AsyaSingapurYurtdışı Gezilerimiz

Singapur Gezi Rehberi: Singapur Gezilecek Yerler

Singapur Gezilmesi Gereken Yerler

Singapur Cumhuriyeti, Güneydoğu Asya’da yer alan bir ada ülkesidir. Singapur’un kuzeyinde Malay Yarımadası, batısında Malakka Boğazı, güneyinde Riau Adaları (Endonezya’ya bağlı) ve doğusunda Güney Çin Denizi yer almaktadır. Singapur ana adası ve onunla birlikte 64 adadan meydana gelen ülkede İngilizce, Malayca, Çince ve Tamilce konuşulmaktadır. Bu içeriğimizde Singapur gezilecek yerler hakkında öneriler sıralanmıştır. 

Singapur Tarihi

Ülke tarihi bin yıl öncesine kadar gitse de modern anlamda bir ülke olarak kurulması 1819 yılına dayanmaktadır. Britanya İmparatorluğu’na bağlı bir ticaret merkezi olarak kurulmuştur. 1867’de ise Britanya’ya tam olarak bağlanmıştır. II. Dünya Savaşı’ndan nasibini almış ülkelerden biri olarak Singapur, Japonya tarafından işgal edilmiş ve daha sonra Japonya’nın teslimiyeti ardından Britanya’ya yeniden bağlanmıştır. 1959 yılına gelindiğinde kendini yönetme hakkını kazanan ülke, 1963 yılında Malay Federasyonu, Kuzey Borneo ve Saravak ile Malezya kuruluşuna katılmış olsa da ideolojik farklılıklar sebebiyle 1965’te kuruluştan çıkarılmıştır ve bağımsız bir ülke haline gelmiştir.

Singapur gezisi planlıyorsanız Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 30 güne kadarki ziyaretler için vizeden muaftır. 30 günlük sürenin bitimine yakın bir zamanda ilgili makamlara başvurularak statüye uygun ikametgâh izni talep edilmesi gerekmektedir. Güneydoğu Asya ülkelerine giriş için pasaportunuzda altı aydan daha fazla geçerlilik süresi bulunmaktadır. Bu sebeple Singapur gezinizi planlarken pasaportunuzun süresini kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Singapur Gezilecek Yerler

Eğlenceli, renkli bir tatil anlayışınız varsa Singapur’a bayılacaksınız. Gece kulüplerinde dans edebilir, gece safarilerine çıkabilir, tekneyle geziye çıkabilir, farklı kültürleri görebilir, eşsiz yemekleri deneyebilirsiniz. İşte  Singapur gezilecek yerler…

Merlion Meydanı

Aslanlar şehri olarak anılan Singapur’un ana meydanlarından biri Merlion Meydanı. Meydan içerisinde bulunan Merlion heykeli ise şehrin en önemli sembollerinden bir tanesi. Yarı aslan yarı da balık şeklinde olan heykel, şehrin ününü aslanlara benzetiyor ve geriye kalan kısmı bir ada devleti olarak denizciliğe verilen önemi vurguluyor. Merlion Meydanı’nda yüksek binalar, lüks oteller ve daha fazlası var. Singapur sembollerini görmek isterseniz başlamanız gereken yer burası.

singapur

Marina Bay Sands Hotel

Merlion Meydanı’nda bulunan yapı oldukça ilgi çekici. Sıra dışı mimarisi turistleri kendine çekiyor. Otel kısmının yanında bina içerisinde alışveriş merkezi, restoranlar bulunuyor. Yapının en çok bilinen yeri ise Sonsuzluk Havuzu. Sonsuzluk Havuzu, içinde yüzerken kendinizi okyanusta yüzüyor gibi hissettiğinizden bu isimle anılıyor. Seyir terasına çıkıp Singapur manzarasını izlerken şehre hayran olmamak mümkün değil. Mutlaka görmeniz gereken dünyada ünü duyulmuş bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

singapur

Chinatown

Bir ülke içerisinde Chinatown varsa kesinlikle görmeniz gerekiyor! Singapur’da bir semt olan Chinatown, burada yaşayan çok fazla Çinli olması sebebiyle diğer ülkelerinkinden bile renkli. Egzotik, kültürel ve rengarenk tatil duraklarından biri de kuşkusuz Chinatown. Restoranlar, küçük dükkânlar, hediyelik eşya alabileceğiniz alanlar, süslü binalar, tarihi tapınaklar ve daha fazlası burada. Singapur gezilecek yerler içinde mutlaka görmeniz gereken bir yer.

chinatown

Singapur Ulusal Orkide Bahçesi

1859 yılında kurulmuş olan botanik ve orkide bahçesi, UNESCO Dünya Mirasları Listesi içerisinde yer alıyor. Asya kıtası içerisindeki en güzel bahçelerden biri olmasının yanında orkide bahçesi kısmıyla oldukça ön plana çıkmış ve turistler tarafından oldukça fazla ziyaret edilmektedir. Dünyanın en geniş orkide alanı olarak da biliniyor bu sebeple Ulusal Orkide Bahçesi, Singapur gezisi sırasında mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

singapur

Singapore Flyer

Dünyanın en büyük dönme dolaplarından biri olan Singapore Flyer 165 metre yüksekliğe sahip. Şehrin sembollerinden biri haline gelmiş dönme dolaba binmeden gitmemenizi tavsiye ediyoruz. Singapur manzarası eşliğinde güzel bir deneyim yaşayabilirsiniz.

singapur

Clarke Quay

Gece hayatının aktığı yer diyebileceğimiz Clarke Quay, şehir merkezinde bulunuyor. Bir liman semti olan bölgede hem gündüz hem de gece hayat durmadan akıyor ve eğlence mekânları bu bölgede oldukça fazla. Ayrıca kanalda tekne gezisine çıkabilir, çocuklarınızla birlikte Fort Canning Parkı içerisinde dolaşabilirsiniz. Yemek, içki, eğlence ve daha fazlası için Singapur gezilecek yerler arasında bulunan  Clarke Quay’a mutlaka uğrayın.

clarke quay

Sentosa Adası

Şehrin güney bölgesinde yer alan ada, Singapur’da eğlencenin merkezi desek yalan olmaz. Binlerce turist çeken ada; plajları, golf sahaları, Universal Studios Singapore tema parkı ve daha birçok eğlence alanı ile tam bir tatil cenneti. Mutlaka görmeniz gerektiğinizi düşünüyoruz. Singapur gezisi sırasında Sentosa Adası’na gittiğinizde dönmek bile istemeyeceğinize oldukça eminiz.

sentosa adası

Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Nairobi Gezi Rehberi içeriğimize de göz atabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri