AsyaMaldivlerYurtdışı Gezilerimiz

Maldivler Gezilecek Yerler: Rüya Adalarında Gerçek Tatil

Maldivler Gezi Rehberi

Lacivert renkli denizi ve beyaz kumlu plajlarıyla Maldivler görmeden de sevdiğiniz yerler arasında mı? İşte hayallerinizin gerçeğe dönüşeceği Maldivler gezilecek yerler:

Maldivler Nerede?

Resmi adıyla Maldiv Cumhuriyeti, 1200 adadan oluşan Hint Okyanusu’nda bir devlettir. Hindistan’ın güneyinde ve Sri Lanka’nın yaklaşık 750 kilometre güneybatısında bulunmaktadır. Bir ucu Ekvator çizgisine değen bu adalar ülkesinde bulunan 281 adada yerleşim vardır.

Maldivler’de kent olarak kabul edilen iki bölge vardır. Ülkenin başkenti Male ve Abdu kenti. Maldivler gezisi başkentte bulunan Male Havaalanı’na geldiğinizde başlayacaktır!

Maldivler Gezilecek Yerler

Kristal berraklığında okyanusun üzerine yayılmış minik adalar, yeşilin tüm tonları, mercan resiflerini suyun yüzeyinden görebileceğiniz muhteşem güzellikleri ile Maldivler gezilecek yerler sizi karşılayacaktır!

Bathala Adası

Bathala Adası,Ari Atoll mercan resifinin kuzeyinde bulunmaktadır. Yumuşak ve incecik kumlara sahip plajları ve el değmemiş doğası görenleri kendisine hayran bırakıyor. Başkent Male’den sürat tekneleri ya da deniz uçağıyla bu küçük adaya ulaşabilirsiniz. Sürat teknesiyle 90 dakikada, deniz uçağı ile 20 dakika sürmektedir. Adanın çevresini dolaşmak 10 dakikanızı alacaktır!

Victory Batık Gemisi

Viktory Batık Gemisi, dalış noktaları arasında en gözde noktalardandır. 1981 yılında Hint Okyanusu’nun 115 fit derinliğine batan bu gemi, çok sayıda deniz canlısına ev sahipliği yapmaktadır. Maldivler gezisi sırasında bu gemiye yapacağınız dalış aktiviteleri sırasında deniz kaplumbağaları, gri köpek balıkları ve yarasa balıkları gibi birçok farklı deniz canlısını görmeniz mümkündür!

The Artificial Beach

Başkent Male’de bulunan The Artificial Beach, çevredeki adalara gidemeyen ziyaretçiler için alternatif bir adres olmaktadır. Yerel halkın çoğu burada sanal plajın keyfini çıkarmaktadır ve adalardaki kumsallara göre daha kalabalık olabilmektedir.

Hukuru Miskiiy Camisi

Maldivler gezilecek yerler arasında deniz, kum ve güneşin keyfini çıkardıktan sonra bölgeyi keşfetmek isteyen ziyaretçiler, 1656 yılında İbrahim İskender tarafından yaptırılan bu yapıyı ziyaret edebilirler.

İslamik Merkez Camii

1984 yılından itibaren ibadete açık olan bu cami, Masjidul Sultan Mohommed Camii adıyla da bilinmektedir. 5000 kişilik kapasiteye sahip bu caminin konferans salonu ve İslam eserlerinin sergilendiği bir de müzesi mevcuttur.

Maldives National Museum

Ülkenin ilk ulusal müzesidir. 11 Kasım (Maldivler Ulusal Günü) 1952 yılında hizmete açılmıştır. Müze, başkent Male’nin ünlü Sultan Parkı’nda yer almaktadır. Müzenin kuruluş amacı ülke tarihini korumaktır. Budist dönemden günümüze kadar gelen birçok tarihi eser bu müzede sergilenmektedir. Maldivler gezisi sırasında kültür mirasının önemli bir bölümünü görmek isterseniz mutlaka ziyaret etmelisiniz!

Maldivler’ Ne Zaman Gidilir?

Maldivler’de sezon aralıkta başlayıp nisan sonunda bitmektedir. Güneşli yaz günleri ile fırtınalar arasında değişen hava durumuna sahiptir. Mayıs ve kasım ayları arasında fırtına ihtimali yüksek olduğundan Maldivler’de ölü sezon olarak kabul edilmektedir. Türkiye’den yaz aylarında buraya Maldivler gezilecek yerler için gelecek olan ziyaretçiler fırtına sebebiyle dezavantajlı bir durumda olsalar da fiyatların bu dönemde makul seviyelerde olduğunu belirtmeliyiz. Ayrıca, pek çok okyanus canlısının genellikle yağmurdan sonra ortaya çıktığını hatırlatalım. Mayıs ve kasım ayları arasında buraya gelmenin avantajlarından birisi de Maldivler yağmurlarını ve sonrasında oluşan faunayı seyretme fırsatı yakalayabilmenizdir. Şubat ayı, Noel ve yılbaşı dönemlerinde oldukça popüler olan bu bölgenin fiyatları da nispeten daha yüksektir.

Maldivler Gezisi Yaparken Neler Yenir?

Maldivler mutfağında ağırlıklı olarak deniz ürünleri bulunmaktadır. Yerel halkın en geleneksel yemekleri arasındaki bir tür balık çorbası olan Garudhiya, pilav veya garnitür ile birlikte yenmektedir. Küçük parçalara ayrılmış olan orkinos, hindistan cevizi, soğan ve limon kullanılarak hazırlanan Mas Huni, Çapati adı verilen ekmekle birlikte yenmektedir. Masroshi, içi hindistan cevizi ile doldurulmuş Çapati ile birlikte servis edilen tütsülenmiş ton balığı, çeşitli baharatlar ve köri yapraklarının eklenmesiyle yapılmaktadır. Bis Keemiya, Boshi Mashuni, Fried Yams, Saagu Bondibai, Reef Fish Cutlets, Gulha, Kulhi Boakibaa, Aluvi Boakibaa, Fish Curry, Rihaakuru, Sebze Köri, Sai (çay), Maldivian Lady, Dhon Riha; Maldivler gezilecek yerler keşfederken tatmanız gereken diğer lezzetlerdendir.

Maldivler’de Dikkat Edilmesi Gerekenler & Tavsiyeler

Türkiye, Maldivler’in vize istemediği ülkeler arasındadır. Ülke girişinde göçmenlik belgesi doldurarak 30 güne kadar kalma fırsatınız bulunmaktadır. Maldivler gezilecek yerler için bir yerel telefon hattı almanız oldukça ekonomik olacaktır.

Konaklayacağınız adalarda pek çok ürün oldukça pahalı olacağından havaalanından ya da başkent Male’den temel ihtiyaçlarınızı almanızı tavsiye ederiz. Güneş kremi ve şapkanız olmadan denize girmemenizi ve yürüyüşe dahi çıkmamanızı öneririz.

Dalış tutkunları için kaçırılmaması gereken bir doğa güzelliği, Muz Resifleri’dir. Oldukça popülerdir ve yüzlerce mağara, uçurum sınırları, girinti ve çıkıntıları uçuyormuş hissi yaratmaktadır. Barakudalar ve daha birçok endemik deniz canlısı dalış tutkunlarının karşısına çıkmaktadır.

Balıkçılık, Maldivler gezilecek yerler arasında en sevdiğiniz aktivite olmaya aday. Küçük yerel firmalardan otellere kadar birçok işletme balık avı için çeşitli turlar düzenlemektedir. Turlar, aldıkları ücret karşılığında her şeyi tedarik etmektedir ve yanınızda hiçbir ekipman taşımanıza gerek kalmamaktadır.

Buna benzer daha birçok gezi ve aktivite içerikleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri