AsyaGüney Kore

Seul Gezi Rehberi ile Seul Gezilecek Yerler ve Detaylar

Seul Gezilmesi Gereken Yerler

Seul gezi rehberi ile Seul gezilecek yerler ve turunuz ile ilgili detaylar hakkında daha fazla şey öğrenebilirsiniz. İyi tatiller diliyoruz!

Seul Nerede?

Seul, resmiyetteki adıyla Özel Seul Şehri, Güney Kore’nin başkentidir. Asya kıtasında yer alan Güney Kore, tarihi ve kültürü ile tüm dünyaya yayılmış ülkelerden bir tanesidir. Seul’de genellikle turistik geziler için sıkça tercih edilen şehirler arasındadır. Ayrıca ülkenin resmi dili olan Korece, son zamanlarda gençler arasında ve popüler kültür ögeleri arasında oldukça popüler olmaya başlamıştır. Seul, Güney Kore’nin kuzeybatısında yer almaktadır. Ayrıca coğrafi olarak şehrin içinden geçen Han Nehri ile iki bölgeye ayrılmaktadır. Güney Kore’nin başkenti Seul’e gitmek için planlamanızı yapacaksanız Seul gezi rehberi sizlerle. Böylece Seul gezilecek yerler detaylarını ve daha birçok gezi detayını öğrenebilirsiniz. Şimdiden iyi yolculuklar ve iyi eğlenceler diliyoruz!

seul

Seul’e Nasıl Gidilir?

Ülkemiz içerisinden İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerden Seul’e ulaşım mümkün. Diğer şehirlerden de elbette gidebilirsiniz ancak direkt uçuşlar genelde büyük şehirlerden oluyor. Özellikle Türk Hava Yolları’ndan alacağınız biletlerle Güney Kore’nin başkenti Seul’e kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Seul’de iki tane havalimanı bulunuyor ancak genellikle yurtiçi ve yurtdışı seyahatler için Seul Incheon Uluslararası Havaalanı kullanılıyor. Siz de Seul Incheon Uluslararası Havaalanı varışlı uçak biletinizi alarak Seul’e ulaşım sağlayabilirsiniz.

Güney Kore vizesi hakkında bilgi almak isterseniz sizlere şöyle söyleyebiliriz: Güney Kore ile yaptığımız ve varlığını sürdüren vize muafiyet anlaşmasına göre Güney Kore’ye gidecek Türk vatandaşlarından Bordo, Yeşil, Gri ve Siyah pasaport sahipleri 180 gün içerisinde yapacakları 90 günlük ziyaretleri için vizeden muaf sayılıyor. 90 günden uzun kalmayı planlıyorsanız Güney Kore için uzun süreli D vize başvurusu yapmanız gerekiyor.

Eğer Güney Kore hakkındaki genel bilgileri öğrendiyseniz şimdi Seul gezilecek yerler rehberi ile devam edebiliriz. İyi tatiller diliyoruz!

Seul Gezi Rehberi

Kore Ulusal Müzesi
Kore kültürü, kuşkusuz son zamanlarda tüm dünyanın ilgisini üzerine çekmeyi başaran kültürlerden bir tanesi. Eğer bir ülke hakkında ve o ülkenin kültürü, yaşantısı, tarihi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz bizce yapmanız gereken şeylerden ilki ulusal müzeleri ziyaret etmenizdir. Kore Ulusal Müzesi, üç katlı bir yapı. Yapı içerisinde yer alan eserler, ulusal müzeyi oluşturuyor ve bu müze 1945 yılında hizmete açılmıştır. Arkeoloji, tarih, sanat ve folklor alanında birçok koleksiyonun bulunduğu müze içerisindeki ilk katta antik dönemden kalma yaklaşık 4500 parça eser sergilenmektedir. İkinci katta yaklaşık 900 parçadan oluşan bir sanat eserleri sergisi var. Üçüncü katta ise genel anlamda Asya sanatından örnekler bulunuyor. Seul gezilecek yerler rehberi içerisinde mutlaka görmeniz gereken ilk yer kesinlikle Kore Ulusal Müzesi!

kore-ulusal-müzesi

Myeongdong
İlginç konseptlere sahip kafeleri, normal kafeleri ve restoranları ile Seul’un en popüler caddelerinden biriyle tanışın! Asıl önemi birçok alışveriş ürünün bir arada bulabileceğiniz bir yer olmasından geliyor. Myeongdong, Seul’deki modanın nabzını tutan yerlerden bir tanesi. Ayrıca sosyal hayatın aktığı alanlardan diyebiliriz. Kore, daima farklı tarzıyla dünyada ön sırada olmuştur. Birbirinden renkli ürünler, kıyafetler ve kendilerine has tarzlarıyla Korelilerin alışveriş yaptığı yerlerden alışveriş yapmak mümkün. Seul gezi rehberi için önem taşıyan Myeongdong sizlerle!

Myeongdong

Gyeongbokgung
1395 yılında inşa edilen saray Seul’un en önemli yapıları arasında yer alıyor. Kore’deki saraylar ve tarihi mekanlar her yıl binlerce turist tarafından ilgiyle ziyaret ediliyor. Başkent Seul’deki en önemli yapılardan biri de bu saray. Seul içerisinde bir tane değil, beş ana saray bulunmakta. Ancak Gyeongbokgung bu saraylar arasındaki en büyüğü Kore Ulusal Müzesi’ni bünyesinde barındıran saray kompleksi içerisinde Kore tarihine dair daha çok detay bulabilirsiniz. Seul gezilecek yerler listesi hazırlayanlar burayı mutlaka listelerine eklemeli diyebiliriz.

Aynı zamanda Gyeongbokgung’a gelmişken sarayın ana kapısı olan Gwanghwamun kapısının önündeki meydana da uğrayabilirsiniz. Buradaki Kral Sejong’a ait büyük heykel turistleri etkileyen yapılardan bir tanesi.

Gyeongbokgung

Seul Turunuzu GeziLinki’nin Seul Gezi Rehberi ile Planlayın!

Changdeokgung
Seul içerisindeki en büyük ikinci saray Changdeokgung. Saray kompleksi, içindeki gizli bahçe temasıyla oldukça popüler hale gelmiş durumda ve Seul’e gelenlerin oldukça dikkatini çekiyor diyebiliriz. Eşsiz canlıların yaşadığı gizli bahçeyi mutlaka görmelisiniz diyoruz! Aynı zamanda saray içerisindeki sayısız tapınak da buradaki kültürel inanışları görmenize ve tanımanıza olanak sağlayacak. Rengarenk tasarımı ve dekorasyonu en çok dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi. Saray öyle ilgi çekici ki 1997 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil edilmiştir. Seul gezi rehberi içinde olmazsa olmazlardan biri saraylar, unutmayın.

Changdeokgung

N Seul Kulesi
Eşsiz bir kuşbakışı manzara yakalamak ister misiniz? Bunun için N Seul Kulesi sizleri bekliyor. Namsan Dağı üzerinde bulunan N Seul Kulesi, Seul’deki en yüksek noktalardan bir tanesidir. Buradaki kulede şahane bir manzara eşliğinde güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. En turistik noktalardan biri olmasının yanında aşıkların da en çok ilgisini çeken yerlerden. Bunun bir göstergesi olarak kule üzerindeki alanlarla sevgilerini sembolize eden kilitler bırakıyorlar. Seul gezilecek yerler rehberi içerisine N Seul Kulesi’nin adını yazmayı kesinlikle unutmayın deriz.

N-SEUL

Jongmyo Tapınağı
Kültür gereği, dini inanç gereği Kore’nin tamamında ve elbette Seul’de birçok tapınak bulunuyor. Bu tapınaklardan bir tanesi ve en popülerlerinden olan Jongmyo, dünya üzerindeki en eski Konfüçyüs tapınaklarından biridir. Aynı zamanda en çok bilinenleri arasındadır. Zamanında kraliyet ailesine adanmış bir tapınak olan Jongmyo ayrıca 1995 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmıştır. Göz kamaştırıcı mimarisiyle ziyaretçilerini etkilemeyi bekleyen Jongmyo, Seul gezi rehberi içerisindeki en güzel alanlardan biri.

Jongmyo-Tapinaği

Seul Gezilecek Yerler Rehberinde Detaylar

Seul’e geldiğinizde burada beş ana saray olduğunu göreceksiniz. Bu saraylardan en popüler iki tanesini sizlerle paylaştık. Ancak detaylara inecek olursak Changgyeong Sarayı ve Deoksugung Sarayı da Seul içerisinde görebileceğiniz yerlerden.

Seul gezi rehberi ile gezi planlarınızı yaptıysanız ve hangi aylarda Kore ziyareti yapmanın daha iyi olabileceğini bilmiyorsanız cevabı bizde! Seul’da dört mevsim de doyasıya yaşanıyor. Özellikle yaz aylarında gidebileceğinizi düşündüğümüz seyahatinizde yağışlı bir havayla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca yaz yağışlarının bol olduğu bu bölgelerde maalesef nem oranları da biraz yüksek oluyor. Seul’e kış aylarında gitmeyi planlıyorsanız bu aylarda daha da fazla yağış olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında kışlar biraz uzun ve sert geçiyor. Bu sebeple eğer Seul’e bir gezinti planlıyorsanız bunu gerçekleştirmek için en doğru zaman ilkbahar ve sonbahar mevsimleri. Bu mevsimlerdeki hava şartları nispeten daha uygun. Ayrıca göreceğiniz manzaralar da sizi büyüleyecek!

Seul gezilecek yerler ve detayları ardından mutlaka Kore mutfağındaki lezzetleri deneyin diyebiliriz. Özellikle sokak yemekleri bakımından oldukça zengin bir kültüre sahip Seul’deki bu seyyar restoranlar sizi düşündürmesin. Oldukça lezzetli ve hijyenik yemekler yiyebilirsiniz. Deniz ürünleri, balık yemekleri Güney Kore’de yaygın. Ayrıca haşlama yemekler de en çok tercih edilenler arasında. Dışarı çıktığınızda mutlaka Dak Kkochi ve Euomuk gibi lezzetlerin yanında bol Kimchi servisi ile kendinizi şımartmayı unutmayın!

Nairobi Gezi Rehberi içeriğimize de göz atabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri