir. Malta gezisi boyunca en çok gezineceğiniz yerlerden biri olan Valletta içinde Ulusal Arkeoloji Müzesi, Hagar Qim, Hal Saflieni Hypogeum, Lascaris Savaş Odaları, Üstat Sarayı gibi yerler bulunuyor. 

Valletta içinde aynı zamanda Avrupa’nın hâlâ kullanılan en eski 3. tiyatrosu olduğu iddia edilen Manoel Tiyatrosu bulunuyor. Bunun yanında Saint Elmo’s Kalesi ve Ulusal Savaş Müzesi’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

malta gezisi

Mdina

Game of Thrones dizisindeki King’s Landing sahnelerini Mdina’yı ilk görüşte yeniden yaşayacaksınız! Dünya üzerinde efsaneleşmiş bir dizi olan Game of Thrones’in çekildiği mekânlardan biri olan Mdina, Arap hakimiyeti dönemlerinde duvarlarla çevrilmiş bir bölgedir. Orta Çağ mekânlarını andıran ve sizi büyüleyeceğini düşündüğümüz bu yeri mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. Adanın ortasında konumlanmış olan Mdina’yı Rabat isimli kasaba çevreliyor. Aynı zamanda Rabat’ı da görebilir ve Malta adalarının popüler yerlerini görebilirsiniz.

mdina

San Giljan

Küçük bir ada ülkesi deyip geçemeyeceğiniz Malta, aslında kum ve güneşin en önemli yerlerinden. Bu sebeple yaz aylarında özellikle fıkır fıkır oluyor. Eh, yazlık alanlarda gece hayatı da oldukça renkli olmaktadır. San Giljan bölgesi de restoranlar, barlar ve daha birçok eğlence merkezi ile Malta gezilecek yerler rehberi içinde yer alıyor. Spesifik bir eğlence noktası isterseniz bölge içerisindeki Paceville bölgesi de renkli eğlence hayatının nabzını tutan yer konumunda. Aynı zamanda dil kursları ve daha birçok kültürel faaliyeti de San Giljan bölgesi içinde bulabilirsiniz.

malta gezi rehberi

Gozo Adası

Gozo Adası, Malta gezilecek yerler arasında en güzel yerlerden biridir. Merkez ada Malta’nın yanında ülkeye gelmişken diğer büyük adaları da ziyaret edebilir hatta buralarda bile konaklayabilirsiniz. Gozo’ya ulaşmak için Malta’daki Cirkewwa’dan kalkan feribotları kullanmanız gerekiyor. Yine Game of Thrones’taki sahnelerden birkaçının çekildiği yerlere ev sahipliği yapan adadaki Azure Window oldukça önemli bir doğal yapı. Rüzgâr ve dalgalardan aşınarak oluşmuş şekiller oldukça ilgi çekici.

Aynı zamanda Gozo’da bulunan Ta’ Pinu Tapınağı da daha sonra kilise olarak kullanılmış olsa da Malta içerisindeki eski kültürü yansıtmak için oldukça önemli bir duraktır.

malta gezisi

Malta Plajları

Takımadalar plajları ile ünlü, aslında adeta bir tatil ülkesi. Eğer yaz vakitlerinde gittiyseniz göreceksiniz ki Malta’da doğal bir cennet var. Denizinin berraklığı ve kumunun güzelliği ile yansıttığı kültürün yanında eşsiz de bir deniz keyfi sunuyor. Malta’da denize girebileceğiniz plajlar: Blue Lagoon (Comino Adası), Ramla Bay (Gozo Adası), Paradise Bay (Malta Adası), Pretty Bay (Malta Adası), Ghadira Bay (Malta Adası).

Buna benzer daha birçok farklı içerik için YouTube kanalımıza da göz atabilirsiniz.

Diğer Avrupa şehirleri hakkında bilgi için aşağıda sıralanan içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri