AvrupaİngiltereYurtdışı Gezilerimiz

Galler Nerede? İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

Galler Gezi Rehberi

Galler nerede, Galler vizesi nasıl alınır gibi sorularınızın cevabı sizlerle! Planlarınızı yapın ve Galler seyahatinizin ilk bilgilerini alın.

Galler Hakkında

Galler, Birleşik Krallık’ı oluşturan 4 ülkeden bir tanesidir. Batıda ve kuzeyde İrlanda Denizi ile çevrili olan Galler, 2700 kilometreden fazla kıyı şeridine sahip eşsiz bir bölge. Büyük ölçüde dağlık olduğu için yerleşimlerin dağınık olduğunu söyleyebileceğimiz ülke, doğası ile de insanların yerleştiği en güzel yerleşim alanlarından bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Peki Galler nerede? Tam olarak dünyanın neresinde? Galler hakkında yaptığımız bu kısa rehber, sizlere dünyanın en güzel coğrafyalarından birini tanıtacak!

Avrupa’nın en kuzeyinde yer alan bölge, Büyük Britanya’nın doğası, yaşam standartları bakımından en gelişmiş toprak parçalarındandır. Ülke, 22 adet tek katlı yerel idareye bölünmüştür. Günümüzde modern Kelt uluslarından kabul edilen ülke, 5. yüzyılda Roma’nın Britanya Adası’ndan çekilmesiyle Britonlar arasında kurulmuş ve gelişmiştir. Daha sonra 13. yüzyıl içerisinde tarihler 1282 yılını gösterdiğinde Llywelyn ap Gruffuff’un ölümüyle beraber dönemin İngiltere kralı I. Edward, Galler’i fethetmiş ve İngiltere hakimiyeti başlamıştır. 1535 ve 1542 tarihli Galler Kanunları uyarınca Galler, İngiltere hukuk sistemine dahil edilmiştir.    

galler nerede

Sanayi Devrimi ile Galler’in gelişimi hız kazanmıştır. Tarım toplumundan sanayi toplumuna geçişi bu şekilde olmuştur. İşte bu dönemde, dünyada Sanayi Devrimi’nden etkilenen birçok toplum gibi Galler’deki nüfus da hızla artmaya başlamıştır.

Ülke içerisinde ana dil olarak İngilizce konuşulmaktadır. Ancak bu Galler’in öz kimliğini kaybetmesine sebep olmamıştır. Galce ülke içinde çoğu kişinin konuşmaya devam ettiği dildir ve ayrıca İngilizce yanında ana dil olarak kullanılmaktadır. Kültürlerini daima yaşayan ve gelişen bir biçimde tutmaya devam ettikleri için Galler’e yapılan bir yolculukta kültürel ögeleri sıkça görürsünüz. Galler, kesinlikle görmeniz gereken bir yer. Peki, Galler nerede? Galler’e nasıl gidilir? Gelin, bir göz atalım!

Galler Nerede? Galler’e Nasıl Gidilir?

Galler nerede diye düşünüyorsanız öncelikle Avrupa kıtasında yer aldığını söyleyelim. Avrupa kıtasının üzerindeki Britanya Adası üzerinde Birleşik Krallık ülkelerinden bir tanesidir. Cardiff, Galler’in başkenti ve en büyük şehridir. Ülkenin yani Britanya’nın güneybatısında bulunur. Doğusunda Cheshire, Shropshire, Herefordshire ve Gloucestershire kırsal bölgeleri bulunur. Ayrıca Galler’in güneyinde Bristol Kanalı, güneybatısında ise St. George Kanalı bulunmaktadır. Batı ve kuzeyi ise İrlanda Denizi ile kaplıdır.

Galler’e nasıl gidilir sorusunun ise yanıtı şöyle: maalesef ülkemiz içinden Galler’e direkt uçuş bulunmuyor. İngiltere’ye yapılan direkt uçuşlar ile daha sonra havayolu kullanarak ülkeye ulaşabilirsiniz. Ülkenin başkenti olan Cardiff şehrinde uluslararası bir havalimanı bulunuyor. Böylece İngiltere’den havayolu ile ulaşılabilir durumda. Ayrıca karayolu ve tren ile de Cardiff’e ulaşabilirsiniz.

galler nerede
GALLER NEREDE?

Galler Vizesi: İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

Galler nerede, dedikten sonra elbette gitmeyi kafasına koymuş olanlar olabilir. Hele ki bu şahane coğrafyayı ziyaret etmek ve hatta burada yaşamak isteyen olabilir. Peki İngiltere vizesi nasıl alınır?

Öncelikle ziyaretinizin türünü belirlemeniz ne tür bir vize alacağınız açısından önem teşkil ediyor. Turistik, ziyaret, eğitim/dil okulu gibi seçenekler arasından seçeceğiniz ziyaret şekli ile vize almanın ilk adımı atılıyor. Kişisel olarak temin etmeniz gereken evraklar da burada devreye giriyor. Bunların eksiksiz olması gerekiyor ki vize başvurunuzda ret cevabı ile karşılaşmayın.

Öncelikle İngiltere Konsolosluğu resmî web sitesinden kullanıcı girişi oluşturup online vize başvurusu yapılması lazım. Vize ücretini ödedikten sonra randevu oluşturuluyor. Belgelerinizi eksiksiz göndermeye özen gösterin. Daha sonra vize için aracı kurumlarla görüşmeniz ve vize talebinde bulunmanız gerekiyor. İngiltere vize başvurusu yapıldıktan sonra cevap genellikle 15-21 iş günü içerisinde elinize ulaşıyor. Vize başvurusu için ince eleyip sık dokuduklarından bir danışmanlık şirketi ile görüşebilirsiniz. Türkiye’de Birleşik Krallık Vize ve Göç Dairesi’nin belirlediği 7 farklı ilde aracı kurum mevcut. Aracı kurumların bulunduğu iller: Adana, Ankara, Antalya, Gaziantep, Bursa, İstanbul ve İzmir.

galler nerede
  • Buna benzer daha birçok gezi, tatil ve gastronomi içerikli paylaşımlar için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri