KaradenizRizeYurtdışı Gezilerimiz

Mükemmel Bir Karadeniz Turu: Abja Piji Gezi Rehberi

Abja Piji Gezilecek Yerler - Abja Piji Nerede?

Doğu Karadeniz’de yer alan Rize’de yeşilin binlerce tonunu görebileceğiniz bir geziye hazır mısınız? İşte Abja Piji gezi rehberi için tüm detaylar…

Abja Piji Nerede? Abja Piji Gezisi Hakkında Kısa Bilgi

Abja Piji, Rize’nin Ardeşen ilçesinde bulunan Tunca Beldesi’nde bulunmaktadır. Dereağzı Tabiat Parkı olarak da bilinmektedir. Tunca Beldesi, Ardeşen ilçesine 20 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Çevresinde Trabzon, Artvin, Erzurum ve Bayburt’un bulunduğu Rize’ye ulaşım için kara yolu ve deniz yolunu kullanabilirsiniz. Rize’ye farklı illerden birçok otobüs seferi düzenlenmektedir. Abja Piji gezisi için hava yolunu tercih etmek isterseniz Trabzon Havaalanı’na iniş yaptıktan sonra Rize’ye geçmeniz gerekecektir.

Abja Piji Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Başlangıçta size ismi yabancı gelse de ‘’Formulaz Tahta Araba Yarışları’’nın yapıldığı bölge burasıdır. Şehrin stresli atmosferinden sıkıldıysanız, binalar üzerinize geliyor gibi hissediyorsanız ve doğada geçen huzurlu bir tatil hayalinizse Abja Piji gezi rehberi tam size göre olacaktır!

Karadeniz’in mimari tarzına uygun olarak yapılan Abja Piji tesisi, Karadeniz’in gürül gürül akan sularının bulunduğu bir dere ve tarihi kesme taşlarla yapılmış bir köprü yakınında yer almaktadır.

Lazca’da ‘’Abja’’ dere anlamına ve ‘’Piji’’ ağız anlamına gelmektedir. Dar ve derin bir vadi içinde kalan bölgede konaklama tesisi bulunmamaktadır. Kamp yapmak isteyenler bu bölgeyi tercih edebilirler. Oldukça yakın bir tarihte açılan tesis özenle yapılmıştır ve çevreyle de oldukça uyumludur. Tesise ulaşırken kullanacağınız yol asfaltlıdır ve uçurumun kıyısından ilerleyerek bölgeye ulaşıyorsunuz. Ulaşımın gerçekleştiği bu yolu kullanmak da oldukça keyiflidir.

Ormanın içinde derelerin, piknik alanlarının, şelalelerin, su değirmeninin, kamelyaların, serenderlerin, restoranların ve yürüyüş parkurlarının bulunduğu bölgeye yapacağınız Abja Piji gezisi ile eşsiz doğa ve zümrüt yeşili alanlarla huzurlu bir tatil geçireceksiniz.

Abja Piji bölgesinde yer alan Tunca Vadisi, Türkiye Rafting Federasyonu tarafından doğal rafting parkuru olarak seçilmiştir. İlk rafting etkinliklerinin gerçekleştiği vadi için hedef, ulusal ve uluslararası rafting şampiyonaları gerçekleştirmektir.

Abja Piji Gezisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Tipik Karadeniz ikliminin yaygın olduğu Rize’de çok fazla yağışlı hava koşulları yaşanmaktadır. Abja Piji bölgesini henüz insanlar tam olarak keşfedilmemiştir. Buranın ilkbaharı da sonbaharı da ayrı güzelliklere sahiptir. Yaz ayları Rize gezisi için tercih edilebilir. Ancak Karadeniz’de olduğunuzu ve her an yağmur yağabileceğini hatırlatmakta fayda var. Yağmurluğunuzu, şemsiyenizi ve yağmur botlarınızı yanınıza almanızı tavsiye ederiz.

İlginizi çekebilir Türkiye’nin En Yüksek Üçüncü Dağında: Kaçkarlar Tırmanış

Rize Gezisi Yaparken Ne Yenir?

Zengin bir çeşitliliğe sahip Karadeniz mutfağında balıkçılık oldukça gelişmiştir. Balık denilince de akla ilk hamsi gelmektedir. Hamsi çorbası, hamsili pilav ve köfteye benzeyen hamsi çığırtası ve hamsikoli (hamsi ekmeği) Abja Piji gezi rehberi ile Rize’ye gelmişken mutlaka denemeniz gereken lezzetlerdendir.

Rize mutfağının bir diğer vazgeçilmezi ise karalahanadır. Karalahana dolması, karalahana kavurması ve karalahana çorbası deneyebileceğiniz diğer lezzetlerdendir.

Mıhlama, karadeniz pidesi, saç kavurma, kete ve laz böreği yemenizi de tavsiye ederiz. Hazır Rize’deyken Anzer balının tadına da mutlaka bakmalısınız.

Siyah çay üretiminin merkezi olan bu bölgede ‘’tavşan kanı’’ çayı tatmayı unutmayın.

Abja Piji Gezisi Tavsiyeleri

Rize’de bulunan Abja Piji’ye gelmişken yakınlarda gezebileceğiniz diğer tarihi ve turistik yerlerin listesini sizinle paylaşmak isteriz.

abja piji gezisi

Ayder Yaylası

Kayın ve ladin ormanlarıyla kaplı Ayder Yaylası, Çamlıhemşin ilçesinden 19 kilometre uzaklıktadır. Deniz seviyesinden 1350 metre yükseklikte bulunmaktadır. Cennetten bir köşe olan Ayder Yaylası’nı Kaçkar Dağları’yla çevrilmiş ve yamaçları çamla örtülmüştür. Şifalı kaplıcaları ve türlü çiçeklerden yapılmış balı oldukça ünlüdür. Rafting ve tracking yapılan yöreyi Abja Piji gezi rehberi kapsamında ziyaret edebilirsiniz. En büyük yayla şenliği haziran ayında gerçekleşmektedir.

abja piji gezisi

Palovit Şelalesi

Kaçkar Dağları Milli Parkı sınırları içinde yer almaktadır. Bölgedeki en yüksek debiye sahiptir. 15-20 metrelik mesafeden dökülmektedir. Şelaleye ulaşmak için belli bir noktadan sonra yürümeniz gerekmektedir.

abja piji gezisi

Mikron Köprüsü

Mikron Köprüsü, 30 metre uzunluğa ve 12 metre yüksekliğine sahiptir. Osmanlı döneminde inşa edilen köprü, 1999 yılında onarılmıştır.

ander yaylası

Anzer Yaylası

Bahsettiğimiz ünlü Anzer balı, bu yörede üretilmektedir. Birçok endemik çiçek türüne ev sahipliği yapmaktadır. Anzer Yaylası’nda treeking, zirve tırmanışı ve yamaç paraşütü yapılmaktadır. Abja Piji gezi rehberi ile burada çeşitli spor etkinliklerine katılarak eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Zil Kale

Rize’de gezilmesi gerekenler arasında önemli bir yeri vardır. Deniz seviyesinden 750 metre yükseklikte bulunan kale, Çamlıhemşin ilçesine 15 kilometre mesafede yer almaktadır. Zil Kale; dış surlar, orta surlar ve iç kale olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. 1979 yılında iç kalede iki el topu bulunmuştur ve bulunan bu el topları Trabzon Müzesi’nde sergilenmektedir. İç kale içinde bulunan üç önemli yapı ise şunlardır: Baş kule, şapel ve muhafız binası.

Rize Kalesi

480 metrekarelik alan üzerine kurulu kale, şehir merkezinin güneybatısında yer almaktadır. I. Justinianus döneminde inşa edildiği düşünülen iç kale ve 13. yüzyılda inşa edildiği düşünülen aşağı kaleden oluşmuştur.

  • Bu ve buna benzer birçok içeriğe GeziLinki YouTube kanalı aracılığıyla da ulaşabilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri