Avrupaİspanya

Madrid Gezi Rehberi: Yurdışı Tatilleri ile Zamanınızı Taçlandırın

Madrid Gezilecek Yerler

Madrid gezi rehberi sayesinde kültürel bir tur düzenleyebilir ve görülmesi gereken tüm rotalara hızlı erişim sağlayabilirsiniz.

Madrid Gezi Rehberi

Yurtdışı tatilleri her yaştan insanın hayalidir. Ancak zaman bulamamaktan şikâyetçi olan kişilerin, izinli oldukları dönemlerde gerek günübirlik gerekse kısa süreli konaklama olanağı ile tatile çıktığı görülür. Madrid gezi rehberi de bu noktada sizlere fikir vermek için burada.

Madrid Nerede?

Madrid, İspanya’nın başkenti olarak bilinen bir şehirdir. 650 metre yüksekliğe sahip olan bu şehir, pek çok önemli bölgenin ortasında yer alır.

madrid

Avrupa üzerinde incelendiğinde en kalabalık şehirler arasında beşinci sırada yer alır.

Madrid Gezi Rehberi: Gezilecek Yerler

Yurtdışı gezilecek yerler konusunda fikir almak istiyorsanız makalemizi detaylı şekilde incelemenizi tavsiye ediyoruz. Madrid gezi rehberi sayesinde şehir hakkında tüm bilgileri edineceksiniz. İspanya’nın Madrid şehrine geldiğinizde birçok farklı mimari dokunun ve tarihi yapının olduğunu görürsünüz. Bunları detayları ile inceleyelim:

Puerta del Sol
Şehrin ortasında bulunan bu yer, şehrin siyasi ve kültürel yapısı hakkında bilgi verir. İlgi çekici yapıları ve değişik mimarileri ile görenlerin hayran kaldığı bir yerdir. Ayrıca pek çok tarihi sokak ile bağlantı kuran bu yer, her gün binlerce insan tarafından ziyaret ediliyor.

madrid gezi rehberi

Plaza Mayor
Üçgen şeklindeki meydanı ile ilgi odağı olan bu yer, Tanrıça Kibele ve daha pek çoklarının figürleri ile ünlüdür. Yapıda sadece bodrum ve zemin katlarının orijinalliğini koruduğu görülür. Bunun etrafında sayısız oturma alanlarının ve lokantaların olduğu bilinir. Ayrıca Noel Pazarı’nın da bu noktada kurulduğu biliniyor.

madrid gezi rehberi

Prado Müzesi
İspanya’nın sanatı hakkında bilgi veren bu müze içinde pek çok heykel, resim, para ve madalyonlar bulunur. Kendi kültürlerinin yanı sıra Fansız ve Alman kültürlerine ait eserlerin de yer aldığı açıktır.

madrid gezi rehberi

Parquel del Retiro
Yeşilliklerin içinde sandal ile gezinti yapmak isteyenler için eşsiz bir yerdir. Kral XII. Alfonsa şehir halkına bu parkı hediye etmiştir. Sincapların çoğunlukla bu parkta görülmesi, insanlara olan yakınlığını da ortaya koyuyor. Parkta gezerken elinizle bu sincapları besleyebileceğinizi bilmelisiniz.

madrid gezi rehberi

Gran Via
Pek çok alışveriş yeri ve lokantaların bulunduğu bu yer, alışveriş çılgınları için önemli olma özelliği ile ün kazanmıştır. Bina içerisinde çeşitli aktivitelerin yapıldığı görülür. Bohem eğlencenin keyfini çıkarmak isteyenler için oldukça iyi bir mekândır.

Gran Via

Santiago Bernabeu
Dünyaca bilinen, en ünlü ve en büyük futbol alanıdır. 1947 yılında ilk kez izleyicileri ve oyuncuları ile buluşmuştur. Oturma alanlarının fazlalılığının yanı sıra içerisinde lokantaların da bulunduğu biliniyor. Kuruluşundan beri pek çok müsabakaya ev sahipliği yapan saha, herkes tarafından görülmeye değer yerler arasında bulunuyor.

Santiago Bernabeu

Debod Tapınağı
Tanrı Amun için yapılan bu yer, başa geçen hükümdarlar tarafından değiştirilerek genişletilmiştir. Tapınağın yanında bulunan Aswan Barajı’nın tapınak için tehlike yarattığı görülür. Bunun sonucunda UNESCO tarafından konu ele alınmıştır.

Debod Tapınağı

Madrid Gezisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Madrid gezi rehberi aracılığı ile şehrin en uygun iklimini öğrenmeniz mümkündür. Şehir Karasal İklim’e sahip olduğundan kış ayları çok soğuk ve aşırı yağmurlu geçer. Yaz aylarında ise aşırı sıcak ve bunalmaya yol açan sıcaklar görülür. Bu yüzden şehre yapacağınız gezilerde ilkbahar ve sonbahar aylarını tercih etmeniz sizin yararınıza olur. Böylece rahat bir gezinin keyfini çıkarabilirsiniz.  Özellikle aşırı sıcağı sevmeyen bir yapıya sahipseniz Madrid gezi rehberi, yaz aylarında şehri ziyaret etmek için gelmenizi tavsiye etmez.

Ayrıca gezilerin hareketli geçmesi sebebiyle yaz aylarında kalp hastalığı gibi sorunları olanların Madrid şehrinde seyahat etmesi hem zor hem de sakıncalı olabilir. Bu bilgiler ışığında kente gelmeniz iyi olur.

Madrid Gezisi Yaparken Ne Yenir? Neler Yapılır?

Madrid’e gelip de lezzetlerinden denememek olmaz. Farklı kültürlere açık olan bir yapınız varsa mutlaka yöresel lezzetlerini denemelisiniz. Madrid gezi rehberi sizler için bu lezzetleri derledi. Ülkemizdeki ürünlere benzerliğini de ayrıca yazımızda göreceksiniz. Gelin birlikte inceleyelim!

Ayrıca ilginizi çekebilir: Ekoturizm Nedir? Doğa Dostu Tatil Ne Demek?

Tapas, bir meze grubundan olan bu yiyecek genellikle bölge halkı tarafından alkol ile birlikte yeniyor. Ancak karın doyurmak amacıyla alkol almadan da tüketebilirsiniz. Küçük porsiyonlarda gelen bu yiyeceği, daha fazla almak için porsiyon ismini söylemeniz yeterlidir.

Tortilla, İspanyolların omleti olarak bilinir. Patates ile yapılan bu yiyecek türünü ülkemizdeki patatesli omlete benzetebilirsiniz.

Bocadillo de Calamares, kızartılmış kalamarın sandviç ekmeği içerisine eklenerek hazırlandığı bir yemektir. Yanında domates, mayonez ve biber sosları ile farklı lezzetler denemek isteyenler için idealdir.

Churros con Chocolate, bizdeki Halka Tatlısı’nın benzeridir. Ancak biz tatlı olarak tüketirken, Madrid halkı atıştırmalık yiyecek olarak tüketiyor. Kızartılmış hamurun çikolata sosu ile harika bir lezzet oluşunu mutlaka burada denemelisiniz.

Paella, safranlı pilav içerisine tavuk, sebze ve deniz ürünlerinin eklenmesi ile yapılan bir yiyecektir. Doyurucu özelliğinin fazla olması tercih edilmesinin en baştaki sebebidir.

Cocido, çeşitli sebzeler, nohut ve sosisin uzun süre ateş üzerinde pişirilmesi ile hazırlanır. Özellikle kış aylarında çok fazla tercih edilir. Besleyici ve doyurucu yönü fazladır.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri